Judėjimo principas grindžiamas Marangoni efektu - reiškiniu, kai skystis teka iš srities, kurioje yra mažas paviršiaus įtempimas, į sritį, kurioje yra didelis paviršiaus įtempimas ir tai sukelia judėjimą.
Robotai pradeda judėti, kai iš jų degalų bakų pradeda tekėti spiritas, sąlytyje su vandeniu sukurdamas paviršiaus įtempimo skirtumą. Tai suformuoja trauką, leidžiančią jiems pasiekti iki 6 cm/s greitį ir judėti 500 sekundžių.
Džeksono Vilto (Jackson Wilt) vadovaujama komanda išbandė įvairius gėrimus, įskaitant alų, tačiau nustatė, kad geriausius rezultatus užtikrino spiritiniai gėrimai, tokie kaip degtinė.
Be to, degtinės naudojimas pasirodė esąs ekologiškas pasirinkimas: alkoholis visiškai išgaruoja, nepalikdamas ant vandens paviršiaus jokių pėdsakų.
Robotai atspausdinti 3D spausdintuvu ir papildomai aprūpinti keliais degalų nutekėjimo kanalais, kas leidžia ne tik judėti tiesiai, bet ir suktis ar judėti kreive. Mokslininkai eksperimentavo derindami robotus, kad parodytų „Cheerios" apskritimų efektą - kai objektai traukia vienas kitą dėl vandens paviršiaus išlinkimo.
Iš pirmo žvilgsnio išradimas atrodo kaip įdomus eksperimentas, tačiau mokslininkai jame mato praktinę vertę. Pavyzdžiui, tokie mini robotai gali būti naudojami tolygiai paskirstant medžiagas vandenyje atliekant aplinkosaugos darbus arba pramoniniuose procesuose, kur reikalingas tikslus medžiagų dozavimas.
Nepaisant įdomaus veikimo principo, realiai technologijos naudoti dar negalima. Siekdami padidinti efektyvumą ir išplėstų robotų funkcionalumą, mokslininkai toliau tobulina jų dizainą.
Be praktinio pritaikymo, išradimas gali būti puiki mokomoji priemonė, kadangi stebint robotų judėjimą akivaizdžiai matomas vandens paviršiaus įtempimas ir fizikos dėsnių veikimas.
Plaukiojantys mini robotai Harvardo universitete dar nepretenduoja į revoliucinį atradimą, tačiau jau sulaukė dėmesio. Galbūt ateityje jie ras savo vietą ekologijoje, pramonėje ar net mokyklų laboratorijose.
Rašyti komentarą