Penki pagrindiniai klausimai apie Kaliningrado tranzitą

Geležinkeliu galima: penki pagrindiniai klausimai apie Kaliningrado tranzitą

(4)

Rusija, Baltijos šalys ir ES jau beveik mėnesį ginčijasi, kokias prekes galima vežti tranzitu iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvos teritoriją. Šį trečiadienį Europos Komisija patikslino situaciją: tranzitas geležinkeliu leidžiamas, o kelių transportu ir toliau draudžiamas.

Trečiadienį Europos Komisija patikslino prekių tranzito iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvos teritoriją taisykles.

Pastarosiomis savaitėmis transporto blokada regione tapo atskiru konfliktu Rusijos ir Europos šalių konfrontacijoje.

Rusijos politikai ėmė grasinti karine invazija į Baltijos šalis.

Europos Komisijos paaiškinimus galima suskirstyti į keletą punktų:

Iš Rusijos į Kaliningradą, iš Rusijos į Lietuvą kroviniai gali būti vežami keliais, jei ten nėra sankcionuotų prekių.

Tai yra, pavyzdžiui, į Kaliningradą tranzitu galima vežti obuolius ar bulves, bet ne cementą.

Rusijoje registruotos transporto įmonės negali vežti prekių per ES, išskyrus tranzitą iš Rusijos į Kaliningradą.

Tranzitas geležinkeliu neribojamas.

ES valstybės narės turi pačios stebėti, kaip įgyvendinamos sankcijos, pvz., tranzito apimtis turi išlikti tokia pati kaip vidutiniškai per pastaruosius trejus metus.

Tikėtina, kad Europos Komisijos paaiškinimai neišspręs konflikto dėl prekių tranzito į Kaliningradą.

Rusija siekia, kad apribojimai būtų visiškai panaikinti. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova jau sakė, kad Maskvai vis dar kyla klausimų dėl šio dokumento.

BBC atsako į pagrindinius klausimus apie dalinę transporto blokadą Rusijos eksklave.

Iš kur atsirado draudimai vežti krovinius?

Konfliktas prasidėjo birželio pradžioje: tuomet "Lietuvos geležinkeliai" pranešė Rusijos geležinkeliams, kad sustabdytas tam tikrų prekių, kurioms taikomos ES sankcijos, tranzitas tarp Kaliningrado ir likusios Rusijos dalies.

Draudimas tranzitu gabenti prekes, kurioms taikomos sankcijos, į Kaliningradą.

Ar tai teisėta ir kas bus dabar

Archyvų nuotr.

Visą prekių, kurias draudžiama vežti tranzitu, sąrašą, kurį po kelių dienų paskelbė Kaliningrado srities ekonominės plėtros ministerija, sudaro beveik 70 puslapių.

Tarp draudžiamų prekių yra automobiliai, alkoholis, cigaretės, trąšos, kai kurie chemikalai, dažai, juvelyriniai dirbiniai, kai kurie baldai ir kt.

Liepos 10 d. įsigaliojo draudimas vežti per Lietuvą į Kaliningradą dar kelių rūšių prekes: cementą, alkoholį, medienos gaminius, stiklą, aliuminį, popierių, gipsą, laivų dalis ir kai kuriuos kitus Rusijoje pagamintus produktus.

Lietuva pabrėžia, kad draudimas yra laipsniškas ES sankcijų įgyvendinimas.

Remiantis kitais pranešimais, draudimas iš pradžių nebuvo tiesiogiai susijęs su sankcijų tekstu.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad birželį įvestos priemonės buvo priimtos "pasikonsultavus su Europos Komisija ir atsižvelgiant į jos rekomendacijas".

Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas sakė, kad birželio pirmoje pusėje Europos Komisija Lietuvos prašymu išsiuntė paaiškinimus dėl sankcijų Rusijai taikymo.

Be kita ko, buvo įtraukta nuostata dėl tranzito iš Rusijos į Kaliningradą ir atgal prekių, kurioms taikomos Europos sankcijos (t. y. jomis negalima tiesiogiai prekiauti tarp Rusijos ir ES).

Pasak jo, iki šio išaiškinimo Lietuva leido tranzitu gabenti prekes iš Rusijos.

Bet kokiu atveju, pagal dabartinį sankcijų aiškinimą, regione bus palaipsniui įvedami nauji apribojimai.

Draudimas vežti akmens anglis ir kitas kietąsias iškasenas įsigalios rugpjūčio 10 d., o rusišką naftą ir naftos produktus - nuo gruodžio 5 d.

Rusijos teigimu, iki metų pabaigos bus uždrausta į Kaliningradą importuoti pusę iki šiol importuotų prekių.

Kaip apskritai reglamentuojamas prekių gabenimas į Kaliningradą iš Rusijos per Lietuvą?

Rusijos politikai ir pareigūnai daug kalba apie tai, kokius susitarimus pažeidžia tranzito draudimas.

Pavyzdžiui, Federacijos Tarybos pirmininko pavaduotojas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad Lietuva pažeidžia 1994 m. birželio 24 d. Rusijos ir ES susitarimą dėl partnerystės ir bendradarbiavimo, pagal kurį šalys privalo užtikrinti "laisvą prekių, kilusių iš kitos šalies muitų teritorijos arba skirtų kitos šalies muitų teritorijai, tranzitą" (12 straipsnis).

Tačiau to paties susitarimo 19 straipsnyje teigiama, kad dokumentas neatmeta prekių importo, eksporto ir tranzito draudimų ar apribojimų, ir išvardijami galimi pagrindai.

Tačiau tarp jų nėra ekonominių sankcijų.

Rusijos pareigūnai taip pat primena kitas tarptautines sutartis, pavyzdžiui, 1947 m. susitarimą, kuris beveik po pusės amžiaus tapo Pasaulio prekybos organizacijos pagrindu: jame "nustatyta tranzito per kiekvienos susitariančiosios šalies teritoriją laisvė".

Tačiau tuo atveju, kai ES teisės aktai draudžia sub-sankcionuotų prekių tranzitą, Lietuva gali laikytis pozicijos, kad ES vidaus teisės aktas turi viršenybę prieš Lietuvos tarptautinę sutartį.

Kaip būtų galima nukreipti krovinių srautus? Ar naujos sistemos bus brangesnės?

Laivyba jūra galėtų būti alternatyva geležinkelių ir kelių transportui, tačiau ji taip pat susiduria su sunkumais.

Dabar kroviniai į Kaliningrado sritį iš kitų Rusijos regionų gabenami jūra dviem reguliariomis linijomis - Ust-Luga-Baltijskas ir Bronka-Kaliningradas.

Keltų paslauga yra papildoma krovinių gabenimo grandis, dėl kurios pervežimas tampa brangesnis, sako "INFOLine-Analitika" generalinis direktorius Michailas Burmistrovas.

Kiek padidės pristatymo kaina, priklauso nuo konkretaus maršruto.

"Vedomosti" cituojamo "SIC Cargo and Infrastructure" prezidento Pavelo Ivankino vertinimu, krovinių srautus perkėlus į jūrų linijas transportavimo sąnaudos gali padidėti nuo 3 iki 18 proc.

Birželio pabaigoje Rusijos pirmasis vicepremjeras Andrejus Belousovas nurodė regiono vyriausybei per dvi savaites parengti reglamentą dėl tarifinių subsidijų krovinių gabenimui, teigė gubernatorius Alichanovas.

Iš tikrųjų tarifai bus mažinami biudžeto sąskaita.

Akivaizdu, kad faktinis srautų nukreipimas jau prasidėjo - liepos 8 d. pirmasis konteinerių traukinys, kuris paprastai iš terminalo netoli Maskvos per Lietuvą keliavo į Kaliningrado sritį, buvo nukreiptas į Ust Lugos uostą.

Konteineriai į eksklavą bus gabenami jūrų krovinių linija Ust-Luga-Baltijskas.

Norint aprūpinti Kaliningrado sritį prekėmis, būtina plėtoti keltų paslaugą ir pritraukti papildomų konteinervežių, sako Burmistrovas.

"Rosmorport" jau pranešė, kad jūrų keltų "Ambal", "Baltijsk" ir "Marshal Rokossovsky" jūrų keltų "Ust-Luga-Baltijsk" linija yra apkrauta beveik 100 %.

Naftos produktai sudaro 30-50 % visų keltais geležinkelio vagonais gabenamų krovinių.

Kaip tranzito draudimas veikia Kaliningrado srities ekonomiką? O Lietuvą?

Archyvų nuotr.

"Lietuvos geležinkeliai", kuriais remiasi "Reuters", apskaičiavo, kad jau galiojantys apribojimai paveiks maždaug 15 proc. iš 3,7 mln. tonų krovinių, 2022 m. pirmąjį pusmetį vežamų iš Rusijos į Kaliningradą.

Pasak regiono vadovo, draudimas vežti cementą ir metalus turi didžiausią poveikį regiono ekonomikai. Tuo pat metu cemento tiekimo sutrikimai prasidėjo dar prieš draudimus - pavasarį, kai dėl sankcijų nukentėjo tokios lizingo bendrovės kaip GTLK, kurioms priklauso vagonai cementui vežti.

"Taip, draudimas netaikomas maistui, tačiau be to paties cemento negalime statyti mokyklų ar ligoninių.

Kitaip tariant, tai daugiau nei milijono žmonių normalaus gyvenimo ir mūsų regiono ekonomikos klausimas", - interviu "Vedomosti" sakė A. Alichanovas.

Gubernatorius taip pat teigė, kad Lietuvai Rusijos tranzitas yra biudžeto papildymo ir užimtumo šaltinis.

Su tuo sutinka ir Rusijos ekspertai: IMEMO RAS Europos ekonomikų sektoriaus vyresniojo tyrėjo Vladimiro Olenčenkos teigimu, Kaliningrado tranzitas šaliai atneša 40-45 proc. pajamų, gaunamų iš geležinkelių veiklos.

Lietuvos kelių vežėjai taip pat aktyviai gabena Europos krovinius per Rusiją į Vidurinę Aziją.

"Lietuvos kelių transporto verslui daugiausia atstovauja mažos įmonės - tai reiškia, kad iš finansinės veiklos iškrenta tie, kurie turi 1-2 automobilius ir pristato krovinius", - sako A. Olenčenko.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos "Linava" duomenimis, liepos 10 d. įsigaliojusios ES sankcijos, draudžiančios cemento, alkoholio ir kitų prekių importą į Kaliningradą, palies 5-7 proc. visų Lietuvos įmonių.

Tačiau ne visi sutinka su šiais niūriais vertinimais.

Lietuvos banko "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas mano, kad 2021 m. Lietuvos krovinių (kelių, geležinkelių ir jūrų transportu) pervežimo į Rusiją apimtys sudarė 280 mln. eurų arba apie 0,5 proc. Lietuvos BVP.

Birželio pabaigoje ir liepos pradžioje daug Rusijos pareigūnų, reaguodami į draudimą, kelias savaites darė griežtus pareiškimus.

Pavyzdžiui, Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto vadovo pirmasis pavaduotojas Vladimiras Džabarovas pareiškė, kad jei Kaliningrado blokada įvyks, "gali kilti ginkluotas konfliktas".

"Mes nelauksime neribotą laiką. Dar kartą įspėjame, kad jei artimiausiomis dienomis situacija netaps stabili, Rusija imsis griežtų priemonių prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą, kurių parengiamieji darbai jau baigti", - teigiama Rusijos užsienio reikalų ministerijos liepos 8 d. komentare.

Liepos 11 d. Vladimiras Putinas ir Aleksandras Lukašenka telefonu aptarė galimas bendras priemones, susijusias su tranzito apribojimu.

Archyvų nuotr.

Kaliningrado srities gubernatorius savo "Telegram" kanale parašė, kad kaip atsakomąją priemonę siūlo visiškai uždrausti prekių (įskaitant tranzitu vežamas iš trečiųjų šalių) judėjimą tarp trijų Baltijos valstybių ir Rusijos.

Tuo pat metu Kaliningrado sričiai būtų padaryta išimtis.

Pagal jo idėją, tai leistų pakrauti jūrų vežėjus ir suteikti darbo Kaliningrado uostams, kurie smarkiai nukentėjo nuo ES apribojimų.

Kitaip tariant, jei kas nors norėtų ką nors importuoti iš Europos į Aziją tranzitu per Rusiją, pavyzdžiui, Kaliningrado uostas būtų vienintelė galimybė.

Tačiau nuo pavasario pradžios prekių tiekimas tarp Rusijos ir Baltijos šalių dėl sankcijų mažėjo net ir be naujų draudimų.

Lietuviškos kilmės prekių eksporto į Rusiją apimtis 2021 m. siekė 370 mln. eurų - 0,7 proc. šalies BVP, vardija Žygimantas Mauricas.

Lietuvos paslaugų eksportas į Rusiją 2021 m. sudarė 780 mln. eurų - 1,4 proc. BVP.

Bendras Lietuvos eksportas į Rusiją 2021 m. sudarė 2,1 % BVP.

2022 m. pavasarį lietuviškos kilmės prekių eksportas į Rusiją sumažėjo apie 60 proc. ir dabar beveik sustojo, rašo Ž. Mauricas.

Tiesa, yra ir kitų duomenų - kaip rašo portalas Delfi, remdamasis Lietuvos statistikos departamentu, šių metų kovą, kai Ukrainoje jau vyko karas, importas iš Rusijos į Lietuvą išaugo 55 proc. (iš dalies augimas pinigine išraiška dėl padidėjusių kainų).

Labiausiai išaugo mineralinio kuro (pvz., naftos), trąšų, gyvūninių ir augalinių riebalų, grūdų, juodųjų metalų ir medienos importas ir kainos. Kai kurioms iš šių prekių taikomas dabartinis draudimas vežti.

Visiškas prekių importo iš Rusijos ir Baltarusijos nutraukimas Estijai reikštų, kad vietos įmonių išlaidos padidės 860 mln. eurų (2021 m. kainomis), teigiama Estijos laikraščio "Postimees" cituojamoje Plėtros stebėsenos centro ataskaitoje.

Dėl sparčiai augančių energijos kainų prekių importas iš Rusijos ir Baltarusijos, palyginti su 2020 m., pinigine išraiška beveik padvigubėjo.

Kita priemonė prieš Lietuvą galėtų būti Rusijos ieškinys Stokholmo arbitraže, teigė IMEMO RAS atstovas Vladimiras Olenčenka.

"Aš tai laikau viena iš galimybių. Mano nuomone, tai teisiškai perspektyvu, nes Lietuvos pusės pozicijoje yra nemažai neatitikimų, kurie duoda pagrindą ją spręsti arbitražo keliu", - pažymi Olenčenko.

Kiek šie draudimai yra galutiniai?

Rusijos ir ES kompromiso galimybė būtent tranzito klausimu yra akivaizdi, tik klausimas, ar Baltijos šalys sutiks ir kokiomis sąlygomis.

Liepos 13 d. "Izvestija", remdamasi savo šaltiniais, rašė, kad Rusija iš esmės susitarė su ES dėl tranzito draudimo panaikinimo, tačiau Lietuva vis dar tam prieštarauja. Vienas iš šio scenarijaus variantų - leidimas tranzitui į Kaliningradą esą galėtų būti įtrauktas į septintąjį sankcijų Rusijai paketą kaip atskiras punktas.

ES pareigūnai anksčiau yra sakę, kad draudimas gali būti panaikintas.

Pavyzdžiui, birželio pabaigoje Madride vykusiame NATO viršūnių susitikime Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino Lietuvą ir ES panaikinti apribojimus krovinių gabenimui iš Rusijos į jos Kaliningrado eksklavą, teigdamas, kad ES sankcijos Maskvai neturėtų būti taikomos.

Tą pačią dieną "Reuters" citavo savo šaltinius, kurie teigė, kad prekyba per Lietuvą su Rusijos eksklavu gali normalizuotis per kelias dienas, nes Europos pareigūnai linksta prie kompromisinio susitarimo.

Vienas iš šių asmenų teigė, kad vienas iš kompromisų galėtų būti ES sankcijų netaikymas krovinių vežimui tarp Rusijos ir Kaliningrado, nes tai nelaikoma normalia tarptautine prekyba, kadangi šis eksklavas yra Rusijos dalis.

Ši nuolaida gali būti suteikta tik su sąlyga, kad subankcionuoti kroviniai bus naudojami Kaliningrade, o ne eksportuojami per jo uostą.

Tačiau tai būtų sunku kontroliuoti, sakė "Reuters" šaltiniai.

Lietuva baiminasi, kad jos teritorija nebus kontroliuojama. Šalies prezidento patarėja Asta Skaisgirytė teigė, kad Lietuvos valdžios institucijos nesutiks, kad per jos teritoriją būtų sukurti žalieji koridoriai krovinių tranzitui į Rusijos Kaliningrado sritį.

"Būtina ne tik uždrausti prekių iš sankcijų sąrašo tranzitą, bet ir vykdyti kontrolę.

Todėl, kai viešojoje erdvėje kas nors kalba apie žaliuosius koridorius, pabrėžiame: negali būti nė minties, kad Lietuva nekontroliuotų, kas vyksta jos teritorijoje", - sakė ji.

  Rašyti komentarą

  Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  Sidebar placeholder