Kauno verslininkams Matijošaičiams nepavyko parduoti viešbučio vaiduoklio Vilniaus centre
(1)Nekilnojamojo turto įmonių grupės „Newsec“ vykdytos „Vičiūnų grupei“ priklausančio ir sustabdyto „Hilton“ viešbučio projekto pardavimas ir potencialių pirkėjų paieška baigėsi be rezultatų.
Naujienų portalo Alfa.lt duomenimis, po daugiau kaip pusę metų trukusių nevaisingų pastangų surasti pirkėją „Vičiūnų grupės“ įmonė nutraukė sutartį su „Newsec“.
Šiuo metu betoninės pastato konstrukcijos Rinktinės g. šalia Mindaugo tilto užkonservuotos.
Investuotojai projektu nesusidomėjo, nepaisydami to, kad vieta šalia Mindaugo tilto Vilniuje, kur stovi nebaigtas statyti „Hilton“ viešbutis, ekspertų vertinama kaip aukso vertės.
Pirkėjų neatsirado
Praėjusių metų liepą nekilnojamojo turto įmonių grupė „Newsec“ vykdė „Vičiūnų grupės“ bendrovei „Rinktinės investicijos“ priklausančio sustabdyto „Hilton“ viešbučio Vilniuje projekto pardavimą ir potencialių pirkėjų paiešką.
„Newsec“ tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims Mindaugas Kulbokas patvirtino, kad sutartis su „Vičiūnų grupės“ įmone yra nutraukta.
„Mūsų sutartis yra pasibaigusi, mes nesame pardavę šito pastato“, – Alfa.lt teigė M. Kulbokas.
Pasak jo, potencialaus pirkėjo šiam projektui paieškos turėjo vykti daugiau kaip pusę metų.
NT ekspertas negalėjo pasakyti, kodėl neatsirado pirkėjo „Vičiūnų grupės“ statytam „Hilton“ viešbučiui: investuotojus atbaidė kaina ar ribotos viešbučiui pritaikyto pastato konversijos galimybės.
„Tikrai negalėčiau komentuoti ir nežinau, kodėl jis (projektas – red.) nebuvo priimtinas rinkai. Vienas dalykas, kuris turbūt labai svarbus, kad tuo metu (prieš metus) viešbučių rodikliai nebuvo patys geriausi. Vis dėlto popandeminiu laikotarpiu dar buvo klaustukas, ar viešbučiai atsigaus, ar ne“, – sakė NT ekspertas.
Vis dėlto M. Kulbokas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu viešbučiai yra atsigavę. Ekspertas rėmėsi pasaulio viešbučių lyginamąją analizę ir rinkos apžvalgas teikiančios kompanijos STR duomenimis.
„Jeigu prieš pandemiją buvo 100 proc. viešbučių užimtumas, tai dabar yra 108 proc. Tai sakytume, kad visai neblogai Vilnius atrodo“, – sakė M. Kulbokas.
Ekspertas negalėjo atskleisti, ar „Vičiūnų grupės“ užsakymu „Newsec“ objektą pardavinėjo kartu su „Hilton“ viešbučio pasiūlymu, ar vien griaučius, tačiau mano, kad buvo pardavinėjamas pastatas.
„Dažniausiai niekada parduodamas nekilnojamasis turtas nėra pririšamas prie projekto. Jeigu tu perki turtą, tu galvoji jį panaudoti pagal pradinę paskirtį arba apie alternatyvas. Čia jau svarbiausia, ką pirkėjas galvoja. Mano giliu įsitikinimu, vis dėlto ten turėtų likti viešbutis“, – prisipažino M. Kulbokas.
Aukso vieta miesto centre
„Newsec“ analitikas mano, kad neįgyvendintas buvusių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų konversijos į konferencijų ir kongresų centrą projektas nė kiek nemažina viešbučių verslo Rinktinės g. perspektyvų.
Todėl esą investuotojas nebūtinai turėtų šioje vietoje statyti biurus ar apartamentus.
Rinktinės gatvėje jau veikia du viešbučiai, nors buvę Sporto rūmai taip ir nevirto nauju traukos objektu.
„Tikrai negalėčiau nei neigti, nei teigti, kad Sporto rūmai Rinktinės gatvėje buvo didžiausias dirgiklis. Taip, viena iš priežasčių galėjo būti, kad šioje vietoje atsirado viešbučiai. Bet iš principo viešbučių verslas yra lankstus ir gali prisitaikyti. Nesant Sporto rūmų projekto, manau, viešbučiai Rinktinės gatvėje sėkmingai yra prisitaikę“, – sakė M. Kulbokas.
Analitikas akcentavo, kad ypač „tinklinių“ viešbučių situacija dabar yra labai gera. „Tiek kito „Hilton“ viešbučio, tiek „Novotel“, tiek „Marriott“ viešbučių Vilniuje užimtumas yra labai geras.
O jeigu kalbame apie kainas, tai jos irgi yra jau aukštesnės negu prieš pandemiją. Vis dėlto pavyko atnaujinti rezultatus“, – pastebėjo M. Kulbokas.
NT analitikas mano, kad vieta, kurioje stovi nebaigto statyti „Hilton“ viešbučio griaučiai, yra aukso vertės.
„Tai viena geriausių vietų Vilniuje viešbučiui, nes atsiveria vaizdas į Gedimino pilį. Už tai, matyt, daug kas moka. Atstumas ik centro irgi nedidelis, praktiškai pastatas yra centre, o Mindaugo tiltą pereiti – dar ir tam tikra atrakcija, nes ir tiltas visai neprastas“, – pastebėjo M. Kulbokas.
Pasak jo, žvelgiant į priekį, tai aukso vertės vieta.
„Vičiūnų grupė“ ir jos vadovas Š. Matijošaitis nebaigto „Hilton“ viešbučio projekto nekomentuoja.
Bendrovė į e. paštu pateiktus klausimus neatsakė, o Š. Matijošaitis mandagiai atsisakė bendrauti su Alfa.lt žurnalistu.
Planavo parduoti
Kad Vilniaus centre pradėtam statyti, bet vėliau sustabdytam „Hilton“ viešbučio projektui ieškoma pirkėjų, „Vičiūnų grupė“ paskelbė 2022 m. liepos mėnesį.
„Rinktinės investicijų“ vadovas Š. Matijošaitis tuomet kalbėjo, kad projektu domisi ir vietos, ir užsienio investuotojai.
Naujienų agentūrai BNS Š. Matijošaitis tuomet sakė, kad su potencialiais pirkėjais pasirašyti ketinimų protokolai, tačiau kada galėtų įvykti sandoris, jis neprognozavo.
„Nesame griežtai apsibrėžę, tai nėra pardavimas iš reikalo ar kad būtų koks spaudimas, tiesiog žiūrėsime, svarstysime visus pasiūlymus ir kuris bus patraukliausias“, – teigė Š. Matijošaitis.
Už kiek norima parduoti projektą, Š. Matijošaitis taip pat neatskleidė: „Tie, kurie domisi, kur pasirašė ketinimų protokolus, jie kainas maždaug žino ir sąlygas, o šiaip tai laikome konfidencialia informacija.“
„Vičiūnų grupę“ valdo V. Matijošaitis, o Š. Matijošaitis jai vadovauja.
Kauno verslininkų verslo planai pastatyti sostinės širdyje prabangų viešbutį žlugo per pandemiją, kai turizmo ateitis pakibo ant plauko, o statybos ėmė sparčiau brangti.
Kauno mero V. Matijošaičio sūnus UAB „Vičiūnų grupė“ generalinis direktorius Š. Matijošaitis pernai birželį Alfa.lt atsisakė atskleisti, kada „Vičiūnų grupė“ planuoja atnaujinti „Hilton“ viešbučio statybas Vilniuje, ar projektas iš viso bus tęsiamas.
Prieš penkerius metus Š. Matijošaitis žadėjo Vilniaus širdyje sukurti naują traukos objektą vilniečiams ir miesto svečiams. Planuota viešbutį sostinės centre atidaryti 2020 m.
Sustojo per pandemiją
„Kaip žinoma, šio komplekso statybos yra labai glaudžiai susijusios su šioje vietoje buvusiu ir perstatomu Energetikos ir technikos muziejumi. Šiuo metu vyksta muziejaus ekspozicijų salių statyba, nuo jų tolimesnės eigos priklausys ir viešbučio statybos užbaigimas“, – pernai Alfa.lt teigė Š. Matijošaitis.
Portalas klausė Š. Matijošaičio, ar gerėjant pandemijos situacijai Lietuvoje ir Europoje „Vičiūnų grupė“ vis dar įžvelgia galimybių sostinės centre pastatyti ir atidaryti „Hilton“ viešbutį, o galbūt šioje vietoje planuojami kiti sprendimai. Tačiau konkretesnių atsakymų į pateiktus klausimus negavo.
„Hilton“ viešbučio Vilniuje statybų projekto rangovas buvo Panevėžio statybų trestas (PST).
Viešbučio „Hilton“ statybas Vilniuje „Vičiūnų grupė“ sustabdė 2020 m. rugsėjį, tuomet jų pabaigą ketinta nukelti mažiausiai į 2021 metus. Verslininkai teigė, kad darbai 2021 m. bus baigti, jei rinka rodys atsigavimo ženklų.
„Hilton“ viešbutį stačiusio PST tuometis vadovas Egidijus Urbonas 2021 m. rudenį komentavo, kad tokio didelio projekto stabdymas įmonės pajamas gali sumažinti iki 25 proc. E. Urbonas tiesiogiai neminėjo „Hilton“ projekto, tačiau teigė, kad nesunku suprasti, apie ką kalbama.
PST nekomentavo, kada atnaujins darbus, ar projektą iš viso planuojama baigti. Pagal 2018 m. sudarytą sutartį su „Vičiūnų grupe“ PST viešbutį turėjo pastatyti per 22 mėnesius.
2021 m. pabaigoje skelbta, kad valstybė per pandemiją įstrigusiam „Hilton“ viešbučio projektui skolina 23,5 mln. eurų.
Projektą vykdžiusiai įmonei „Rinktinės investicijos“ finansavimas išperkant obligacijas šešerių metų laikotarpiui suteiktas per Valstybės valdymo agentūrą, valdžiusią Pagalbos verslui fondą.
„Gavusi fondo finansavimą, įmonė užbaigs pradėtas investicijas, o atėjus laikui – su palūkanomis grąžins pasiskolintus pinigus“, – pranešime cituotas VIVA vadovas Dainius Vilčinskas.
Puoselėjo didingus planus
Antras „Hilton“ viešbutis Vilniuje turėjo iškilti prie Energetikos ir technikos muziejaus Rinktinės g., netoli buvusių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų, kuriuos anksčiau ketinta rekonstruoti į Konferencijų ir kongresų centrą.
Viešbutis statytas strateginėje vietoje prie Mindaugo tilto, iš jo atsiveria vaizdas į Gedimino kalną ir senamiestį kitoje Neries upės pusėje.
„Vičiūnų grupė“ į „DoubleTree by Hilton“ viešbutį planavo investuoti daugiau kaip 30 mln. eurų. Skelbta, jog nauju viešbučiu bus siekiama sukurti visiškai naują traukos objektą vilniečiams ir miesto svečiams bei atgaivinti šią primirštą sostinės centro dalį.
Viešbutyje planuota įrengti 174 kambarius, konferencijų ir SPA centrus, baseiną ir restoraną. Šalia planuota įrengti modernią lauko terasą, kuria būtų galima patekti į Energetikos ir technikos muziejų. Pastarajam bendrovė žadėjo pastatyti ir padovanoti naują 1000 kv. m ekspozicijų salę.
„Vičiūnų grupė“ nekilnojamojo turto vystymą tuomet vertino kaip perspektyvią strateginę verslo plėtros sritį.
Politikais pasitikėti negalima
Rinktinės gatvėje prieš kelerius metus atidaryti keli nauji tarptautinės klasės viešbučiai.
Vieta verslui atrodė perspektyvi dėl planuoto konferencijų centro, kuris turėjo įsikurti buvusiuose Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose.
2018 m. buvusio „Žalgirio“ stadiono vietoje atidarytas keturių žvaigždučių viešbutis „Courtyard by Marriott Vilnius City Centre“.
Pirmame „Marriott“ ženklo viešbutyje Lietuvoje įrengti 199 kambariai ir beveik 250 vietų konferencijų centras.
Šį viešbutį plėtojo verslininko Arvydo Avulio bendrovė „Hanner“, į projektą investavusi 20 mln. eurų.
Verslininkas yra prisipažinęs, kad viešbutį buvusioje Žalgirio stadiono vietoje statyti jį įkalbėjęs buvęs premjeras Algirdas Butkevičius, mat jo vadovaujama Vyriausybė buvo palaiminusi Sporto rūmų konversiją į konferencijų centrą.
Buvusio stadiono teritorijoje pastatytas „Marriott“ turėjo aptarnauti būsimą konferencijų centrą. A. Avulis vėliau teigė, kad Ingridos Šimonytės Vyriausybės sprendimas nebestatyti konferencijų centro sukels daugiau žalos ne jo verslui, o pačiai Vyriausybei.
Esą tokie sprendimai parodys verslo atstovams, kad politikų bendradarbiavimo siūlymais negalima pasitikėti.
„Pasitikėjimas politikais ir Vyriausybe krenta, tai atskleidžia ir žiniasklaida. Ir akivaizdžiai matyti iš tokių atvejų, kad pasitikėti politikais, kurie kviečia verslą bendradarbiauti kuriant kažkokius projektus, tikrai negalima.
Ir man atrodo, kad tai yra didelė, didelė žala Lietuvos Vyriausybei ir ji didesnė nei verslui, nes verslas prisitaiko prie sąlygų. Jeigu mums ten nebus to konferencijų centro, mes išgyvensime“, – naujienų agentūrai ELTA sakė jis.
Kitoje Rinktinės g. pusėje prieš kelerius metus atidarytas pasaulinio viešbučių operatoriaus „Accor Hotels“ trijų žvaigždučių viešbutis „Ibis Vilnius Centre“.
Jame įrengti 164 kambariai, restoranas, baras ir konferencijų salės. Viešbutį statė bendrovė „Merko statyba“. „Accor Hotels“ prekių ženklų licencijas valdanti kompanija „Orbis Hotel Group“ į projektą investavo 11 mln. eurų.
„Hanner“ savininkas A. Avulis pastebi, kad konferencijų centro projekto neįgyvendinimas yra ankstesnių vyriausybių suteiktų pažadų laužymas.
„Vyriausybė buvo priėmusi sprendimą ir pradėjusi įgyvendinti projektą, kad vietoje Sporto rūmų būtų įrengtas konferencijų centras.
Aš buvau pakviestas į vyriausybę, kur buvo kalbama, kad bus konferencijų centras, ir mūsų paprašė, kad pastatytume viešbutį. Po susitikimo mes jį suprojektavome ir pastatėme.
Aišku, kol statėme viešbutį, planavome, kad per tą laiką bus sukurtas konferencijų centras. Tačiau, pasikeitus politinei valdžiai Lietuvoje, tas klausimas ir užstrigo“, – sakė jis.
Dabartinė Vyriausybė planuoja Vilniuje sovietmečiu pastatytą Sporto rūmų pastatą paversti žydų atminties vieta.
Rašyti komentarą