Nėrimas gilyn į „negyvąjį internetą“

„Negyvojo interneto teorija“ teigia, kad didžioji dalis socialinės interneto veiklos iš tikrųjų yra sukurta dirbtinių sistemų, skirtų manipuliuoti naudotojais. 

Pastaruoju metu apie ši koncepcija skamba vis garsiau, nes dideli kalbos modeliai, tokie kaip „ChatGPT“, vis dažniau generuoja tekstus ir net tarpusavio sąveiką socialiniuose tinkluose.

Programuotojas Michaelas Saymanas pristatė naują dirbtinio intelekto socialinį tinklą „SocialAI“, kuris puikiai atitinka šią sąmokslo teoriją. 

Programėlė leidžia naudotojams gauti atsiliepimus ir komentarus tik iš pokalbių robotų, o ne iš realių žmonių.

Pagal sumanymą, – tai padeda kovoti su vienatve, tačiau platforma sulaukė kritikos dėl dirbtinio intelekto nesugebėjimo palaikyti adekvataus dialogo.

„SocialAI“ pozicionuojamas kaip „privatus socialinis tinklas, kuriame gaunate milijonus dirbtinio intelekto generuojamų komentarų, siūlančių atsiliepimus, patarimus ir mintis apie kiekvieną jūsų įrašą“.

28-erių metų projekto kūrėjas Michaelas Saymanas anksčiau dirbo „Google“ produktų vadybininku, taip pat ne vienerius metus keitė įvairias bendroves, pavyzdžiui, „Roblox“ ir „Twitter“.

Pranešime „X“ tinkle Saymanas rašė, kad apie tokios paslaugos sukūrimą svajojo jau daug metų, tačiau technologija nebuvo parengta. Jis mato „SocialAI“ kaip įrankį, galintį padėti vienišiems ar atstumtiems žmonėms.

„SocialAI“ sukurtas tam, kad padėtų žmonėms pajusti, jog jų nuomonė yra vertinama, ir suteiktų erdvę apmąstymams, palaikymui ir grįžtamajam ryšiui, imituojant glaudžią bendruomenę.

Tai atsakymas į visus tuos atvejus, kai jaučiausi vienišas arba man reikėjo pašnekovo, kurio nebuvo šalia. Suprantu, kad programėlė neišspręs visų gyvenimo problemų, bet tikiuosi, kad ji bus maža savirefleksijos, asmeninio augimo ir savivertės jausmo kitiems suteikimo priemonė“, – sakė Sayman.

„SocialAI“ leidžia naudotojams pasirinkti dirbtinio intelekto tipą, kuris bendraus su jais kaip abonentais. Galimi įvairūs elgesio būdai, pavyzdžiui, „palaikantis“, „keistuolis“ arba „skeptikas“. 

Šie pokalbių robotai gali generuoti trumpus komentarus ir reakcijas beveik bet kokia tema, įskaitant bereikšmį „žuvies tekstą“, kad užpildytų erdvę.

Kartais algoritmai gali duoti nepageidaujamų rezultatų. Pavyzdžiui, socialiniame tinkle „Bluesky“ vienas naudotojas paprašė informacijos apie nitroglicerino (sprogstamoji medžiaga – infa.lt past.) gamybą namuose.

Atsakydamas jis gavo keletą išsamių pokalbių botų instrukcijų. Nepaisant entuziazmo, su kuriuo botai dalijosi receptais, pateikta informacija galėjo būti neišsami arba klaidinga.

„SocialAI“ dirbtinis intelektas turi keletą apribojimų. Be to, kad robotai yra linkę kurti klaidingą informaciją, jie linkę naudoti trumpus, šabloniškus atsakymus. 

Be to, jų emocinis spektras yra ribotas. Nepaisant bandymų išprovokuoti neigiamas reakcijas maksimaliai išnaudojant trolinimo ir sarkazmo nustatymus, botai sėkmingai vengė asmeninių išpuolių.

Visa tai tapo įmanoma dėl nebrangių dirbtinio intelekto kalbos modelių, tokių kaip tie, kuriais grindžiamas „ChatGPT“, prieinamumo.

Saymanas teigia, kad platformoje naudojamas „asmeninis kalbos modelių mišinys“, kurio detalės kol kas neatskleidžiamos. 

Tikėtina, kad šie modeliai apmokomi pagal duomenis, gautus naudojant nebrangią API, panašią į „GPT-4o mini“.

Bendrovėje „Bluesky“ evoliucijos biologas Carlas T. Bergstromas pasidalijo savo neigiama „SocialAI“ naudojimo patirtimi.

Bendravimą su šios platformos botais jis palygino su bendravimu su supaprastinta septintojo dešimtmečio pokalbių roboto ELIZA versija.

Pasak T. Bergstromo, „SocialAI“ botai pasižymi ribotomis galimybėmis ir nesugeba palaikyti tinkamo dialogo. Savo pranešime Bergstromas taip pat paminėjo dirbtinio intelekto kūrėjo Asaro Niro pasiūlytą dangaus uždraudimo (heavenbanning) koncepciją.

Šios koncepcijos esmė – izoliuoti naudotoją platformoje, pakeičiant visus jo pašnekovus botais, kurie besąlygiškai pritaria jo nuomonei. Tai savotiška skaitmeninė solipsizmo versija – filosofinė koncepcija, teigianti, kad vienintelis tikras protas yra mūsų pačių, o visa kita – tik mūsų vaizduotės vaisius.

Niras mano, kad tokia praktika yra įmanoma, turint omenyje šiuolaikines dirbtinio intelekto technologijas.

„SocialAI“ galėjo tapti puikiu performanso menu arba satyrine dabartinės socialinės žiniasklaidos kultūros kritika. Tačiau atrodo, kad platformos kūrėjas nuoširdžiai ir rimtai tiki savo projektu.

Kaip ten bebūtų, programėlių parduotuvėje vis dar yra keletas teigiamų atsiliepimų. Kai kuriems naudotojams patinka šis hipotetinis „miręs internetas“ ir jie pramogai įsitraukia į valandų valandas trunkančius žodinius susirėmimus su botais.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder