Septyni patarimai, kad taupymas teiktų džiaugsmą

Taupymas – viena iš svarbiausių finansinio saugumo prielaidų. Jis ne tik padeda suformuoti „pagalvę“, galinčią sušvelninti gyvenimo netikėtumus, bet ir leidžia išsaugoti finansinę nepriklausomybę.

Kalbant apie taupymą dažniausiai minima viena bendra taisyklė – jis turi tapti rutina, kitu atveju „drausmę“ praradęs žmogus pamirš savo tikslus ir mieliau pinigus leis kasdienėms reikmėms. „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius pataria, kaip taupymą paversti paprasta ir lengvai įtraukiančia kasdienine užduotimi.

Nustatykite taupymo tikslus

Dažnai viena iš priežasčių, kodėl žmonės netaupo, yra motyvacijos trūkumas, tad konkrečių tikslų išsikėlimas gali tapti gera paskata pradėti tai daryti. Nereikėtų vengti išsikelti didesnių tikslų – pavyzdžiui, sutaupyti būsto remontui ar pirmajai įmokai už naują būstą, sukaupti pakankamai pinigų pradėti šeimos verslą ar apsirūpinti senatvei. Sutaupyti bus lengviau, jei kiekvienam tikslui bus nustatyta suma ir konkretus įgyvendinimo terminas.

Edvinas Jurevičius
Edvinas Jurevičius

Susidarykite realų planą

Išsikėlus taupymo tikslus, būtina peržiūrėti biudžetą pagal savo dabartinę situaciją, tačiau svarbu neprarasti realybės jausmo. Kruopščiai sekti savo išlaidas gali būti nuobodu, galite jaustis nusivylę savimi arba tiesiog nenorėti atsisakyti įprastų išlaidų. Siekiant to išvengti, rekomenduojama gautas pajamas išskaidyti į tris dalis: privalomi mokėjimai (komunaliniai mokesčiai, maistas, transportas), pomėgiai ir pramogos bei lėšos santaupoms. Taip biudžete atsiranda speciali vieta taupymui ir lengviau sukuriamas realus taupymo planas.

Keiskite savo mąstymą

Vienas iš kaupimo būdų – taupymui skirtus pinigus atidėti iš karto gavus atlyginimą ar kitas pajamas. Į tai reikėtų žiūrėti kaip į mokėjimą sau pačiam, savo tikslui ar ilgalaikiam pasitenkinimui gyvenimu. Turima sukaupta suma suteikia didesnį pasitenkinimą gyvenimu ir sukuria apsauginę „pagalvę“, reikalingą, pavyzdžiui, norint pakeisti darbą, apmokėti neplanuotas medicinines išlaidas ar kitus nenumatytus atvejus.

Raskite bent vieną būdą, kaip taupyti keičiant įpročius

Norint savo biudžete rasti papildomų lėšų santaupoms, patartina apgalvoti, kokių kasdieninių išlaidų galėtumėte atsisakyti. Pavyzdžiui, galbūt pavyktų maistą gaminti namuose, vietoje naujos knygos pirkimo apsilankyti bibliotekoje, į darbą eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu. Taip pat rekomenduojama reguliariai peržiūrėti įvairių kasdienių paslaugų – muzikos, vaizdo transliacijų paslaugų ir pan., sąrašą. Dažniausiai už jų prenumeratą mokėjimai automatiškai nuskaičiuojami nuo sąskaitos, todėl nebesusimąstome, ar jos mums tikrai reikalingos.

Peržiūrėję savo išlaidas ir palyginę jas su alternatyvomis, galėsite įvertinti, galbūt rinkoje atsirado jūsų biudžetui palankesnis paslaugų variantas, leisiantis sutaupyti.

Gerai apsvarstykite pirkinius

Tvarkydami finansus, stenkitės apgalvoti savo sprendimus ir nepasiduoti impulsams. Pavyzdžiui, jei sudomino prekė ar paslauga, bet nesate tikri, ar tai tik akimirkos užgaida, ar jums tikrai jos reikia, verta palaukti bent porą dienų ir tik tada priimti sprendimą pirkti. Dažnai paaiškėja, kad galite apsieiti ir be tokio pirkinio.

Kita vertus, priimdami sprendimą dėl didesnių pirkinių kaip kad automobilio ar būsto, nebijokite pasikonsultuoti su finansų specialistais, kurie galės objektyviau įvertinti situaciją ir pateiks savo rekomendacijas.

Išaugo pajamos? Taupykite!

Pasitaiko situacijų, kai pajamos padidėja pakeitus darbą ar sulaukus paaukštinimo. Tokiu atveju sudėtinga iš karto neišleisti visų papildomai gautų pinigų. Vienas iš sunkiausių įgūdžių, kuriuos verta įgyti – padidėjus pajamoms papildomą sumą nukreipti į santaupas. Jei tai pavyksta, atsiranda papildomas finansinis rezervas, kuris gali leis padidinti finansinę nepriklausomybę.

„Įdarbinkite“ pinigus

Greičiausiai esate girdėję posakį, kad pinigai turi dirbti. Taupant užsibrėžtam tikslui, sukauptą pinigų sumą galima „įdarbinti“. Mažiausiai rizikingas įrankis tai padaryti – kaupiamasis indėlis,  už kurį bankas moka nustatytas palūkanas. „Luminor“ banke kaupti galima pradėti vos nuo 10 eurų, mažiausias galimas indėlio papildymas – vienas euras. Taip pat galima pasirinkti periodinį indėlio papildymą – tą galima daryti kas mėnesį, kas savaitę arba kasdien, atsižvelgiant į konkretaus žmogaus situaciją.

Sukaupus kiek didesnę sumą verta pasvarstyti ir apie terminuotąjį indėlį.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder