Smulkus ir vidutinis verslas naujus metus pasitinka su atsargiu optimizmu: tikisi gerėjančio finansavimo prieinamumo
(2)„Bendraujant su SVV atstovais, tenka pastebėti, kad jie labai atidžiai seka 2025 m. prognozes pagal kurias 2025 m. šalies BVP augs iki 3 proc., augs vidutinis atlyginimas.
Tad, SVV, kurie orientuojasi į vidaus rinką, lūkesčiai dėl didėjančio vidaus vartojimo šalyje yra itin dideli“, – Eltai komentavo D. Vaičikonis.
„Finpro“ vadovo teigimu, SVV kasmet kelia didžiulius lūkesčius dėl gerėjančio finansavimo prieinamumo, o stebint dabartines Europos Centrinio banko (ECB) palūkanų mažinimo politikos tendencijas, verslininkų nuotaikos yra optimistiškos.
„Kaip prognozuoja ekonomistai, kad 2025 m. rugsėjį 3 mėn. Euribor turėtų siekti jau apie 2 proc. Tai reikštų, kad, pavyzdžiui, verslo paskolos taps dar labiau prieinamos, taigi, verslui atsivertų žymiai daugiau galimybių investuoti. Dėl to ir pačio SVV pozityvumas dėl naujų investicijų didėtų“, – pažymėjo jis.
Pasak D. Vaičikonio, krentančios bazinės palūkanų normos reikštų, kad daugiau finansų įstaigų galės pasiūlyti palankias finansavimo sąlygas, dėl ko išaugtų konkurencija, kuri būtų naudinga SVV atstovams.
„Mūsų įmonės vidinė statistika rodo, kad dėl finansavimo šiuo metu daugiausia iš SVV kreipiasi įmonės veikiančios prekybos, paslaugų bei gamybos sektoriuose, taigi sakyčiau, kad ECB priimami sprendimai dėl palūkanų mažinimo būtent tokiems verslams ir turės vieną didžiausių įtakų“, – išskyrė jis.
Baiminasi geopolitinės situacijos prastėjimo, infliacijos augimo
D. Vaičikonis tikina, kad SVV atstovai prieš kiekvienus metus išsako lūkestį, kad geopolitinė padėtis bent jau nepablogės. Nors geopolitiniai iššūkiai, pasak verslininko, sukelia mažiau problemų nei anksčiau, įmonės gali laikytis atsargesnės laikysenos, mąstydamos apie plėtrą.
„Savaime suprantama, kad geopolitinių iššūkių, kurie veikia tiekimo grandines, pardavimus ir t.t. išlieka daug, tačiau atidžiai sekant situaciją tiek vidaus vartojime tiek ir šalyse į kurias eksportuojama, ten kur veikia verslo partneriai, daug įmonių jau prisitaikė, adaptavosi, persiorientavo“, – aiškino jis.
„Kita vertus, geopolitinė situacija gali lemti didesnį infliacijos augimą, taigi nors nemaža dalis SVV prisitaikė ir lūkesčiai kitiems metams yra nemaži, neapibrėžta geopolitinė situacija skatina išlaikyti atsargumą“, – numato D. Vaičikonis.
Verslas planuoja plėtrą, bet laukia gerų žinių iš Vokietijos
„Finpro“ vadovo teigimu, verslininkai stebi ekonominę situaciją Vokietijoje, kuri yra viena iš pagrindinių eksporto rinkų Lietuvos verslui. Jeigu gerėjimo ženklų nebus, 2025 m. aktyvi SVV plėtra taptų mažiau tikėtina.
„Plėtros augimas arba stagnacija nemenkai priklausys nuo to, kaip situacija klostysis pagrindinėse eksporto rinkose. Pavyzdžiui Vokietijoje, kurios ekonomika 2024 m. turėjo bėdų, o tai buvo labai svarbus faktorius stabdantis verslą nuo drąsesnių investicinių žingsnių“, – teigė jis.
Kita vertus D. Vaičikonis prognozuoja, kad net jei SVV plėtra nepranoks 2024 m. rezultatų, jie neturėtų būti prastesnis. Jo teigimu, labiausiai auga sektoriaus susidomėjimas kibernetinio saugumo, tvarumo ir skaitmenizacijos priemonėmis.
„Pastaruoju metu pastebėjome kiek aktyvesnį SVV domėjimąsi finansavimu kibernetiniam saugumui, dėl kurio pas mus, pavyzdžiui, per šių metų tris ketvirčius kreipėsi dešimtadaliu daugiau įmonių nei pernai.
Na, o penktadaliu daugiau įmonių svarstė investuoti į tvarumo projektus tokius kaip saulės elektrinių įsirengimą arba kitą naujos kartos įrangą, kuri leistų efektyviau vartoti energiją“, – teigė jis.
„Taip pat, tikėtina, kad kitąmet SVV gan nemažai investuos į gamybos apimčių didinimą, paslaugų plėtrą“, – pridūrė jis.
Rašyti komentarą