„Šiais metais Europa neabejotinai susidurs su energijos deficitu.
Tai reiškia, kad visos papildomos suskystintos gamtinės dujos, kurios šiemet bus tiekiamos į rinkas, bus skirtos rusiškų dujų trūkumui kompensuoti“, – sakė ‚Bank of America‘ analitikas Francisco Blanche.
Dėl staigaus atšalimo išsekusios dujų atsargos gali priversti Europą atsigręžti į Azijos rinką, kurioje yra didžiausi pasaulio vartotojai. Kainos gali taip išaugti, kad importuotojai iš tokių šalių, kaip Indija, Bangladešas ir Egiptas, gali neįstengti įsigyti dujų.
2025 m. pradžioje Azijos šalys gali užleisti Europai pagrindines dujų tiekimo vietas, nes Kinijos importuotojai perparduoda energiją.
Sunkiausia rasti dujų alternatyvų Vokietijai, kuri iki 2022 m. daugiau kaip 50% savo vidaus poreikių tenkino rusiška energija.
Padėtis gali pagerėti iki 2026 m., jei kai kurie energijos tiekėjai padidins gamybos pajėgumus.
Bendrovės „Kpler“ analitikai prognozuoja, kad JAV dujų eksportas didės, tačiau tempas vis tiek bus lėtas.
Sausio pradžioje ES valstybėse narėse dujų saugyklos buvo užpildytos apie 70%, palyginti su 86% dujų 2024 m. tuo pačiu laikotarpiu.
Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, 2025 m. pradžioje dujų kaina aukcionuose Europoje pasiekė aukščiausią lygį nuo 2023 m. spalio – 540 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų.
Šaltinis: infa.lt
Rašyti komentarą