3 mlrd. kilovatvalandžių per metus: į Žemę atkeliauja nauja rekordinė hidroelektrinė

(3)

Kinija pritarė didžiausio planetoje hidroelektrinių komplekso, galinčio pagaminti tris kartus daugiau elektros energijos nei dabartinė rekordininkė, statybai.

Trijų tarpeklių užtvanka per Jangdzės upę Kinijoje šiuo metu yra pasaulio rekordininkė pagal įrengtąją galią ir per metus pagaminamą hidroelektrinių energiją.

Mokslininkų teigimu, užtvanka pagamina nuo 95 iki 112 teravatvalandžių (TWh). 

Tačiau dabar atrodo, kad Žemėje atsiras naujas rekordininkas - Kinija pritarė naujos didžiausios pasaulyje hidroelektrinės statybai, rašo „Naujasis atlasas“.

Tikimasi, kad didžiulė naujoji hidroelektrinė bus pastatyta ant Jarlung-Cangpo upės Tibete, netoli sienos su Indija. 

Projektas kainuos 137 mlrd. dolerių ir bus įtrauktas į Kinijos 14-ąjį penkmečio planą. 

Atkreipkite dėmesį, kad į planą įtraukti aplinkosaugos tikslai, kuriais siekiama paspartinti atsinaujinančiosios energijos naudojimą ir kovoti su tarša.

Tikimasi, kad naujosios užtvankos vieta leis išnaudoti statų upės reljefą ir pagaminti neįtikėtinai daug elektros energijos nei iki šiol: 300 mlrd. kilovatvalandžių per metus. 

Kalbant iš perspektyvos, to pakanka 300 milijonų Kinijos gyventojų aptarnauti ir tai yra beveik trigubai daugiau, nei gali pagaminti dabartinė rekordininkė - Trijų tarpeklių užtvanka.

Pavyzdžiui, didžiausia JAV elektrinė - Grand Coulee užtvanka ant Kolumbijos upės Vašingtone - yra vienas didžiausių betoninių statinių pasaulyje ir per metus pagamina tik 20 TWh elektros energijos. Nevados ir Arizonos pasienyje esanti Huverio užtvanka pagamina tik 4,2 TWh.

Jarlung Tsangpo upė, kuri įtekėdama į Indiją virsta Brahmaputra, yra viena aukščiausių planetos upių. 

Ji išteka iš Angsi ledyno Tibeto autonominiame regione ir tik iš dalies lemia Jarlung Tsangpo didžiojo kanjono susidarymą. 

Mokslininkai žino, kad šis regionas išsidėstęs ant tektoninių plokščių, todėl jame nuolat vyksta žemės drebėjimai, be to, tai vienas giliausių kanjonų pasaulyje - giliausioje vietoje jo aukštis siekia 6 009 metrus. 

Kanjono slėnis yra 504,6 km ilgio, taigi ilgesnis už JAV esantį Didįjį kanjoną.

Ekspertai pažymi, kad dėl viso to Jarlung Tsangpo upė nuo aukščiausio taško iki Indijos nusileidžia apie 7 667 metrus, todėl ši upė faktiškai yra viena iš labiausiai „hidroenergetiškai turtingų“ upių pasaulyje. 

Ekspertai taip pat pažymi, kad vietovė prie Namcha Barka kalno yra ideali vieta hidroelektrinės užtvankai statyti, nes kritimas čia siekia 2 000 metrų.

Žinoma, kad statant užtvanką šioje vietoje reikėtų išgręžti kelis tunelius vandeniui nukreipti, kurių ilgis siektų apie 20 kilometrų. 

Vandens debitas šioje vietoje siekia 2 000 kubinių metrų - pavyzdžiui, tiek vandens užtenka vos per vieną sekundę pripildyti tris olimpinius plaukimo baseinus.

Tuo pat metu Indijos valdžios institucijos reiškia susirūpinimą dėl didžiausios pasaulyje hidroelektrinės statybos. 

Ypač Indijos valdžios institucijos nerimauja dėl Kinijos vykdomos upės tėkmės kontrolės, taip pat dėl poveikio, kurį ji gali turėti abiejų šalių sienai.

Savo ruožtu Kinijos pareigūnai teigė, kad prieš patvirtinant statybos planą seismiškai aktyvioje zonoje buvo atlikti išsamūs geologiniai tyrimai - jų rezultatai rodo, kad milžino statybą galima užbaigti gana saugiai.

Tačiau didžiausios pasaulyje elektrinės statybos terminai dar nepaskelbti.

Šaltinis: focus.ua

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder