Britai konkuruos su rusais urano perdirbimo srityje

Didžioji Britanija nusprendė skirti valstybines lėšas branduolinio kuro gamybos šalyje skatinimui. Britai tikisi užsitikrinti, kad iki 2050 metų branduolinės elektros energijos gamyba pasiektų 24 gigavatus ir jie galėtų galutinai atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos.

Didžiosios Britanijos vyriausybė paskelbė, kad priimamos norinčiųjų įsisavinti antrą valstybinio branduolinės energetikos vystymo fondo lėšų dalį paraiškos.

Atitinkama informacija pasirodė šalies ministrų kabineto tinklapyje.

Bendras specialaus investicinio fondo biudžetas siekia 75 mln. svarų sterlingų (apie 87 mln. eurų), tačiau 25 mln. svarų sterlingų (29 mln. eurų) jau išsidalino urano sodrinimu ir jo perdirbimu užsiimančios įmonės.

Dar 50 mln. svarų sterlingų (58 mln. eurų) gaus konkurso, startavusio sausio 2 d. ir finišuosiančio vasario 20 d. nugalėtojai.

Pagrindinis programos tikslas - sukurti alternatyvų rusiškajam uranui atominių elektrinių kuro šaltinį, pareiškė Energetikos ir klimato ministras Gremas Stiuartas (Graham Stuart).

Ypatingas dėmesys bus skiriamas atidirbusio branduolinio kuro perdirbimui, kadangi tuo užsiimančių įmonių Didžiojoje Britanijoje nėra.

Pranešime taip pat nurodoma, kad šiuo metu Rusijai priklauso 20 proc. pasaulinių urano perdirbimo ir 40 proc. jo sodrinimo pajėgumų.

„Šis investicinis paketas sustiprins Didžiosios Britanijos energetinį saugumą, užtikrins saugius Didžiojoje Britanijoje pagaminto kuro tiekimo kelius šalies atominiam laivynui šiandien ir rytoj, pašalins Rusijos įtaką, prisidės prie darbo vietų Didžiojoje Britanijoje kūrimo ir atvers daugiau galimybių eksportui", - pabrėžė G.Stiuartas.

Vyriausybė tikisi, kad valstybinės investicinės programos leis Didžiojoje Britanijoje sukurti ekspertinį branduolinio kuro, įskaitant ir atitarnavusio urano perdirbimą, potencialą.

Taip pat viliamasi, kad ši programa leis šaliai tapti pagrindiniu pasauliniu branduolinio kuro ir branduolinio ciklo paslaugų tiekėju.

Šiuo metu Rusijos ir Didžiosios Britanijos gamybos uranas ypač smarkiai konkuruoja JAV rinkoje.

Nuo 2022 m. sausio iki spalio Rusija, didžiausia prisodrinto urano tiekėja į Ameriką, šiai šaliai pardavė urano už 622 mln. eurų, Didžioji Britanija - už 465 mln. eurų. Per tą patį laikotarpį Nyderlandai amerikiečiams pardavė urano už 555 mln. eurų, Vokietija - už 509 mln. eurų.

respublika.lt

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder