Pasaulyje – nė centimetro be interneto: kuo nustebins 6G ir kiek liko laukti jo atsiradimo?

5G Lietuvoje kasmet mušant naujus mobiliojo interneto spartos rekordus, pasaulinis ryšio technologijų traukinys jau juda 6G kryptimi. 

Nors šeštos kartos tinklą vis dar gaubia paslapties rūkas, jo inovacijas kuriantys mokslininkai atvirauja – 6G internetu padengs kiekvieną žemės lopinėlį, duos pradžią 3D lokalizacijai ir net galimai į vieną sujungs virtualų bei fizinį pasaulius.

„Telia“ Skaitmeninės pažangos centro ekspertai dalinasi savo prognozėmis, kada 6G ženkliuką išvysime savo telefonuose ir kaip jis pakeis mus supančią aplinką.

„Nepaisant to, jog šiuo metu išnaudojame tik labai nedidelę dalį 5G siūlomų galimybių, ši ryšio karta turi savo technologines ribas.

Kitame dešimtmetyje mobilusis tinklas turės „įkurdinti“ maždaug dvidešimt kartų daugiau įrenginių ir dar sugebėti patenkinti itin sudėtingas jų užklausas.

Todėl visiškai nenuostabu, kad šeštos kartos ryšys mus sups visur, kaip oras, ir juo keliaus komandos robotams, mūsų išvaizdą idealiai atkartojančios hologramos ir net pojūčiai.

Ir visa tai nėra jau tokia tolima utopija – 6G bandymus išvysime jau po kelerių metų“, – teigia „Telia“ radijo tinklo vadovas Ramūnas Mikalauskas.

6G – ne greitai, bet ir ne už kalnų

Analizuodamas 5G, 4G ir ankstesnių mobiliųjų tinklų vystymąsi, R. Mikalauskas linkęs daryti išvadą, kad naujos kartos bevielio ryšio technologijos pristatomos apytiksliai kas 10 metų.

Tad remiantis šiomis tendencijomis, 6G komercinio naudojimo stadiją pasieks apie 2030 m. Visgi iki to laiko šios srities ekspertai ir politikos formuotojai turi susitarti dėl tikslinių paslaugų, panaudojimo scenarijų, techninių reikalavimų bei atlikti būtinus technologijų tyrimus.

„Ne paslaptis, kad šiai dienai niekas tiksliai negali atsakyti, nei kas yra tas 6G, nei kuo tiksliai jis skirsis nuo 5G.

Šiuo metu visos spekuliacijos remiasi didžiųjų ryšio technologijų bendrovių tyrimų kryptimis ir dabartiniais 5G ribotumais.

Tai ganėtinai patikimas šaltinis, bet iki tikslesnio vaizdo apie šeštos kartos tinklą kaukti taip pat liko nebedaug. Jau 2026 m. rinkos dalyviai turėtų galutinai patvirtinti jo standartus.

Kaip ten bebūtų, 6G yra kito dešimtmečio technologija, todėl 5G dar tikrai negalime dėti ant lentynos“, – ramina pašnekovas.

Technologijų eksperto teigimu, nors pirmas 5G plėtros etapas Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių valstybių jau yra pabaigtas, ryšio operatoriai į 6G dar kol kas tikrai nesižvalgo. Artimiausiais metais planuojama investicijas nukreipti į esamų pajėgumų plėtrą, dar labiau padidinant greitaveikos ir delsos atotrūkį nuo šiuo metu plačiausiai naudojamos 4G kartos.

Juo labiau, kad skubėti su 6G nėra prasmės – verslai dar tik dabar atranda daiktų internetą (IoT), gamybinių procesų automatizaciją ir kitas 5G suteikiamas galimybes.

Talpa ir aprėptis svarbiau už spartą

Lygindamas 5G ir 6G pranašumus, Ramūnas Mikalauskas pastebi sumažėjusią fiksaciją į spartą.

Jei 4G ir 5G atveju greitaveika buvo įvardinama pagrindine mobiliojo ryšio kartų takoskyra, 6G prognozėse ji tarsi lieka antrame plane, o visa „prožektorių šviesa“ tenka proveržiui tinklo talpoje ir jo platume.

Tai nereiškia, kad 6G nepasiūlys spartesnio interneto, tiesiog spartos prieaugio taip apčiuopiamai nepajusime.

„3G leido visavertiškai naršyti internete, 4G – transliuoti aukštos raiškos vaizdo įrašus, o norint maksimaliai išnaudoti 5G spartą šiandien reikėtų pasitelkti fantaziją.

6G greitaveika, lyginant su 5G, augs net iki 1000 kartų, bet įprastoms kasdienėms mūsų užduotims tai niekaip neatsilieps.

Daug svarbesnis proveržis yra ženkliai išaugusi talpa, nes įvairiais skaičiavimais, 2030 m. prie interneto prijungtų įrenginių skaičius pasieks 500 milijardų, kas maždaug 60 kartų viršys žmonijos populiaciją.

5G bent jau dabartinėje stadijoje tam tikrai nepritaikytas“, – aiškina specialistas.

Kita vertus, visa ši išmanių prietaisų „masė“ bus ne tik kietas riešutėlis tinklui, bet ir jam kels dar aukštesnius patikimumo reikalavimus.

Visos ligšiolinės mobiliojo ryšio kartos buvo plėtojamos teritorijoje išdėstant antžemines bazines stotis, tačiau net ir didinant jų skaičių, dėl kalnų, aukštų pastatų ir kitų fizinių kliūčių nepavykdavo išvengti vadinamųjų „aklųjų zonų“.

Šią problemą ketinama spręsti į 6G standartą įtraukiant ir žemoje Žemės orbitoje skriejančius ryšio palydovus.

Jie leistų „orientuotis“ nuošaliais keliais važiuojantiems savavaldžiams automobiliams, padėtų nenukrypti nuo kurso tarp dangoraižių skrendantiems prekių pristatymo dronams bei mobilųjį ryšį „įjungtų“ vandenynuose, aukštikalnėse ir kiekviename žemės lopinėlyje, kuriame neįmanoma įrengti antžeminių bazinių stočių.

6G bus daugiau, nei internetas

Pagrindinis aspektas, kuriame kiekvienas mūsų galės pajusti 6G pranašumą, bus realaus, biologinio ir virtualaus pasaulių susiliejimas.

Vienas geriausių to pavyzdžių – holografinės visuomenės vizija, kurioje didelio našumo ir visur veikiantis internetas leidžia fiziškai būnant vienoje aplinkoje nusikelti į kitą.

Pavyzdžiui, vaizdo žaidimuose, padedami specialių pirštinių ir liemenių, galėsime pajusti virtualaus pasaulio nelygumus ir vibracijas, o vakarieniaudami restorane, sėdintį prie jūsų staliuko galėsite matyti už tūkstančių kilometrų esančio draugo ar artimojo trijų dimensijų atvaizdą, kuris su jumis kalbės ir bendraus lyg fiziškai būdamas su jumis.

Tai taip pat bus pritaikoma ir profesiniame pasaulyje, kai dalyvaudami darbo pokalbyje tokiu būdu per vieną dieną galėsime apsilankyti trijuose skirtinguose žemynuose esančių kompanijų biuruose, ar per kelias minutes į savo namus taip išsikviesti techniką, kuris parodys, kaip išspręsti kokio nors buitinio prietaiso gedimą.

5G laikais išmaniais tapusius šviesoforus, pastatus ir šiukšliadėžes 6G eroje papildys visuotinė robotizacija.

Šeštos kartos mobilusis tinklas, kartu su įspūdingais interneto pajėgumais, turėtų pasiūlyti net 1 cm tikslumu veikiančią 3D objektų lokalizacija, kas smarkiai padidins robotų funkcionalumą.

Tikėtina, kad kitame dešimtmetyje kiekvienuose namuose atsiras robotų pagalbininkų, dar vadinamų „kobotais“, kurie laistys augalus, valys grindis, o prireikus dėl didelio savo tikslumo netgi galės iš stalčiaus atnešti žirkles ar kitą mums reikalingą įrankį.

Be jokių abejonių šios technologijos bus pritaikytos ir gamyklose – robotai taps pajėgūs visavertiškai surinkinėti mūsų automobilius, siūti drabužius ir atlikti daug kitų darbų, kurie iki šiol neįmanomi be žmogaus rankų.

„6G eroje nebeskaičiuosime, per kiek sekundžių atsisiųs serialo sezonas ar kiek skirtingų vaizdo skambučių vienu metu galime atlikti su esama sparta.

Šeštos kartos tinklas kokybišką internetą pavers savaime suprantamu ir visur randamu dalyku, kuris paskatins tektoninius lūžius ne tik mūsų profesiniame gyvenime, bet ir bendravime, judėjime ar net buityje“, – apibendrina „Telia“ radijo tinklo vadovas Ramūnas Mikalauskas.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder