Paaiškėjo XXI tarptautinio šachmatų festivalio „Jūros šventė – 2024” nugalėtojai ir prizininkai

Liepos 28 d. pasibaigė visą savaitę trukęs XXI tarptautinis šachmatų festivalis „Jūros šventė – 2024” skirtas ICCF didmeistrio, FIDE meistro Boriso Rumiancevo atminimui. Festivalio programoje vyko penki turnyrai šveicariška sistema. Keturiuose iš jų, kaip ir pernai, buvo skaičiuojamas FIDE reitingas.

Šių metų naujiena – „C“ turnyras, kuriame galėjo varžytis tik mėgėjai, neturintys reitingo greituosiuose šachmatuose.

Po atkaklių kovų Klaipėdos universiteto Stasio Vaitekūno Auloje paaiškėjo varžybų nugalėtojai ir prizininkai.

Į festivalį atvyko, dalyvius pasveikino ir sėkmės kovose palinkėjo Klaipėdos universiteto rektorius, Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Artūras Razbadauskas bei Klaipėdos miesto savivaldybės vicemerė Lina Šukytė-Korsakė.

Klaipėdos miesto šachmatų federacija padovanojo varžybų organizatorių marškinėlius žmonėms, Klaipėdos mieste aktyviai organizuojantiems šachmatų varžybas ir jų padėjėjams: Anai Borisovaitei, Klaudijui Jonaičiui, Vladimirui ir Tatjanai Balaklijec, Marijai Šibajevai ir Vladislavui Naško bei negalėjusiems dalyvauti renginyje Viktorui Galuščak, Armenakui Chačatrianui ir Žanai Kryžanovskajai.

Šias dovanas įteikė Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro direktorė Jolanta Budrienė.

Įdomūs faktai:

Iš viso festivalyje varžėsi 121 šachmatininkas, nors, sudėjus penkių turnyrų žaidėjų skaičių, gautume 226 dalyvius.

Čia ne aritmetinė klaida, nes turnyrai vyko skirtingu laiku ir tas pats žmogus galėjo dalyvauti keliuose turnyruose.

Taip žaidė ir vyriausio varžybų dalyvio apdovanojimą gavęs 83 -jų metų Gintautas Barščiauskas (Klaipėda).

Gintautas, kaip ir dar devyni šachmatininkai, dalyvavo keturiuose festivalio turnyruose.

Tarp jų ir 5-erių Mangirdas Savickas, gavęs jauniausio festivalio dalyvio apdovanojimą. Trijuose turnyruose jėgas išbandė dar 17 žaidėjų.

Svečiai iš toliau dažniausiai žaidė viename klasikinių ir viename greitųjų šachmatų turnyre, taip sutaupydami nakvynių skaičių.

Pirmą kartą turnyre žaidė svečiai iš Ispanijos ir Prancūzijos. Pagal miestus (neskaičiuojant Klaipėdos) kaip ir pernai daugiausiai šachmatininkų iš Vilniaus ir iš Gargždų. iš viso dalyviai atvyko iš 16 skirtingų miestų.

Pagrindiniame, klasikinių šachmatų „A“, turnyre piniginiai prizai skirti penkiems geriausiems žaidėjams.

Dominavo didžiausią FIDE reitingą tarp dalyvių turintis, visas partijas laimėjęs Aleksandras Šalna.

Porą metų jaunesnis, su keliais taškais mažesniu reitingu Andrej Levitskij – antras (pralaimėjo tik Aleksandrui). Moksleivis iš Gargždų Dovydas Spevak – trečias.

Toliau keli žaidėjai surinko vienodą taškų skaičių ir vietoms nustatyti prireikė papildomų rodiklių, kurie buvo palankesni jaunesniems.

Ketvirtą prizą gavo 14-metis Pijus Grybkauskas iš Kauno, penkta liko 13-metė Arina Budiak (Klaipėda). Festivalio rėmėjų daiktinius prizus A turnyre dar gavo: geriausias su reitingu iki 2000 – Darius Gedvilas, moterų grupėje Donata Januševičiūtė (abu klaipėdiečiai).

Labai gerai žaidė ir padidino savo klasikinių šachmatų reitingus du jauniausi A turnyro dalyviai – vienuolikmetė Zlata Bogomolnikova iš Vilniaus ir aštuonmetis Kasparas Puzas  iš Kauno.

Daug dalyvių susirinko „B“ turnyre. Su trumpesne klasikinių šachmatų kontrole, varžėsi 57 mažiau patyrę šachmatininkai, kurių FIDE reitingas neviršija 1800.

Kaip ir pernai, vėl nugalėjo ne kažkas iš reitingo lyderių, o tik 8-toje vietoje buvęs Bronius Budrys iš Vilniaus. Jis pralaimėjo tik savo žemiečiui Andrejui Michailovui, kuris liko trečias

Tiek pat taškų, kaip Andrejus surinko dar trys šachmatininkai. Papildomi rodikliai antrą vietą atidavė visus nustebinusiam jaunajam kauniečiui, aštuonmečiui! Kasparui Puzui. Šiaulietis Julius Mikolavičius tapo geriausiu U12 grupėjeo klaipėdietis Saulius Diktanas gavo stipriausio žaidėjo be reitingo prizą.

Kitus prizus pasidalino: Valentina Vainovska iš Liepojos nugalėjo moterų įskaitoje, svečias iš Kijivo Andrej Baraniuk – stipriausias tarp senjorų (S60), geriausio užsieniečio prizą iškovojo Stanislavs Melihovs iš Liepojos, o grupėje iki 1600 – Justas Kraučenka iš Vilniaus.

Geriausiai žaidę vaikai:

U12 grupėje – Julius Mikolavičius, antras Justas Kraučenka, trečias Deniel Bitounti-Mpompa.

U10 grupėje pirmas Dominik Kuprys, antras Maksim Potapkin, o bronzos medaliu pasidabino Lėja Galuščak, visi klaipėdiečiai.

U8 grupėje auksą iškovojo jau minėtas Kasparas Puzas, sidabrą – klaipėdietis Marijonas Diktanas, trečias liko taip pat klaipėdietis Domas Černiauskas.

Liepos 26, penktadienį, pirmą kartą festivalio programoje surengtas „C“ turnyras, skirtas pradedantiesiems, kurie moka ėjimus, žaidžia su draugais ar internetu ir nedrįsta dalyvauti varžybose.

Kiekvienam dalyviui skiriama po dešimt minučių visai partijai, pridedant po 5 sekundes už kiekvieną padarytą ėjimą.

Susirinko 30 dalyvių iš dešimties miestų, amžius – nuo penkerių iki 70 metų.

Nugalėjo, visas partijas laimėjęs, Rimvydas Mileris, antras Matas Remeika, trečias Adomas Maskoliūnas (Mažeikiai). Šeši žaidėjai surinko po 4 taškus, pagal papildomus rodiklius ketvirtą prizą gavo Vadim Derkach, penktas Valerij Anisimov

Šeštas liko vyriausias turnyro dalyvis Antanas Kontenis iš Mažeikių. Visi kiti prizininkai klaipėdiečiai.

„Žaibo“ varžybos vyko ketvirtadienį, liepos 25 dieną. Jose kiekvienam dalyviui skiriamos tik trys minutės visai partijai, pridedant po 2 sekundes už kiekvieną padarytą ėjimą. Susirinko 58 dalyviai.

Azartiškų varžybų nugalėtoju tapo didžiausią FIDE reitingą tarp dalyvių šioje rungtyje turintis Mindaugas Beinoras iš Klaipėdos.

Tiek pat taškų surinko, bet pagal papildomus rodiklius liko antras Andrej Levitskij. Trečias, tik puse taško atsilikęs, A turnyro nugalėtojas Aleksandras Šalna.

Ketvirta prizinė vieta atiteko Olegui Zujevui iš Klaipėdos, o penktos vietos prizą teko dalinti pusiau: Danielius Šer iš Šiaulių ir Dovydas Spevak iš Gargždų ne tik surinko vienodą taškų skaičių, bet ir visi papildomi rodikliai buvo vienodi.

Tarp vyriausiųjų (S60) geriausias buvo Andrej Baraniuk (Kijevas), antras Rimvydas Lukošius (Gargždai), trečias Valdas Dičiūnas (Vilnius).

Moterų prizą laimėjo Olga Beliajeva (Klaipėda), antra Viktorija Savickienė (Kėdainiai), trečia Asta Idzelienė (Kretinga). Berniukų grupėje iki 12 metų nugalėjo Denielis Bitounti-Mpompa (Klaipėda), antras Vėjas Čepauskas (Gargždai), trečias Marijonas Diktanas (Klaipėda), geriausia mergaitė – Karina Šer (Šiauliai).

Liepos 28, šeštadienį, vyko greitųjų šachmatų varžybos. Jose kiekvienam dalyviui buvo skirtos 6 minutės partijai, pridedant po 5 sekundes už kiekvieną padarytą ėjimą.

Prie lentų susėdo 64 dalyviai.

Penki geriausi gavo piniginius prizus. Užtikrintai nugalėjo Mindaugas Beinoras. Antras Aleksandras Šalna, surinkęs 6 taškus, trečias Pijus Grybkauskas (Kaunas) su tiek pat taškų.

Du dalyviai surinko po 5,5 taško: pagal papildomus rodiklius Andrej Levitskij ketvirtas, Dmitrij Beliajev penktas, abu iš Klaipėdos. Moterų grupėje geriausia Viktorija Savickienė (Kėdainiai), tarp vyriausiųjų (S60) – Donata Januševičiūtė (Klaipėda). Kaip ir „Žaibo“ turnyre daiktiniais prizais ir medaliais buvo apdovanoti vaikinai ir merginos pagal amžiaus grupes:

U18: geriausi vaikinai – Pijus Grybkauskas, Jokūbas Dijokas (Vilnius) irPovilas Matulaitis (Kaunas);

merginos – Arina Budiak, Auksė Zonytė (Gargždai) ir Karolina Racickaitė (Panevėžys).

U12: geriausi berniukai – Dainius Kubilius, Vėjas Čepauskas ir Denielis Bitounti-Mpompa;

mergaitės – Varvara Petčenko, Vakarė Čepulytė ir Adelė Zonytė.

Visi festivalio dalyviai, sulaukę uždarymo, gavo festivalio rėmėjų dovanėles.

Nuotraukas iš turnyro rasite oficialiame Klaipėdos miesto šachmatų federacijos Facebook puslapyje:

Kviečiame apslankyti naujame „Klaipėdos miesto šachmatų federacijos“ interneto puslapyje: www.klaipedossachmatai.lt