Pažanga ar apokalipsė? – Sukurti nanorobotai galintys ląstelėse replikuoti patys save
Mokslininkai sukūrė programuojamą nanorobotą, kurį sudaro tik keturios DNR gijos. Šis mažytis robotas, naudodamas ultravioletinę šviesą, „suvirina” kitus DNR fragmentus ir sujungia juos, kad sukurtų naujus nanorobotus, įskaitant savo paties kopijas, rašo „New Atlas” leidinys.
Tūkstantis šių robotų siekia žmogaus plauko plotį. Šią technologiją būtų galima naudoti vaistams ir fermentams gaminti. Galima būtų. Tačiau, kai kurie mano, kad save replikuojantys nanorobotai gali sukelti apokalipsę.
Šių nanorobotų skersmuo siekia 100 nanometrų. Maždaug tūkstantis šių robotų gali išsidėstyti į liniją, kurios ilgis prilygsta žmogaus plauko pločiui.
Niujorko universiteto, Ningbo Cixi biomechaninės inžinerijos instituto ir Kinijos mokslų akademijos komanda teigia, kad jų robotai yra pranašesni už ankstesnius projektus, kurie galėjo surinkti dalis tik į dvimates formas.
Naujieji nanorobotai naudoja tikslų dėliojimą ir pozicionavimą keliomis ašimis, kad galėtų dirbti trimatėje erdvėje ir turėtų daugiau galimybių.
Nanorobotai laikomi potencialiu įrankiu gaminti vaistus, fermentus ir kitas chemines medžiagas organizmo ląstelėse. Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad šie įtaisai gali atkartoti visą savo pačių trimatę struktūrą ir funkcijas.
Tačiau robotai nėra visiškai autonomiški. Jie veikia reaguodami į kontroliuojamą iš išorės temperatūrą ir ultravioletinę šviesą. Jiems reikia ultravioletinės šviesos, kad galėtų „suvirinti” DNR fragmentus, kuriuos jie sujungia. Jie negali sukurti savo kopijų be tikslaus reikiamų DNR fragmentų pateikimo.
Todėl pilkųjų gleivių apokalipsė žmonijai kol kas dar negresia. Pagal šią versiją, save reprodukuojantys nanorobotai ir panašūs mikroorganizmai pradės nekontroliuojamai save kopijuoti ir dauginti, užpildydami visą planetą ir sukeldami kitų gyvybės formų žūtį.
Rašyti komentarą