Planuojate pirkti elektrinį automobilį? Štai ką turite žinoti apie jo įkrovimą namuose

Pasauliui bandant prisitaikyti prie klimato pokyčių, elektrinių automobilių paklausa didėja sulig kiekvienais metais. Remiantis duomenimis, vien Jungtinėje Karalystėje praėjusių metų spalio pabaigoje keliuose buvo skaičiuojama beveik 1 mln. elektrinių automobilių. 

Nors Lietuvos statistika šiandien yra gerokai kuklesnė, tačiau tokių automobilių paklausa taip pat sparčiai auga. Visgi, prieš įsigyjant elektromobilį, reikėtų išsyk pagalvoti ir apie jo įkrovimo galimybes.

Vienas iš būdų įkrauti elektrinį automobilį – nuvykti į greito įkrovimo stoteles, kurias dabar galima rasti ne tik degalinėse, bet ir prie didesnių prekybos centrų.

Toks įkrovimo būdas labiau aktualus tokiais atvejais, kai prireikia papildyti elektromobilio bateriją keliaujant tolimus atstumus.

Tačiau pagrindinis kasdienis būdas pilnai, patogiai ir pigiau įkrauti elektrinį automobilį – pasinaudoti namuose įrengta įkrovimo stotele. Todėl prieš įsigyjant elektromobilį automobilį natūralu, kad kyla klausimas: kaip jo įkrovimas atrodys namų sąlygomis ir kaip jam reikėtų pasiruošti?

Erdvės paruošimas įkrovimui

Pirmas dalykas, apie kurį turite pagalvoti – kurioje vietoje jums bus patogiausia įkrauti elektromobilio bateriją. Geriausią įkrovimo stotelę turėti toje vietoje, kur jūsų automobilis prastovi daugiausia laiko.

Greičiausiai tai bus jūsų namų kiemas ar garažas, jeigu gyvenate individualiame name, arba požeminis ar atskiras garažas, jeigu gyvenate daugiabutyje.

Įsirengti įkrovimo stotelę galima ir jūsų daugiabučio kieme, tačiau tam jau gali reikėtų papildomų formalumų – gauti kaimynų sutikimus ar kitus leidimus.

Įsirengiant įkrovimo tašką vertėtų pagalvoti ir apie tai, kad būtų patogu prijungti automobilį. Taip pat turėkite omenyje, kad skirtinguose elektromobiliuose gali skirtis vieta, prie kurios turėsite prijungti įkrovimo laidą.

Pavyzdžiui, viename elektromobilyje ją reikės prijungti ties automobilio galiniu sparnu, tuo tarpu kitame jungtis bus pačiame automobilio priekyje ar ties vairuotojo durelėmis. Tad parinkdami elektromobilio stotelės vietą pagalvokite apie tai, jog pakeitus elektromobilį netektų iš naujo permontuoti ir stotelės.

Sieninis įkroviklis. Kodėl jis reikalingas?

Elektromobilius galima krauti ir nuo įprasto sieninio lizdo, 220 V jungtimi. Tačiau vis tik, jeigu jau turite ar nusprendėte įsigyti elektromobilį – reikėtų pagalvoti apie rimtesnį įkroviklį.

Grynųjų elektromobilių baterijos yra pakankamai talpios – jau 5-7 metų elektromobiliai turi apie 30 kW talpos bateriją, kuriai įkrauti iš įprasto lizdo prireiks keliolikos valandų.

O ką jau kalbėti apie šiuolaikinius elektromobilius, kur baterijos talpa perkopia ir 100 kW – tokiai baterijai įkrauti gali nepakakti ir paros laiko.

Tad patirtis rodo, jog absoliuti dauguma elektromobilių vairuotojų galiausiai nusprendžia įsirengti elektromobilių stotelę, nes tai padeda jiems reikšmingai sutaupyti laiko.

Be to, speciali elektromobilių stotelė suteiks ir daugiau saugumo. Mat 220 V jungčiai skirti įkrovikliai gali neatlaikyti labai dažno naudojimo.

Beje, jeigu vis tik nuspręsite krauti iš įprasto elektros lizdo, verčiau pasirūpinkite, kad ir laidai iki jo, ir pats lizdas būtų aukštos kokybės, nes ilgą laiką veikdami maksimalioje įtampoje šie elektros įrenginiai gali perkaisti ir sudegti.

Beje, verta paminėti, kad nors populiariausi rinkoje yra sieniniai įkrovikliai, jų būna ir kitokių – tiek montuojamų ant grindinio, tiek ir mobilių.

Mobilieji įkrovikliai taip pat gali būti galingi ir paprastai būna pritaikyti jungimui į trifazį tinklą. Jie savo funkcionalumu nebūtinai nusileis sieniniams įkrovikliams.

Kokį galingumą pasirinkti?

Prieš įsigyjant sieninį įkroviklį, taip pat turėsite atsakyti į svarbų klausimą – kokio galingumo jį vertėtų rinktis. Pasirinkus mažo galingumo įkroviklį, elektromobilio įkrovimo laikas bus ilgesnis, todėl reikia atrasti optimalų variantą.

Pagrindiniai du dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis stotelę – turimo ar planuojamo elektromobilio priimama galia (kraunant ją per AC jungtį) bei jūsų turima maksimali elektros įvado galia.

Skirtingi elektromobiliai gali priimti skirtingą maksimalią įkrovimo galią (kraunant per AC jungtį). Pavyzdžiui, 2016 m. „BMW i3“ modelis gali priimti maksimalią 7,4 kW (AC), o naujasis „BMW i5“ už papildomą mokestį gali turėti ir 22 kW (AC) įkrovimo spartą.

Tad priklausomai nuo jūsų elektromobilio, stotelę galite rinktis pagal tai. Žinoma, pagalvokite ir apie tolimesnę perspektyvą, jeigu per artimiausius kelerius metus ketinate automobilį pakeisti.

Kitas svarbus kriterijus – maksimali jūsų elektros įvado galia. Jeigu jūsų įkrovimo taške galite turėti tik 11 kW galią, nėra tikslo pirkti galingesnės stotelės, nes tik be reikalo išleisite papildomų pajėgų.

Tačiau jeigu galite turėti ir 22 kW, žvelgiant į perspektyvą gal ir vertėtų pasistatyti galingesnę stotelę – kainų skirtumas paprastai nebūna labai ryškus, o ateityje, pakeitus elektromobilį į naujesnį, stotelė netaptų ribojančiu faktorių įkrovimo spartai.

Beje, įrengiant stotelę namuose, verta pagalvoti ir apie dinaminio galios valdymo funkciją. Ji leidžia efektyviai ir saugiai išnaudoti turimą galią.

Pavyzdžiui, jeigu jūsų namo turima maksimali galia siekia 12 kW, o elektromobilį krausite 11 kW galia, tai įjungus dar kelis prietaisus – ar tai būtų šildymo katilas, orkaitė ir džiovyklė, tinklas gali būti perkrautas.

O dinaminis galios valdymas automatiškai sumažintų elektromobilio įkrovimo galią – naudotų įkrovimui tik nuo kitų prietaisų atliekančią galią.

Investicija, kuri atsiperka

Svarbus aspektas, kurį reikėtų apžvelgti analizuojant elektrinių automobilių įkrovimo namuose galimybes – įkrovimo stotelės ir įrengimo kaina.

Lietuvoje įkrovimo stotelių įsigijimo ir įrengimo kaina, priklausomai nuo jos galingumo, gali svyruoti nuo kelių šimtų iki poros tūkstančių eurų. Iš pradžių tokia investicija gali pasirodyti nemenka, tačiau vertėtų nepamiršti, kad stotelės įrengimas nėra laikinas.

Ja galėsite naudotis kasdien ištisus metus net ir pakeitę elektromobilį kitu.

Be to, jeigu namuose turite saulės elektrinę, pasvarstykite apie išmanios įkrovimo stotelės funkcionalumą.

Pavyzdžiui, „BMW Smart Wallbox“ stotelės gali būti integruota į namų energijos valdymo sistemą taip, kad įkrovimui prioritetiškai būtų naudojama čia pat jūsų modulių pagaminta saulės energija.

Tokia funkcija leis sutaupyti, nes energijos nereikės atiduoti pasaugojimui į tinklą. Išmanios stotelės taip pat turi ir kitas patogias funkcijas – valdymą per Wi-Fi ar SIM kortelės integraciją, galima nustatyti įkrovimo tvarkaraščius laikotarpiams, kada elektra pigiausia ir t.t.

Komentaro autorius: Aurimas Tamašauskas, BMW atstovės Lietuvoje „Krasta Auto“ vadovas

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder