Klintas Istvudas

Lietuvoje – Holivudo legendos Clinto Eastwoodo pinigų medžioklė: siekia gerai papurtyti vieną verslininką

Lietuvių bandymas pasinaudoti Holivudo legendos Clinto Eastwoodo atvaizdu savo reklamai atsirūgo kaip niekad – JAV legendiniam aktoriui ir teises į jo atvaizdą turinčiai kompanijai priteisė daugiau nei 6 mln. JAV dolerių, Lietuvoje įkurtai bendrovei po tokio verdikto neliko nieko kito, tik užsidaryti. Tačiau C. Eastwoodas nesijaučia iki galo atsiteisęs.

Su Lietuva susijusi C. Eastwoodo istorija pastaraisiais metais buvo ne kartą apskriejusi internetą. Lietuvoje, Tauragės rajone, veikusi bendrovė „Mediatonas“ buvo pasinaudojusi garsiojo aktoriaus vardu ir atvaizdu, bandydama parodyti, kad C. Eastwoodas palaiko kanapių produktų vartojimą.

Viena bėda – žinomas aktorius jokio leidimo naudoti savo atvaizdą nebuvo suteikęs. Kita bėda – nėra aišku, ar C. Eastwoodas apskritai remia kanapių produktų vartojimą.

Toks bandymas užsidirbti iš svetimo vardo smogė labai dideliu ir skaudžiu bumerangu – kai C. Eastwoodas ir jo atvaizdo teises valdanti bendrovė „Garrapata“ kreipėsi į teismą JAV, 2021 m. spalį „Mediatonas“ sulaukė žinių, kad iš jo žinomam aktoriui ir bendrovei „Garrapata“ priteista net 6,1 mln. JAV dolerių – 5,21 mln. eurų.

Tik dabar jau C. Eastwoodo bėda – interneto svetainių kūrimu užsiimantis „Mediatonas“ kilus skandalui užsidarė, milijoninių sumų iš likviduotos bendrovės vargiai gausi, be to, siekiant įgyvendinti JAV priimtą teismo sprendimą dar reiktų pereiti pragaro ratus Lietuvos teismuose.

Tačiau nei žinomas aktorius, nei „Garrapata“ rankų nenuleido ir dar kartą kreipėsi į teismą, tik šįkart – ne JAV, o Lietuvoje, o jų taikiniu tapo ne „Mediatonas“, bet vienas konkretus verslininkas – buvęs vienintelis „Mediatono“ akcininkas ir vadovas Giedrius Bučinskas.

Į teismą kreipęsi C. Eastwoodas ir „Garrapata“ nurodė, kad šis verslininkas netinkamai vykdė ,,Mediatono“ vadovo bei likvidatoriaus pareigas ir padarė jiems žalos. Amerikiečiai ieškinyje teigia, kad G. Bučinskas, žinodamas apie jo vadovaujamai bendrovei JAV Kalifornijos valstijos centriniame apygardos teisme iškeltą bylą ir joje priimtą 2021 m. spalio 12 d. sprendimą, kuriuo C. Eastwoodui ir bendrovei „Garrapata“ iš „Mediatono“ buvo priteisti 6,1 mln. JAV dolerių, bei suprasdamas, kad viso „Mediatono“ turimo turto tikrai neužteks padengti šiai sumai, turėjo inicijuoti nemokumo bylą.

Tačiau G. Bučinskas, anot amerikiečių, pabandė išvengti teismo sprendimo ir perėmė bendrovės turtą – likvidavo „Mediatoną“, apribodamas C. Eastwoodo ir „Garrapata“ galimybę atgauti bent dalį iš priteistų milijonų.

Ieškinyje nurodoma, kad, kadangi bendrovė jau likviduota ir visas jos turtas perduotas G. Bučinskui, iš pastarojo Holivudo legendai ir „Garrapata“ turėtų būti priteisti 50 tūkst. eurų – tokia esą verslininko perimto turto preliminari vertė.

Anksčiau šiame tekste paminėjome lietuviškos teisingumo sistemos pragaro ratus.

Su pastaraisiais amerikiečiams jau teko susidurti – Klaipėdos apygardos teismas, į kurį kreipėsi C. Eastwoodo ir „Garrapata“ atstovai, praėjusio sausio pabaigoje pareiškė, kad ieškinys turi trūkumų, kurie turi būti pašalinti: turi būti nurodytas C. Eastwoodo adresas, taip pat reikia įrodymų, kad JAV priimtas sprendimas jau yra pripažintas ir yra leidimas jį vykdyti Lietuvoje, arba turi būti pateikti įrodymai, kad amerikiečiai buvo susisiekę su G. Bučinsku arba atitinkamomis institucijomis Lietuvoje dėl tam tikrų įrodymų, tačiau pastarieji jiems nebuvo pateikti.

Vėliau, vasario pradžioje, Klaipėdos apygardos teismas ieškinį grąžino C. Eastwoodo ir bendrovės „Garrapata“ atstovams. Motyvas – šie nesugebėjo pateikti dokumentų ir įrodymų, kurių prašė teismas.

Šioje vietoje G. Bučinskas galėjo švęsti, tačiau tokia pergalės šventė būtų buvusi per ankstyva – JAV kino žvaigždės bei įvaizdžio teises turinčios bendrovės atstovai kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, prašydami panaikinti Klaipėdoje priimtą sprendimą.

Anot teisininkų, tai, kad jie nepateikė įrodymų, kuriuos galbūt pateiks vėliau, nėra pagrindas išvis atmesti ieškinį, o dalies prašomų įrodymų jie apskritai negali pateikti, nes neturi.

Lietuvos apeliacinis teismas nutarė, kad tokia logika teisinga – teisėja Dalia Kačinskienė priėmė sprendimą, kuriuo panaikintas verdiktas grąžinti ieškinį amerikiečiams, Klaipėdos apygardos teismui nurodyta ieškinį iš JAV priimti ir nagrinėti.

Apeliacinio teismo vertinimu, amerikiečiai konkrečiai ir aiškiai suformulavo ieškinio reikalavimą, pateikė visus turimus įrodymus, o tai, kad dalies įrodymų neturi, dar nereiškia, kad negalės jų išsireikalauti bylos metu.

Portalo duomenimis, 50 tūkst. eurų gali būti negalutinė suma, kurią blogiausio scenarijaus atveju tektų sumokėti buvusiam „Mediatono“ vadovui. Jam taip pat gali tekti atlyginti bylinėjimosi išlaidas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder