Per pusmetį „Swedbank“ pajamos augo 177 proc. ir siekė 353 mln. eurų

„Swedbank“: smulkiam šalies verslui suteiktas apyvartinių lėšų finansavimas išaugo daugiau nei 70 proc.

Smulkus verslas reaguoja į besikeičiančias rinkos sąlygas, jų poveikį veiklai ir aktyviau finansuoja savo apyvartinį kapitalą. 

Per 2022 m. pirmą pusmetį „Swedbank“ smulkiam šalies verslui suteiktas apyvartinių lėšų finansavimas išaugo 71 proc., palyginti su analogišku praėjusių metų laikotarpiu. Nepaisant to, daliai smulkių verslų toks finansavimas vis dar neatrasta galimybė, pastebi „Swedbank“.

Kaip pripažįsta medienos gamybos įmonės „Madisonas“ vadovas Šarūnas Galubavičius, jo valdomą verslą paveikė ir dėl pandemijos sutrūkinėję prekybos ryšiai, ir prasidėjęs karas Ukrainoje.

Kaune įsikūrusi įmonė gamina įvairius nestandartinius sodo namelius ir klientų turi visoje Europoje, tačiau pirkėjų srautas nebeauga taip sparčiai.

„Kokybiškos medienos žaliavos kainos pasaulinėje rinkoje pastaruoju metu išaugo kone tris kartus, todėl tenka galvoti, ar ilgainiui pirkėjas bus pajėgus sumokėti kainą už išskirtinį gaminį“, – sako Š. Galubavičius.

Apie 90 proc. įmonės pardavimų sudaro eksportas. Š. Galubavičiaus teigimu, tvarius medinius Lietuvoje pagamintus namelius pamėgo pirkėjai iš Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Nyderlandų, o pastaruoju metu – ir iš Skandinavijos šalių.

Tik, kaip pastebi vadovas, net ir užsienio pirkėjai tampa taupesni ir mažiau lėšų skiria savo sodo namelio statybai.
„Mūsų darbas reikalauja stipraus inžinerinio sąstato ir imlumo.

Turime įsigilinti į kliento brėžinius, padėti, jei reikia, perprojektuoti, planuoti gamybą ir galiausiai pasiūlyti galutinį gaminį. Vieno projekto įgyvendinimas gali tęstis pusę metų ir daugiau, o smulkiai įmonei bet koks vėlavimas yra skausmingas“, – pasakoja Š. Galubavičius.

Šiandien „Madisone“ dirba apie 50 žmonių, mažesnioji jų dalis įsikūrę Kaune prie Aleksoto tilto esančiame biure, didesnioji – gamybinėse patalpose, esančiose Ilgakiemyje. Kaip rodo Registrų centro duomenys, 2019 m. įmonės pajamos sudarė 1,41 mln., 2020 m. 1,27 mln., o 2021 m. – 1,72 mln. eurų.

Ilgus metus investicijas į gamybos efektyvumą ir einamąjį remontą bendrovei padėjo planuoti „Swedbank“ suteiktas 28 tūkst. eurų kreditas. Augant energetikos ir žaliavų kainoms, „Madisono“ vadovai ėmė ieškoti papildomų būdų, kaip pagerinti lėšų apyvartumą.

„Vykstant karui Ukrainoje, kiekviena įmonė galvoja apie savo rezervą, ką ji darytų, jei staiga klientai imtų vėluoti atsiskaityti už gaminius, o žaliavų įsigijimui pradėtų trūkti pinigų.

Bankas pateikė patrauklų pasiūlymą apyvartinio kapitalo finansavimui, vertinimo reikalavimai ir kriterijai buvo racionalūs, todėl nusprendėme pasinaudoti proga ir sustiprinti įmonės padėtį rinkoje“, – sako Š. Galubavičius.

Sprendimas dėl naujo 80 tūkst. eurų kredito apyvartinio kapitalo finansavimui buvo priimtas operatyviai.

Šių metų pradžioje „Swedbank“ atlikta smulkiojo verslo apklausa parodė, kad didžioji dalis šalies verslininkų (51 proc.) savo verslo veiklą ir augimą finansuoja iš nuosavų įmonės lėšų.

Atsiradusį poreikį apyvartinėms lėšoms įmonės kartais stengiasi patenkinti sudėtingesniais būdais, užuot pasinaudojusios joms prieinamu bankų finansavimu, pažymima „Swedbank“ pranešime.

„Pastebime, kad kai kurios įmonės delsia kreiptis dėl apyvartinių lėšų finansavimo ir pačios stengiasi visais būdais spręsti jų trūkumą.

Deja, kartais pasirenkami netinkami būdai tokiai situacijai spręsti, kaip, pavyzdžiui, vėlavimas atsiskaityti su partneriais, nes tai gali apsunkinti galimybes pasiskolinti ateityje“, – komentuoja „Swedbank“ Smulkių verslo klientų ir rinkodaros skyriaus vadovė Rasa Verkauskaitė-Kazanskienė.

Pasak jos, „Madisonas“ yra geras pavyzdys, kai įmonė stebi vykstančius pokyčius rinkoje, jų įtaką verslui ir neatidėliodama kreipiasi dėl papildomų sprendimų tvariai įmonės veiklai užtikrinti.

Pritaikyta „Invega“ portfelinė garantija leido pasiūlyti finansavimą be papildomo įmonės turto įkeitimo bei taikant palankesnę palūkanų maržą.

„Šis pavyzdys rodo, kad banko finansavimas kartais yra apipintas išankstinėmis nuostatomis, kuriomis nereikėtų kliautis. Visada kviečiame kalbėtis ir kartu ieškoti galimybių“, – sako „Swedbank“ atstovė.
 

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder