Populiarių grybų pritrūko prekybos tinklai: voveraičių nėra ne tik Lietuvoje

Didžiąją dalį voveraičių iš Rytų kaimynių atsiveždavę Lietuvos grybų supirkėjai šiemet gali likti be nieko. Populiariausių vasaros grybų dėl kaitros neužderėjo ne tik Ukrainoje, Baltarusijoje ir Rusijoje, bet ir Lietuvoje.

Šiemet voveraičių mūsų miškuose superkama triskart mažiau nei pernai, o šiomis dienomis supirkimo punktuose jų iš viso nesulaukiama.  Grybingais metais Lietuvos miško gėrybių tiekėjai iš vietos gyventojų supirkdavo apie 20 proc. voveraičių, likusią dalį importuodavo iš Rytų.

Apie 90 proc. šių grybų vėliau iškeliaudavo į Vakarus. Pastaraisiais metais Lietuvoje kylant pragyvenimo lygiui, palyginti brangių voveraičių vis daugiau perka ir vietos vartotojai.

Net šiemet, kai voveraičių kaina prekybos centruose gana aukšta, ant lentynų jos ilgiau neužsilieka. Tad vis daugiau Lietuvos miškuose surinktų grybų realizuojama vietoje.

Birželio pabaigoje prekybos centruose pasirodžiusias šviežias voveraites pirkėjai kaipmat iššlavė – šiuo metu jų galima rasti tik kai kuriose parduotuvėse.

Prekybininkai ir tiekėjai tikisi jų pirkėjams patiekti daugiau, kai tik pasikeis orai ir populiariausi vasaros grybai vėl pradės dygti Lietuvos miškuose.       

Superka beveik dvigubai brangiau

„Prastoki reikalai šiandien, voveraičių ne kažin ką superkame. Bet bėda kita. Mūsų kaimyninėse valstybėse, iš kurių importuodavome didžiąją dalį grybų, voveraičių taip pat nėra. Nėra iš kur atsivežti“, – Alfa.lt sakė Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas, bendrovės „Vipreka“ vadovas Virginijus Varanavičius.

Jo teigimu, šiuo metu voveraičių praktiškai visai nėra. „Bent vakar (pirmadienį – red.) nebuvo, – prisipažino jis. – Gal palis už kelių dienų, šiek tiek kiekiai pagausės.

Bet jeigu laikysis 30–35 laipsniai šilumos, vėl labai greitai žemės paviršius išdžius. Kaitra pas mus, kaitra Ukrainoje, kaitra Baltarusijoje, Rusijoje.

Visur ta pati situacija.“ Anksčiau didžiųjų kaimynių Baltarusijos ir Rusijos rinkos diktavo voveraičių supirkimo ir pardavimo kainą Lietuvoje. Šiemet nelikus konkurencijos kainą lemia vietinė pasiūla. Lietuvoje iš gyventojų voveraites įmonės dabar superka po 8–9 eurus už kilogramą (Eur/kg).

„Fantastinė kaina, sutikite“, – pastebėjo V. Varanavičius.

Pernai vasarą piko metu voveraitės buvo superkamos kone dvigubai pigiau: Lietuvoje po 3–5 Eur/kg, o Baltarusijoje – po 1 Eur/kg.  

Pakelėse gyventojai voveraites dabar parduota po 10 Eur už litrą. Apytikriu skaičiavimu, 1 kg vidutinio drėgnumo ir svorio voveraičių telpa į 1,7–1,8 litro indą. Taigi, pakelėse voveraičių kaina siekia apie 17–18 Eur/kg.  

Prekybos centruose 200 g voveraičių indelis kainuoja 3,49–3,99 Eur (17,45–19,95 Eur/kg). „Voveraitės yra populiariausi vasaros grybai, nes baravykai pasirodo trumpai kelias savaites rudenį. Be to, voveraitės yra populiariausi valgomieji grybai Vokietijoje, Prancūzijoje.

Jai pagardinami įvairūs patiekalai. Šie grybai vertinami, nes nekirmija, o lietuviškos voveraitės aukštai kotiruojamos, prilyginamos ekologinėms, jų ir kvapas, ir skonis geras“, – pasakojo V. Varanavičius.

Nepraranda vilties sulaukti rugpjūtį  

Pasak V. Varanavičiaus, grybų Lietuvoje kasmet mažėja. Prieš 7 metus Lietuvoje buvo surenkama apie 1 tūkst. t voveraičių, 85–90 proc. jų būdavo eksportuojama į Vakarų Europą, daugiausia į Prancūziją ir Vokietiją. Pastaraisiais metais jų renkama ir eksportuojama 3–4 kartus mažiau.

„Kuo toliau, tuo grybų mažiau. Oro sąlygos nebuvo palankios ir praėjusiais metais. Vandens kiekvienais metas vis mažiau. Nusenka šuliniai, tvenkiniai, upės.

Ties Merkine Nemunas pernai buvo iki kelių nusekęs“, – prisiminė V. Varanavičius. Pasak jo, grybų sumažėjimą lemia ne tik klimato kaita, bet ir girių kirtimas. „Ir žmonių sumažėjo. Sutikit, kad dabar mieliau daugelis uogų ar grybų nusiperka, užuot ėję į mišką“, – svarstė V. Varanavičius.

Vis dėlto supirkėjai nepraranda vilties, tikisi voveraičių daugiau supirkti rugpjūtį. „Viltis visada miršta paskutinė. Tikėsimės, kad šiek tiek atsigaus. Bet visas viltis daugiau dedame į kaimynines valstybes“, – prisipažino asociacijos prezidentas.   V. Varanavičius džiaugiasi, kad kylant pragyvenimo lygiui pradėjo augti vidaus vartojimas ir voveraičių kasmet vis daugiau nuperka prekybos tinklai.

„Prieš keletą metų tai buvo didelė problema, iš viso praktiškai niekas nieko nepirkdavo“, – sakė jis.   Tačiau supirkėjai susiduria su kita problema – retėja grybų rinkėjų gretos. „Nėra kam eiti į mišką. Mėlynių derliaus iš Lietuvos miškų nenurenkame jau kelintus metus.

Nėra kam uogauti, tai gan sunkus darbas. Sutikite, kad susirasti nuolatinį darbą Lietuvoje nesunku.

Turintys darbą į mišką neina. Jaunimas irgi tuo nesidomi. Miško gėrybes daugiausia renka senoji karta, pensininkai ar entuziastai“, – mano V. Varanavičius.    

Ekstremali vasara

Didžiausios Baltijos šalyse pievagrybių auginimu ir kitų grybų prekyba užsiimančios bei prekybos tinklams „Iki“ ir „Maxima“ voveraites tiekiančios bendrovės „Baltic Champs“ pardavimų vadybininkas Gediminas Apčelauskas pasakojo, kad dėl buvusios kaitros šią vasarą voveraičių gausos dar nesulaukė.

„Ši vasara – ekstremali. Voveraičių turime tiek, kiek patys galime išsaugoti tam tikroje temperatūroje, nes spiginant saulei miške jos išdega.

Tad kol kas labai jaučiasi jų trūkumas“, – teigė G. Apčelauskas. Jis pridūrė, kad liepa, atsižvelgiant į voveraičių kiekį, nuostolinga: „Per mėnesį tebuvome nusipirkę vieną ar dvi partijas šių grybų, nes jų paprasčiausiai dėl kaitros nebuvo. Žinoma, kai pasitaiko viena ar dvi lietingesnės dienos, jų vis atsiranda.

Nedidelė dalis voveraičių auga ir drėgnesnėse miško vietose.“ Ekspertas teigė, kad Širvintų r. įsikūrusi įmonė daugiausia voveraičių perka Švenčionių ir Varėnos rajonuose.

Jų tiekiamos voveraitės – natūralūs, miške užaugę, tačiau kruopščiai atrinkti, aukščiausios kokybės grybai, todėl voveraičių derliaus gausumas ir pasiūla visiškai priklauso nuo oro.  Šįmet, palyginus su praėjusiais metais, superkama tris kartus mažiau voveraičių.

Prieš 3–4 metus, kai buvo lietingesnės vasaros, joms augti buvo idealios sąlygos. Tuomet per sezoną įmonė supirkdavo  100–120 t voveraičių. Tačiau kol kas neaišku, kaip bus šįmet.

Pirkėjai laukia voveraičių 

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė tikina, jog, gamtai vis pažeriant staigmenų, parduotuvėse šių lietuvių mėgstamų grybų nepritrūks, nors voveraičių sezonas susiduria su iššūkiais – grybautojai ir supirkėjai rekordine temperatūra pasižymėjusį liepos mėnesį vadina katastrofišku.

Pasak komunikacijos vadovės, grybų paklausa išauga vasaros viduryje, o lietuviškos voveraitės kasmet yra itin laukiamos.

„Voveraites siūlyti pirkėjams pradėjome antrąją liepos savaitę ir lentynas pasiekę grybai iš karto atkreipė pirkėjų dėmesį. Vis dėlto didžiausią pardavimų piką voveraitės pasiekia rugpjūčio mėnesį, kai išauga ir jų pasiūla“, – teigė V. Budrienė.

Pasak komunikacijos vadovės, pirmosios lietuviškos voveraitės pakuojamos į 200 g indelius. Prekybos tinkle, atsižvelgiant į pirmųjų lietuviškų grybų paklausą, siekiama pirkėjams pasiūlyti ir patrauklią kainą. Voveraičių indelis kainuoja 3,99 Eur.

Pernai tuo pačiu metu toks indelis kainavo 3,49 Eur. V. Budrienė Alfa.lt sakė, kad voveraičių labai trūksta. „Trūksta dėl sausros.

Tiekėjai sako, kad jas šiemet labai sunku surinkti. Todėl ir kaina yra aukštesnė“, – teigė ji. Anot komunikacijos vadovės, pirkėjai voveraites perka. „Greičiausiai jas skanauja su pirmomis šviežiomis bulvėmis“, – sakė V. Budrienė.   

Į Alfa.lt klausimą, ar šiuo metu tinklas dar turi voveraičių, ar laukia geresnių orų, V. Budrienė atsakė: „Šiuo metu dar turime.“

Voveraičių prekyboje nėra

Pirmosios voveraitės didžiosiose „Maximos“ parduotuvėse pasirodė birželio pabaigoje. „Turime ilgamečius partnerius, kurie, vos Lietuvos miškuose sudygus pirmosioms voveraitėms, pasirūpina, kad šių lietuvių itin mėgstamų grybų atsirastų ir mūsų parduotuvių lentynose.

Šiuo metu voveraičių prekyboje neturime, bet viliamės, kad orai bus palankūs ir vėl galėsime savo pirkėjams pasiūlyti Lietuvos miškuose rinktų voveraičių“, – Alfa.lt sakė „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Birželio pabaigoje „Maximos“ prekyboje pasirodžiusios voveraitės kaip ir pernai buvo parduodamos ta pačia kaina, t. y. 3,49 Eur už 200 g indelį.

„Mūsų pirkėjai kasmet laukia šviežių voveraičių derliaus, dėl kurio dabar nebereikia patiems keliauti į miškus“, – sakė E. Dapkienė.   Lietuvos miškuose rinktas voveraites į prekybos tinklą „Maxima“ tiekia bendrovės „Tandemus“ ir „Baltic Champs“.
 

Archyvų nuotr.

Sidebar placeholder