Laisvas, nes šiuo metu neturi įsipareigojimų jokiai kovų organizacijai. E.Stanionio ir Lietuvos bokso rinktinės treneris Vidas Bružas neabejoja, kad laisvojo agento statusas sportininkui suteikia daugiau galimybių, leidžia derėtis dėl geresnių sąlygų. Jei leis sveikata, Eimantas į ringą grįš po kelių mėnėsių, o ne po dviejų metų.
Pusvidutinio svorio pasaulio čempiono titulą pagal WBA organizacijos versiją E.Stanionis apgynė praėjusį savaitgalį Las Vege (JAV), kur po 12-os raundų kovos vienbalsiu teisėjų sprendimu nugalėjo venesuelietį Gabrielį Maestrę (Gabriel Maestre). Lietuvio kova buvo didelio renginio dalis. „T-Mobile" arenoje vykusią bokso šventę vainikavo meksikiečių akistata, kurioje Kanelas Alvaresas (Canelo Alvarez) įveikė Chaimę Mungują (Jaime Munguia).
Pasaulio čempionu E.Stanionis tapo 2022 m. balandžio 16 d., įveikęs Rusijos atstovą Radžabą Butajevą. Nuo titulo iškovojimo iki jo gynimo praėjo daugiau nei dveji metai. „Tiek laiko laukiau šios akimirkos, kurią įsivaizdavau labai daug kartų. Ir ji buvo visai kitokia, bet nepakartojama.
Esu labai laimingas savo sugrįžimu į ringą ir apgintu titulu. Vis dar skamba neįtikėtinai, bet aš tai padariau. Laimingas ir free agent (laisvasis agentas, - aut. past.) - geriausia kombinacija pasaulyje!", - feisbuke pasidžiaugė E.Stanionis.
Kai Eimantas treniruojasi JAV, jį globoja bokso specialistas iš Filipinų Marvinas Somodijus (Marvin Somodio). Lietuvoje E.Stanionį nuo mažumės treniruoja V.Bružas. Jis stebėjo auklėtinio kovą Las Vege ir įspūdžiais pasidalino su „Vakaro žinių" skaitytojais.
- Kaip ši kova atrodė žiūrint jūsų akimis?
- Intensyvi, graži, gera kova. Man labai patiko abiejų boksininkų nusiteikimas, kovingumas. Abu į ringą išėjo tarsi į karą, stengėsi iki pat pabaigos, kad ir kaip būtų sunku. Man kova patiko, manau, turėjo patikti ir žiūrovams.
- Ar po finalinio gongo buvote įsitikinęs, kad teisėjai pergalę skirs Eimantui?
- Taip, buvau įsitikinęs. Vis tiek matosi, kaip kova vyksta atskiruose raunduose, ar ji yra apylygė. Žinoma, reikia atsižvelgti į savo šališkumą, tačiau nelabai mačiau, kurioje vietoje varžovas galėjo laimėti. Vienas kitas raundas gal buvo lygesnis, bet tokių, kuriuos Eimantas pralaimėtų, aš nemačiau. Tikrai nemaniau, kad teisėjų sprendimas gali būti kitoks.
- Vertinant tiek pagal ligtolinius pasiekimus, tiek pagal šią kovą, ar G.Maestrę galima priskirti pusvidutinio svorio elitui?
- Mėgėjų bokse jis yra pasaulio čempionato prizininkas, dvejų olimpinių žaidynių dalyvis, tikrai labai patyręs sportininkas, įveikęs stiprius boksininkus. Kadangi G.Maestrė seniai yra bokse, jį visai neblogai pažįstu. Profesionalų bokse jis turėjo perpus mažiau kovų nei Eimantas, tačiau G.Maestrės patirtis daug duoda. Jis yra stiprus boksininkas, dar prieš mačą sakiau, kad bus intensyvi gera kova.
- Po tokios ilgos pertraukos E.Stanioniui tai buvo gal ir patogus variantas - grįžti į ringą kovoje su tokiu veteranu, o ne su Verdžilu Ortizu (Vergil Ortiz), kova su kuriuo buvo numatyta praėjusių metų vasarą?
- Po pertraukos su visais būna sunku boksuotis. Kai ilgai nepatiri varžybų streso, tuos potyrius užmiršta ir tavo kūnas, psichologija. Trūksta pojūčio, kaip viskas yra maksimalioje iškrovoje. Treniruotės yra treniruotės, sparingo kovos yra sparingo kovos, o varžybos yra varžybos. Grįžti po dvejų metų pertraukos yra velniškai sudėtinga, tokiu atveju mačas su bet kuriuo boksininku yra didelis iššūkis.
- Po kovos Eimantas užsiminė, kad Lietuvoje sunkiau rasti sparingo partnerių.
- Partnerių Lietuvoje yra, tačiau nėra tiek partnerių profesionalų. Profesionalūs boksininkai vis tiek turi savitą stilių, visokių gudrybių. Yra nemažai niuansų, kuriuos sunkiau rasti Lietuvoje, mėgėjų bokse. Ten ir pagal taisykles daugiau leidžiama. Ir smūgiuoti leidžiama taip, kaip tarp mėgėjų negalima, ir palaikymų netrūksta. Ir šioje kovoje venesuelietis nuolat prilaikė Eimantą, bet nesulaukė pastabų, nors mėgėjų bokse tokiu atveju būtų fiksuojamos pražangos.
Lietuvoje buvo su kuo boksuotis. Manau, Eimantas ne tai turėjo omenyje. Vienas dalykas, jam skaudėjo ranką ir todėl jis negalėjo pilnai išsikrauti. Kitas dalykas, trūko įvairesnių sparingo partnerių ir pačioje Amerikoje. Partneriai buvo daugiau statiški, trūko judresnių boksininkų. Kai išeini po tokios pertraukos į kovą su varžovu, kuris daugiau juda, tau reikia daugiau laiko įprasti. Manau, Eimantas tai turėjo omenyje.
- Rašoma, kad Las Vego „T-Mobile" arenoje per bokso varžybas telpa 20 tūkst. žmonių. Kokį įspūdį paliko turnyro aplinka?
- Jautėsi labai didelis sportininkų palaikymas. Žmonės domisi, pažįsta visus boksininkus, stebi juos nuo pat pirmo atvažiavimo. Mane nustebino, kiek buvo norinčių nusifotografuoti su Eimantu, paprašyti parašo. Galvojau: iš kur taip gerai jį pažįsta? Juk Eimantas Amerikoje nėra labai „išpiarintas", jis ten negyvena, daugiau būna čia.
Tačiau jį vis tiek pažįsta, sunku net praeiti - čia nori nuotraukos, ten nori parašo. Ir taip buvo ne tik su Eimantu, o su visais turnyro boksininkais. Boksininkai jautė išskirtinį dėmesį ir dėl to labai malonu.
Yra susikūrusios jų fanų grupės su savo vėliavomis. Renginys buvo tikrai įspūdingas. Aišku, tai yra Amerika, didelė šalis su dideliu žmonių skaičiumi ir didelėmis galimybėmis, tačiau mane vis tiek nustebino.
- Anksčiau jums yra tekę pabuvoti ir padirbėti tokioje aplinkoje?
- Teko užpernai, Dalase, kai Eimantas boksavosi su R.Butajevu. Ten renginys buvo dar didesnis. Čia buvo 20 tūkst. žmonių, ten arenoje tilpo 40 ar 50 tūkst. Tokie renginiai yra įspūdingi jau nuo svėrimo, ir per jį sukuriamas šou, susirenka galybės žmonių. Atrodytų, kas tas svėrimas, juk ne kova, bet žmonės vis tiek susirenka. O Las Vegas yra tarsi bokso renginių meka. Ten susirenka patys garsiausi boksininkai.
- Po kovos Eimantas feisbuke pranešė, kad dabar yra laisvasis agentas. Ką tai reiškia?
- Dabar Eimantas neturi galiojančių kontraktų, įsipareigojimų. Jis gali sudarinėti naujas sutartis ir, turint tokį statusą, tikrai gali rinktis. Galima tartis dėl vienos, dviejų ar trijų kovų, tačiau bet kuriuo atveju Eimantas dabar yra laisvas. Pavyzdžiui, galima tartis iškart dėl trijų kovų su griežtais įsipareigojimais, nustatytu aiškiu laiku, uždarbiu.
Sportininkui tai yra labai gera situacija, jis gali gauti geresnes sąlygas. O kai turi, pavyzdžiui, penkerių metų sutartį, kova gali įvykti arba neįvykti, kaip ir buvo mūsų atveju. Tada aiškina: mes darėme, stengėmės, bet nepavyko, kažkas susirgo. Esi pririštas prie tų pačių vadybininkų ir nieko negali pakeisti.
Tenka iki galo laukti sutarties pabaigos, nepaisant to, ar tau geriau sekasi, ar blogiau, ar tau suranda geras kovas. Dabar Eimantui savo variantus gali siūlyti bet kuri organizacija. Gali siūlyti ir kelios, konkuruoti tarpusavyje, o Eimantas gali rinktis.
- Marijus Bariosas (Mario Barrios) pareiškė, kad norėtų boksuotis su E.Stanionio ir G.Maestrės kovos laimėtoju. Kaip vertinate tokį variantą?
- Teigiamai. M.Bariosas ir prieš tai buvo vienas pretendentų boksuotis su Eimantu, bet vadybininkai kažkodėl pakeitė sprendimą, dėl kažko nesutarė. Gali būti, kad kita kova bus su M.Bariosu. Priklausys nuo pasiūlymų. Vienas dalykas yra pasakyti, kitas - konkrečiai sutarti. Yra įvairių interesų, juos nelengva suderinti, tačiau M.Bariosas yra vienas iš variantų.
- Drįstumėte prognozuoti, kiek laiko gali praeiti iki kitos Eimanto kovos?
- Pirmiausiai reikia susitvarkyti su ranka, nes ji yra traumuota, labai ištinusi. Reikia pasidaryti nuotrauką, pasižiūrėti, ar nereikės operacijos. Kai ištirs ranką, bus galima spręsti, kada galima organizuoti kovą. Jei viskas gerai, manau, kad kita kova turėtų įvykti už keturių ar penkių mėnesių. Jei nereikės operacijos ar šiaip sudėtingo gydymo. Kol kas turi nuslūgti tinimas, kad būtų galima padaryti nuotrauką.
- Pabaigoje jūsų paklausiu kaip Lietuvos rinktinės trenerio: ar gegužės 23 d. Tailande prasidėsiantis antrasis olimpinis atrankos turnyras mūsų boksininkams bus paskutinė galimybė patekti į Paryžiaus olimpines žaidynes?
- Taip. Nebus jokių atsarginių variantų, jokių reitingų skaičiavimų. Atrankos sistema keičiasi vos ne prieš kiekvienas žaidynes. Šįkart numatyti du atrankos turnyrai, vienas jau įvyko Italijoje, kitas vyks Tailande.
Jie - vienintelės galimybės iškovoti kelialapius. Tailande turėtų dalyvauti 6 Lietuvos boksininkai: 4 vyrai ir 2 merginos. Kaip seksis, bus matyti, stengiamės iki varžybų rezultatų neplanuoti, neužsibrėžti tikslių užduočių.
Skirtingose svorio kategorijose bus skirtingos kvotos - trys, keturi arba penki olimpiniai kelialapiai. Faktas, kad bus labai sunku, nes liko dar daug į Paryžių nepatekusių olimpinių ar pasaulio čempionų. Konkurencija bus velniškai didelė. Pavyzdžiui, pirmajame turnyre Italijoje svorio kategorijoje susirinkdavo apie 70 sportininkų, o kelialapius gavo po 3-4.
- Mūsų komandoje irgi dar yra į žaidynes nepatekusi pasaulio čempionė - Gabrielė Stonkutė.
- Tiesa. Konkurencija labai padidėjo, kai olimpinėse žaidynėse sumažino svorio kategorijų skaičių. Anksčiau jų buvo 12, dabar liko 7, nes, kai olimpinėje programoje atsirado moterų boksas, kategorijos buvo padalintos. Daug sportininkų turėjo keisti svorio kategorijas. Padaugėja dalyvių, kartu padidėja ir konkurencija.
Rašyti komentarą