Seimas apsispręs dėl ūkininkų sodybų statybų

Seimas ketvirtadienį turėtų balsuoti dėl prezidento Gitano Nausėdos vetuotų Ūkininko ūkio įstatymo pataisų, sugriežtinančių sodybų statybas. 

Išvakarėse veto svarstęs Aplinkos apsaugos komitetas bendru sutarimu pritarė šalies vadovo veto ir jo siūlymams, tačiau kai kurie parlamentarai negailėjo kritikos.  

Komiteto pirmininkė konservatorė Aistė Gedvilienė pabrėžė, kad prie įstatymo teks grįžti. Pasak jos,  Seimo teisininkai turi  priekaištų prezidento siūlymams. 

„Ateityje reikės vis dėlto grįžti prie įstatymo ir jį patobulinti, kad vis dėlto neliktų dviprasmybių ir  betaisydami nepablogintume situacijos“, – komiteto posėdyje teigė ji.  

Socialdemokratas Linas Jonauskas taip pat kritikavo prezidento veto.  

„Prezidento pasiūlymai yra kompromisinis variantas, bet iš esmės jie palieka tam tikrų vietų, kur būtų galima ir toliau piktnaudžiauti – tapti tais pačiais ūkininkais sėkmingai, registruotis jais, statyti sodybas, tik šiek tiek plotas išauga“, –  kalbėjo L. Jonauskas. 

Jis priekaištavo dėl įstatymo įsigaliojimo atidėjimo iki liepos 1-osios, nes iki to laiko daug „pseudo ūkininkų susitvarkys reikalus“. 

„Atvėrėm Pandoros skrynią ir nuo įstatymo priėmimo Seime gruodį iki šios dienos ne tik pasibaigė projektus tie pseudo ūkininkai, kurie buvo pradėję planavimo procedūras, bet ir nuo nulio buvo pradėti ir pabaigti kiti projektai. Įsivaizduoju, iki liepos tokių projektų bus Lietuvoje ne vienas, ne dešimt, o šimtai. Dėl šito labiausiai gaila“, – kalbėjo parlamentaras.  

Seimas praėjusią savaitę iš naujo priėmė svarstyti prezidento vetuotas pataisas dėl ūkininkų sodybų statybų. 

G. Nausėda siūlo mažiau ribojančias priemones, pavyzdžiui, atsisakyti reikalavimo ne tik įrodyti, kad žmogus bent trejus metus realiai vertėsi žemės ūkio veikla ir gavo iš jos pajamų, bet ir pasiekė tam tikrą pajamų lygį (50 proc.).

Prezidentas siūlo įtvirtinti, kad gyvenamąjį namą su priklausiniais galėtų statyti ūkininkas, bent trejus metus deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos, bet tokio reikalavimo nebūtų kitos paskirties ūkinių pastatų statybai.

Anot prezidento, reikalavimas statyti bet kokius pastatus turint daugiau nei 2 ha žemės apriboja galimybę veikti tokioms žemės ūkio šakoms, kurioms nereikia didelių žemės plotų, pavyzdžiui, šiltnamių ūkiams. Todėl siūloma numatyti, kad gyvenamasis namas su pagalbiniais pastatais būtų statomas tik 2 ha ir didesniame sklype, o kitos paskirties pastatai – nuo 0,5 ha. 

Prezidentas taip pat siūlo iš naujo įvertinti ir sugriežtinti ūkininko ūkio registravimo taisyklių pakeitimus. 

Įstatymo įsigaliojimą šalies vadovas siūlo nuo 2023 metų liepos 1 dienos. 

2022 metų gruodį Seimas leido ūkininkams statyti sodybas, jeigu jų dirbamos žemės sklypas ne mažesnis negu 2 hektarai. Pataisų iniciatoriai įsitikinę, kad naujos taisyklės nebeleis piktnaudžiauti fiktyviai registruojant ūkininko veiklą, statyti sodybas gražiausiose vietose – prie upių ar ežerų, saugomose teritorijose.

Pakeitimai leistų ūkininkams sodybas naujomis sąlygomis statyti ir neurbanizuotoje teritorijoje esančioje dirbamoje žemėje. Kaip ir dabar, negalės būti daugiau nei viena sodyba su pagalbiniais pastatais: fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo statiniais. 

Seimas taip pat nustatė, kad statybų galės imtis tik tokie ūkininkai, kurie bent pusę savo pajamų per pastaruosius trejus metus bus deklaravę kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos.  

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder