Seime – diskusija apie plastiko atliekų ir pakuočių tvarkymą

Seime ketvirtadienį vyks diskusija apie plastiko atliekų ir pakuočių tvarkymą Lietuvoje, bus aptariami šio sektoriaus laukiantys pokyčiai.  

Kauno Technikos universiteto Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas Visvaldas Varžinskas įspėja, kad degint iskirtų komunalinių atliekų sraute yra milžiniški pakuočių kiekiai.

„Praktiškai pusė kiekio pagal tūrį yra pakuočių atliekos. Tai labai daug, ir kas yra svarbiausia, kad tarp tų pakuočių yra kombinuotos pakuotės, kurios iš principo netinka perdirbimui“, – diskusijos išvakarėse BNS teigė mokslininkas. 

Pasak jo, Lietuvoje dabar neidentifikuojamos rinkoje esančios medžiagos, iš kurių pagamintos plastiko pakuotės, nėra įtvirtinta gamintojų atsakomybė. 

„Kad ta atsakomybė būtų pagal tą medžiagą, kuri išleidžiama, o ne pagal tą, kuri deklaruojama vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje GPAIS“, – tvirtino V. Varžinskas. 

V. Varžinskas ragina šalies verslą galvoti, kaip komercinį plastiką pakeisti biologinės kilmės bioskaidžiomis medžiagomis, kurioms mokslininkai teikia prioritetą.

„Ieškoti inovatyvių sprendimų taikant naujas medžiagas orientuojantis į biologines bioslaidžias medžiagas, kurio galėtų papulti kartu su maisto atliekų srautu, būtų kompostuojamos“, – BNS teigė V. Varžinskas.   

Už tai, kad Lietuva perdirba mažai plastiko pakuočių, kasmet Europos Sąjungai sumokama apie 13 mln. eurų siekianti bauda – taršos mokestis visoms ES šalims yra vienodas – po 800 už toną, tačiau Lietuva yra išsiderėjusi nuolaidą ir moka mažiau. 

Lietuvos užduotis yra perdirbti 55 proc. plastiko taros. Šalyje per metus susikaupia apie 90 tūkst. tonų šių atliekų.     

Dabar gamintojų ir importuotojų atsakomybės principas taikomas elektros ir elektroninės įrangos, transporto priemonių, alyvos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių bei taros, padangų gamintojams ir tiekėjams. Aplinkos ministerija siūlo į tą sąrašą įtraukti bei įpareigoti tvarkyti jų gaminių atliekas bei pakuotes baldų, tekstilės gamintojus ir importuotojus. 

Parlamentarai pavasario sesijoje svarstys iniciatyvą nuo mokesčio už aplinkos teršimą plastiko ir PET pakuočių atliekomis atleisti verslą, su sąlyga, jei jos bus perdirbtos.

Kai kurie Seimo nariai baiminasi, kad daugiau išlaidų patirsiantys gamintojai jas perkels ant vartotojų pečių.  

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder