Rusijos valdžios institucijos pradėjo atvirai kalbėti apie rimtą pavojų ekonomikai dėl naftos kainų kritimo. Rusijos centrinis bankas perspėja: JAV pradėtas tarifų karas kelia grėsmę ne tik pasaulinei prekybai, bet ir Kremliaus galimybėms išlaikyti biudžetą ir karines išlaidas.
Atsargi Nabiullinos retorika slepia daug didesnį nerimą Maskvai keliančią tikrovę. Agentūra „Agence“ rašo, kad.
Naftos kainos krenta, o kartu su jomis ir biudžeto ramstis
Centrinio banko vadovė Elvira Nabiullina per susitikimą su Valstybės Dūmos deputatais pripažino: dėl naujų JAV muitų ir OPEC+ sprendimo didinti gavybą kritusios naftos kainos kelia realią grėsmę Rusijos ekonomikai.
„Jei muitų karų eskalavimas tęsis, dėl to sumažės pasaulinė prekyba, o kartu ir mūsų energijos išteklių paklausa, taigi čia esama rizikos“, - sakė E. Nabiullina, vengdama aštrių žodžių, bet aiškiai užsimindama apie padėties rimtumą.
Naftos rinka žlunga greičiau, nei tikėjosi Kremlius
Naftos kainos žlugo po to, kai Baltieji rūmai įvedė importo muitus, o OPEC+ šalys pradėjo smarkiai didinti gavybą. Per keturias prekybos sesijas Brent rūšies nafta atpigo 15 proc. iki 64 JAV dolerių už barelį.
Rusijos nafta nukentėjo dar labiau: „Urals“ kaina smuko iki 53 JAV dolerių - žemiausios kainos nuo 2023 m. birželio mėn. ir beveik 17 JAV dolerių mažesnės už 2025 m. Rusijos biudžete numatytą lygį.
Rusijos „Urals“ naftos kaina nukrito iki 53 JAV dolerių už barelį. Tai mažiausia kaina nuo 2023 m. birželio mėn. ir ji yra gerokai mažesnė už šių metų Rusijos biudžete numatytą naftos kainą (69,7 JAV dolerio už barelį). Prieš savaitę „Urals“ kainavo 67 JAV dolerius už barelį.
Išoriškai rami retorika slepia paniką
Nepaisant santūrių pareiškimų, Rusijos valdžia nebegali ignoruoti to, kas vyksta. Rublio kritimas, pasikeitusios pirmaujančių pasaulio bankų naftos prognozės ir nerimą keliančios Centrinio banko užuominos vis labiau primena naujos sisteminės krizės pradžios scenarijų. Bloomberg duomenimis, Goldman Sachs, Morgan Stanley ir Societe Generale peržiūrėjo savo naftos prognozes ir visi jie tikisi, kad kainos toliau kris.
Rizika, apie kurią garsiai nekalbama
Žiniasklaidos duomenimis, dar kovo pabaigoje Centrinis bankas išsiuntė vyriausybei įspėjimą: situacija gali priminti aštuntojo dešimtmečio griūtį, kuri buvo viena iš SSRS žlugimo priežasčių.
Šis pranešimas nebuvo viešai komentuojamas. Tačiau net parlamento formuluotė „yra rizikos“ siunčia nedviprasmišką signalą: viskas vyksta pagal labiausiai nerimą keliantį scenarijų.
Grėsmė kariniam biudžetui ir karas Ukrainoje
Trečdalį Rusijos federalinio biudžeto sudaro pajamos iš naftos ir dujų. Smarkiai sumažėjus pajamoms iš naftos, gali kilti grėsmė ir socialinių įsipareigojimų vykdymui, ir karo Ukrainoje finansavimui.
Agentūra „Reuters“ tiesiai šviesiai sako: mažos naftos kainos gali būti JAV spaudimo strategijos, kuria siekiama priversti Maskvą daryti nuolaidas, dalis.
Vašingtonas rengia kitą žingsnį
Kitą savaitę JAV energetikos sekretorius Krisas Raitas (Chris Wright) vyks į Artimuosius Rytus: Saudo Arabiją, Katarą ir JAE. Pasak „Reuters“, kelionės tikslas - derėtis dėl naftos tiekimo pasaulinei rinkai padidinimo. Tai gali dar labiau sugriauti kotiruotes ir pabloginti Rusijos padėtį.
Finansų sistema atsidūrė ties naujo sukrėtimo riba
Naftos žlugimo fone oficialus rublio kursas taip pat smuko: nuo balandžio 3 d. jis prarado 63 kapeikas dolerio atžvilgiu. Tokia dinamika atspindi panikos lūkesčius tiek tarp investuotojų, tiek tarp Rusijos pareigūnų, kurie vis dažniau išsako nerimą keliančius signalus, stengdamiesi neįvardyti dalykų tikraisiais vardais.
Šaltinis: dialog.ua
Rašyti komentarą