Nafta brangsta, rinkoms tikintis eksportuotojų susitarimo

Saudo Arabija sutinka padidinti naftos gavybą, jei sumažės jos kiekiai Rusijoje

Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje naftos kainos pakilo iki aukščiausio lygio per dešimtmetį. Tai pranešė penki su diskusijomis šiuo klausimu susipažinę šaltiniai, rašo "Financial Times".

Saudo Arabija Vakarų sąjungininkėms pranešė, kad yra pasirengusi padidinti naftos gavybą, jei Rusija, spaudžiama sankcijų, gerokai sumažins naftos gavybą.

Pažymima, kad karalystė priešinosi Baltųjų rūmų raginimams paspartinti gavybos didinimą, nors naftos kainos jau dabar siekia apie 120 JAV dolerių už barelį. Saudo Arabija mano, kad jai reikia turėti rezervinių gamybos pajėgumų.

Nuogąstavimai dėl tiesioginio tiekimo trūkumo sustiprėjo po to, kai Europos Sąjunga priėmė dar vieną sankcijų Maskvai paketą, įskaitant draudimą importuoti naftą iš Rusijos jūroje.

ES taip pat susitarė su Jungtine Karalyste uždrausti rusišką naftą gabenančių laivų draudimą, o tai, pasak analitikų, gali labai apriboti Maskvos galimybes nukreipti naftą į kitus regionus.

    "Saudo Arabija supranta riziką ir žino, kad prarasti naftos kainų kontrolę jai nenaudinga", - sakė vienas pašnekovas.

Saudo Arabijos teigimu, nors naftos rinka neabejotinai yra perpildyta, o tai lėmė didesnes kainas, tikro trūkumo dar nėra, sakė diplomatai ir pramonės šaltiniai.

Tačiau padėtis gali pasikeisti, nes po COVID-19 atsigaunanti pasaulio ekonomika, įskaitant didžiųjų Kinijos miestų atidarymą, didina paklausą, o tikimybė, kad Rusijos naftos gavyba gerokai sumažės, padidėjo.

Prieš invaziją į Ukrainą Rusija išgaudavo daugiau kaip 10 proc. pasaulio naftos.

Saudo Arabija ne kartą atmetė Baltųjų rūmų ir Didžiojo septyneto raginimus didinti gavybą. Tačiau šaltinis teigė, kad keli pastarųjų savaičių vizitai, kuriuos surengė aukšto rango JAV delegacija, įskaitant Baltųjų rūmų Artimųjų Rytų politikos koordinatorių Brettą McGurką ir Baltųjų rūmų pasiuntinį energetikos klausimais Amosą Hochsteiną, padėjo pagerinti santykius.

"Saudo Arabija sutiko pakeisti savo toną ir pabandyti nuraminti kainas, taip siekdama suartėti su Joe Bideno administracija. Šaltinis taip pat patikino, kad, kilus tiekimo krizei naftos rinkoje, jis galiausiai padidins gavybą", - rašoma dokumente.

Be to, rugsėjį planuotas gavybos padidinimas gali būti nukeltas į liepos arba rugpjūčio mėn., nors tam dar reikia OPEC pritarimo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder