Kad mašinos pirkimas netaptų detektyvu

(3)

Lietuvos gyventojai mėgsta vairuoti ir dažnai dairosi galingesnės ar naujesnės transporto priemonės. Visgi prieš ryžtantis tokiam pirkiniui, ypač - kai automobilis perkamas „iš rankų", tikslinga gerai išstudijuoti jo istoriją ir visus niuansus.

Povandeniniai pirkimo akmenys

Į redakciją kreipėsi skaitytoja Julija, kuri pasidalino nesėkme pasibaigusia apynaujo automobilio pirkimo istorija.

„Viskas prasidėjo labai „fainai", kai 2023 m. kovą tapome 2019 m. gamybos „Opel Mooka" savininkais.

Laimingi eksploatavome automobilį, tačiau viskas pasikeitė, kai po metų atėjo laikas pratęsti draudimą, - atviravo moteris. - Draudimo mums niekas nepratęsė, nes netikėtai paaiškėjo, kad mūsų mylimas automobilis jau pusmetį ieškomas kaip pavogtas.

Pagalvojome, kad gal kas suklydo, nuvažiavome į policiją, o tada sužinojome, kad įsigijome lizingu kadaise pirktą automobilį, už kurį ankstesni savininkai tiesiog nustojo mokėti."

Moteris stebėjosi, kad lizingu pirktą, tačiau iki galo neišmokėtą automobilį, buvo galima parduoti be jokių patikrų. „Įdomu, kaip „Regitra" leido įregistruoti tokią transporto priemonę mūsų vardu, nors ji dar nebuvo išpirkta?" - svarstė Julija.

Pasak jos, dėl šio incidento buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau pareigūnai, užuot komunikavę su jais, pradėjo žaisti „institucinį futbolą".

„Su mumis iš pareigūnų niekas nebendravo, o permetinėjo vienas nuo kito. Tas tęsėsi ne vieną dieną. Pagaliau automobilį mums kaip ir grąžino, tačiau „Regitrai" policija jokių duomenų ir tyrimo išvadų nepateikė, todėl automobilis vis dar „yra paieškomas" ir normaliai jo eksploatuoti vis dar negalime", - nemalonią situaciją apibendrino moteris.

Tyrimas vis dar tęsiasi

„Vakaro žinios" moters papasakotą istoriją paprašė pakomentuoti policijos ir „Regitros".

Gintarė Navickaitė, Marijampolės policijos Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė, patikino, kad situacija yra kitokia nei buvo pateikta redakcijai.

Pareigūnės teigimu, dėl galimo sukčiavimo organizuotoje grupėje pradėtas ir dar vyksta ikiteisminis tyrimas, o su nukentėjusiais asmenimis buvo bendrauta ne kartą ir suteikta visa informacija.

Pasak „Regitros" atstovo spaudai Luko Vosyliaus, jų turima informacija, minėtos transporto priemonės lizingas yra išmokėtas ir deklaruotas savininko nuosavybės pasikeitimas.

„Regitros" duomenimis, nurodyta transporto priemonė nėra paieškoma, - patikino įmonės atstovas. - Atkreiptinas dėmesys, jog Lietuvoje lizinguojamo ir neišmokėto bankui ar lizingo bendrovei nuosavybės teise priklausančio automobilio be banko sutikimo ar įgaliojimo įregistruoti nėra galimybės.

Juo labiau - įregistruojant automobilį yra visada tikrinama, ar jis nėra paieškomas.

Įsigijus transporto priemonę lizingu, jos savininku tampa bankas ar lizingo bendrovė, o valdytoju - pirkėjas.

Tik išsimokėjus lizingą, su banku ar lizingo bendrove yra sudaromas lizingo sutarties pabaigos aktas ir tik tuomet abiem pusėms galima deklaruoti nuosavybės pasikeitimą.

Pirmas kreipiasi lizingą išsimokėjęs asmuo ir pateikia įgijimo deklaraciją, o bankas ar lizingo bendrovė turi patvirtinti pateiktus duomenis, t.y. pateikti perleidimo deklaraciją.

Tokiu būdu bendrovės vardu galiojęs savininko deklaravimo kodas (SDK) yra panaikinamas ir naujas unikalus SDK suteikiamas lizingą išsimokėjusiam asmeniui."

Ką svarbu žinoti?

L.Vosylius pabrėžė, jog jau išsimokėjus lizingą, svarbu nepamiršti atlikti tam tikrų veiksmų, kad automobilis nebūtų automatiškai išregistruojamas.

„Pirmiausia su banku ar lizingo bendrove reikia sudaryti lizingo sutarties pabaigos aktą. Tuomet abiem pusėms per 5 darbo dienas būtina kreiptis į „Regitrą" ir deklaruoti nuosavybės pasikeitimą, - paaiškino jis.

- Pasibaigus transporto priemonės lizingavimo laikotarpiui yra sudaryta galimybė bankams apie šį nuosavybės perleidimą pranešti tiesiog „Regitros" elektroninėje sistemoje.

Pasitikrinti informaciją, ar bankas pranešė šią informaciją, galima elektroniniu būdu."

Jis pabrėžė, kad bankas ar lizingo bendrovė gali įgalioti pirkėją ar kitą asmenį deklaruoti nuosavybės pasikeitimą už juos. Tokiu atveju paslaugą bus galima gauti tik „Regitros" padalinyje.

Lizinguojamų transporto priemonių registracija

L.Vosylius priminė, kad lizingą išsimokėjusiam asmeniui suteikiamas naujas SDK: „Jei ketinama su automobiliu dalyvauti viešajame eisme, labai svarbu nepamiršti atlikti antrojo žingsnio - per 10 kalendorinių dienų kreiptis dėl automobilio įregistravimo naujojo savininko vardu.

Kitu atveju jis bus automatiškai išregistruojamas ir su juo dalyvauti viešajame eisme bus draudžiama."

„Regitra" atstovas pažymėjo, kad transporto priemonės registracija tampa aktyvi, kai yra gaunami dokumentai ir/ ar numerio ženklai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder