Sumoka baudas, bet asortimento nekeičia: elektroninės cigaretės su skoniais ir saldikliais vis dar pasiekia vartotojus
Kalbinti degalinių tinklų „Circle K“ ir „Orlen“ atstovai patikino, kad įstatymo laikomasi griežtai ir draudžiamų el. cigarečių įsigyti galimybės nėra.
„Laikantis Lietuvos teisės aktų reikalavimų, prekyba el. cigaretėms su draudžiamais saldikliais ir skoniais „Circle K“ tinkle sustabdyta nuo 2024 metų lapkričio 1 dienos“, – teigė „Circle K“ vyr. kategorijų vadovė Lietuvoje Inga Galinienė.
Kaip anksčiau rašė Elta, už pažeidimus, kuomet pirmą kartą buvo sugriežtinta el. cigarečių kontrolė, jau nubaustos 7 bendrovės.
Dvi įmonės – „Ecodumas“ ir „Litradė“ – nubaustos už pakartotinius minėto įstatymo pažeidimus, padarytus per 1 metus. Elta raštu kreipėsi į minėtų įmonių atstovus, tačiau atsakymo iki straipsnio publikavimo dienos nesulaukė.
Baudos nedidelės, o licencijos naikinamos tik kraštutiniu atveju
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) duomenimis, baudos už minėtus pažeidimus siekia 750 – 2000 eurų, o nutarimai dažniausiai skundžiami teismui.
„Dauguma nutarimų apskųsti teismui, bet yra bendrovių ir susimokėjusių baudą. Kol kas yra priimti tik keli pirmos instancijos teismo sprendimai, kurie pripažino VVTAT nutarimus, kaip pagrįstus.
Teismo sprendimai toliau yra skundžiami aukštesnei instancijai. Ši informacija yra perduodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (NTAKD), kuris pagal savo vykdomas funkcijas gali stabdyti ar naikinti licenciją prekiauti tabako gaminiais“, – sako VVTAT atstovė, Milda Deimantė.
Tuo tarpu Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTKAD) atstovė pažymi, kad mažmeninių įmonių atveju, licencijų klausimas lieka jas išdavusių savivaldybių kompetencijoje.
„Departamentas dar nėra sustabdęs licencijų verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais galiojimo. Visgi, jei taip nutiktų, juridinis asmuo, kuriam buvo sustabdytas licencijos galiojimas, per licenciją išdavusios institucijos nustatytą terminą, nepašalina nurodytų pažeidimų, tuomet licencijos galiojimas panaikinamas.
Juridiniam asmeniui, kuriam buvo panaikintas licencijos galiojimas, nauja licencija nebus išduota vienerius metus.
Departamentas atsakingas tik už įmonių, kurios verčiasi didmenine prekyba licencijas. Mažmeninių prekybos licencijų galiojimą gali panaikinti jas išdavusios savivaldybės“, – sako NTKAD specialistai.
Kontrolė tapo paprastesnė
Tabako kontrolės įstatymo pakeitimas, įpareigojo VVTAT sudaryti konkrečių leidžiamų naudoti cheminių medžiagų, suteikiančių elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių skysčiui tabako skonį ir kvapą, sąrašą, kuriame nurodomi šių medžiagų registracijos numeriai.
„Visų pirma VVTAT atliks dokumentinį produkto vertinimą, esant poreikiui, bus atliekami laboratoriniai tyrimai ieškant ne tik skonį/kvapą (išskyrus tabako) suteikiančių medžiagų, bet ir saldainių, cukraus.
Atrinkti bandiniai yra siunčiami į laboratoriją, tiriančią juslines savybes. Kol kas iš gautų laboratorijos išvadų matyti, kad iš esmės visuose VVTAT laboratorijai siųstuose bandiniuose buvo rasta draudžiamų kvapų ir skonių“, – teigia VVTAT atstovai.
VVTAT gali organizuoti tiek planinius patikrinimus savo iniciatyva, tiek patikrinimus pagal gautą vartotojo skundą, pranešimą ar kitą informaciją, jeigu įsitikinama, kad pagrindas tyrimui atlikti yra.
Maksimali numatyta sankcija – 2000 eurų. Atsakomybė taikoma pirmajam į rinką gaminius pateikusiam ūkio subjektui. Kalbinti VVTAT atstovai Eltai pripažino, kad būtų galima svarstyti licencijavimo tvarkos griežtinimą.
Rašyti komentarą