Kava

Kodėl kavos kainos muša visus rekordus

(1)

Populiariausios kavos rūšies - arabikos - kainos biržoje pasiekė visų laikų aukštumas - pirmiausia dėl sausros ir lietaus Brazilijoje. Vartotojai kainų padidėjimą pajus 2025 m. pradžioje. Kodėl kava brangsta ir ar laukia kavos trūkumas? - skelbia www.bbc.com. 

Šią savaitę, gruodžio 10 d., populiariausios pasaulyje kavos rūšies „Arabica“ kovo mėnesio ateities sandorių kaina pasiekė visų laikų rekordą - 3,34 JAV dolerio už svarą (apie 0,45 kg) kavos pupelių. 

Vos per vienerius metus „Arabica“ kavos kaina pakilo 80 proc. 

Kita populiari veislė, Robusta, rugsėjo mėn. sumušė istorinį rekordą.

Tačiau kavos mėgėjai tai pajus tik po Naujųjų metų. 

Kaip BBC paaiškino „Tuan Loc Commodities“ vadovas Vinh Nguyen, skrudintojai anksčiau stengėsi nedidinti kainos galutiniam vartotojui, kad išlaikytų savo rinkos dalį, tačiau dabar, 2025 m. pirmąjį ketvirtį, yra arti to.

Italijos „Lavazza“ atstovė spaudai BBC sakė, kad bendrovė „turėjo koreguoti kainas“, kad išlaikytų produktų kokybę ir klientų pasitikėjimą. 

Lapkritį „Nestlé“ vadovybės atstovas spaudai taip pat kalbėjo apie planus keisti kainas ir kavos pakuočių dydžius. 

Reuters, remdamasi anoniminiais šaltiniais, pranešė, kad JDE Peet's, kuriai priklauso Jacobs, L'Or, Tassimo ir Douwe Egberts prekės ženklai, planuoja 30 % padidinti iš Brazilijos žaliavų gaminamos kavos kainas.

Rusijoje, kaip gruodžio pradžioje rašė laikraštis RBC, kavos kainų kavinėse didinimo tikimasi ne anksčiau kaip 2025 m. kovą ar net vasarį. 

Tačiau, palyginti su praėjusiais metais, kava įstaigose, įvairiais skaičiavimais, jau dabar pabrango 15-30 proc. ir pastebimai viršijo oficialios infliacijos tempą.

Mažmeninės prekybos įmonių asociacijos vadovas Igoris Karavajevas TASS sakė, kad mažmeninės kavos kainos prekybos centruose išaugo ne daugiau kaip 10 %, nors pirkimo kainos padidėjo 20 %. Pasak jo, bendrovės „išlygino kainų kilimą vartotojų labui“.

Arabikos kavos kainų augimo grafikas nuo 1974 m. iki šių dienų. Aukščiausia riba - 2024 m. gruodžio mėn.

Ankstesnis arabikos kainos rekordas buvo pasiektas 1977 m. 

Tuomet Brazilija, didžiausia arabikos tiekėja pasaulio rinkoms, kentėjo nuo 1975 m. šalnų, kurios sunaikino du trečdalius kavos plantacijų.

2024 m. rugpjūtį ir rugsėjį Braziliją užklupo didžiausia per 70 metų sausra, o spalio mėnesį prasidėjo smarkios liūtys. 

Tuo metu ūkininkai vienu metu nuima derlių ir ruošia sodinukus kitam sezonui, pranešė „The Wall Street Journal“.

Dėl sausros ir liūčių galimas derliaus nualinimas Brazilijoje yra pagrindinė susirūpinimą kelianti priežastis, BBC aiškino banko „Saxo Bank“ ekonomistas Ole Hansenas (Ole Hansen).

Tačiau ne tik Brazilijos arabikos augintojai susiduria su ekstremaliais, pagal vietos standartus, orais. Didžiausias Robusta kavos tiekėjas Vietnamas šiemet taip pat susidūrė su sausra ir smarkiomis liūtimis.

Tuo pat metu visame pasaulyje auga kavos paklausa. Net arbatos gimtinėje Kinijoje kava populiarėja: vos per dešimt metų, nuo 2008 m. iki 2018 m., kinai pradėjo gerti dvigubai daugiau kavos. 

O britai, kurie yra žinomi arbatos mėgėjai, ėmė pirmenybę teikti kavai, o ne arbatai.

Vis dėlto kainų kilimą galima paaiškinti ne tik padidėjusia paklausa ir oro stichijomis, bet ir pesimizmu rinkoje. 

„Kavos rinka šiandien yra labai spekuliatyvi, nes dar nepasiekėme derliaus nuėmimo sezono„, - laikraštis ‚The Wall Street Journal‘ citavo Marką Smuckerį, kompanijos ‚J.M. Smucker‘, kuriai visų pirma priklauso ‚Dunkin‘ Donuts“, vadovą.

Tačiau kainų kilimas ne visus nuliūdins. Organizacijos „Coffee&climate“ duomenimis, 80 % kavos gaunama iš mažų plantacijų. Jiems kavos kainų kilimas reiškia didesnes pajamas.

„Milžiniškos kavos tiekimo bendrovės gali sakyti, kad aukštos kainos yra blogai, tačiau iš tikrųjų tai reiškia, kad ūkininkai pagaliau uždirbs pakankamai, kad galėtų pragyventi“, - ‚The Grocer‘ aiškino ‚Pact Coffee‘ kavos ekspertas iš Jungtinės Karalystės Vilas Korbis (Will Corby). 

Jis sakė, kad kavos pupelės „per ilgai buvo parduodamos Vakarams per maža kaina“.

Nors tai pirmas kartas, kai buvo sumuštas 1977 m. rekordas, spauda ir analitikai jau beveik penkiasdešimt metų reguliariai rašo apie artėjantį trūkumą ir beprotišką kainų kilimą.

„Kavos mėgėjai, kurie dabar negali jos gauti į gerklę tokiomis monstriškomis kainomis, netrukus į jas žiūrės su nostalgija“, - 1977 m. prognozavo ‚The New York Times‘.

„Kylančios kavos kainos verčia geriančiuosius nervintis“, - skelbė 1986 m. laikraščio ‚The Washington Post‘ antraštė. „Kavos kainos pasiekė dvidešimties metų aukštumas, sklandant gandams apie jos trūkumą“, - 1997 m. rašė ‚The New York Times‘.

„Nusiraminkite, nepanikuokite! Tačiau pasaulyje globaliai trūksta kavos“, - 2014 m. rašė ‚The Washington Post‘.

 „Susiduriame su kavos trūkumu - ir kavos netrukus gali nebelikti“, - skelbė 2016 m. ‚Business Insider‘ straipsnio antraštė. „Jūsų rytinė kava netrukus taps brangesnė“, - 2021 m. perspėjo tas pats leidinys.

Taigi, kas bus toliau?

Ar kavos plantacijos turėtų persikelti į kitas šalis?

Kavamedžiai, iš kurių pupelių gaminama arabikos kava, yra gana išrankūs augalai. Ideali auginimo temperatūra yra 15-24 °C; karštis pakeičia būsimo gėrimo skonį, o šaltis žudo medžius.

Ši veislė geriausiai auga 1200-2200 m virš jūros lygio. Tiesioginiai saulės spinduliai kavamedžiui kenkia, todėl idealiu atveju kavamedžių plantacijas turėtų užstoti didesni medžiai. Galiausiai arabikos kavai taip pat svarbus kritulių kiekis ir dirvožemio sudėtis.

Dėl klimato kaitos keičiasi arabikos auginimo plotas. Palyginti su anakardžiais ir avokadais, kava yra daug labiau pažeidžiamas augalas: klimato kaita paveikė visas vietoves, kuriose ji auginama.

2022 m. tyrimo duomenimis, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Centrinėje ir Pietų Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Afrikoje, Indijoje ir Pietryčių Azijoje bus vis mažiau Arabica kavai auginti tinkamų teritorijų. 

Tuo pat metu naujų vietovių, kuriose ateityje bus galima auginti kavą, nebus daug, nes šalčiausiais metų mėnesiais didės minimali temperatūra. 

Tarp jų - Urugvajus, Argentina, Čilė, JAV, Indija, Naujoji Zelandija ir Kinija.

Tačiau yra ir gerų naujienų: „Robusta“, kitaip nei „Arabica“, gerai toleruoja karštesnį klimatą ir gali augti mažesniame aukštyje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder