Elonas Muskas

Su "SpaceX" sudaryta sutartis dėl Tarptautinės kosminės stoties sunaikinimo

NASA (Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija) pasirinko bendrovę "SpaceX", kurios savininkas yra Elonas Muskas, likviduoti Tarptautinę kosminę stotį pasibaigus jos naudojimo terminui. Apie tai praneša BBC ir NASA spaudos tarnyba.

Pažymima, kad Kalifornijos bendrovė sukurs transporto priemonę, kuri kito dešimtmečio pradžioje galės paskandinti 430 tonų sveriančią orbitinę platformą į Ramųjį vandenyną.

Tokių darbų kaina, remiantis sutartimi, apie 843 mln. dolerių.

Leidinys priminė, kad pirmieji kosminės stoties elementai buvo paleisti 1998 m., o nuolatinė veikla su įgula prasidėjo 2000 m.

Žinoma, kad stotis aplink Žemę apsisuka kas 90 minučių daugiau kaip 400 km aukštyje ir tapo tūkstančių mokslinių ekspertizių centru, kuriame tiriami įvairūs reiškiniai - nuo žmogaus senėjimo proceso iki naujų rūšių medžiagų formulės.

Inžinieriai sako, kad laboratorija išlieka struktūriškai tvirta, tačiau jau dabar reikia parengti planus dėl jos galimo likvidavimo.

Jei tai nebus padaryta, ji pati nukris į Žemę, todėl kyla pavojus planetos gyventojams.

"JAV transporto priemonės Tarptautinės kosminės stoties (TKS) deorbitavimui parinkimas padės NASA ir jos tarptautiniams partneriams užtikrinti saugų ir atsakingą perėjimą į žemą Žemės orbitą, kai stotis bus baigta statyti.

Šis sprendimas taip pat remia NASA planus dėl būsimų komercinių skrydžių krypčių ir sudaro sąlygas toliau naudoti arti Žemės esančią erdvę", - pareiškime pabrėžė agentūros kosmoso operacijų direktorius Kenas Bowersoxas.

BBC teigė, kad NASA išnagrinėjo įvairias galimybes, kaip atsikratyti stoties pasibaigus jos eksploatacijos laikui, tarp jų - ją išmontuoti ir panaudoti jaunesnius elementus naujos kartos platformoje.

Kita idėja - perduoti ją eksploatuoti ir prižiūrėti komercinei bendrovei.

"Tačiau visi šie sprendimai yra nevienodai sudėtingi ir brangūs, be to, kyla teisinių sunkumų, kai tenka spręsti nuosavybės klausimus.

Nei NASA, nei "SpaceX" neatskleidė detalių apie deorbitinio "vilkiko" projektą, tačiau tam, kad stotis būtų saugiai nukreipta į atmosferą tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku, reikėtų didelės traukos", - aiškinama straipsnyje.

Tikslinis taškas, į kurį nukris stotis, pavadintas garsaus povandeninio laivo jūreivio iš Žiulio Verno knygos "Dvidešimt tūkstančių lygų po vandeniu" garbei. Jis yra už daugiau nei 2 500 kilometrų nuo artimiausios sausumos.

NASA tikisi, kad privačių konsorciumų sąrašas pradės paleisti komercines kosmines stotis iki to laiko, kai TKS nebebus kosmose.

Tačiau pagal pagrindinį kosmoso agentūrų dėmesį bus kuriama platforma "Gateway", kuri skries aplink Mėnulį.

Kaip praneša UNIAN, birželio 26 d. Elono Musko bendrovė sėkmingai atliko itin sunkios raketos nešėjos "Falcon Heavy" paleidimą iš paleidimo komplekso Kanaveralo kyšulyje Floridoje.

Svarbiausia "SpaceX" yra tai, kad raketa atliko jubiliejinį dešimtąjį paleidimą.

Taip pat pranešta, kad "SpaceX" prognozuoja įspūdingus "Starship" laivų statybos tempus.

Kalbama apie "Starfactory", t. y. didelės pramoninės zonos, sukūrimą, kuria bazės plotas padidės devyniais tūkstančiais kvadratinių metrų.

"Kai įeini į šią gamyklą, ji išties įkvepia. Širdis iššoka iš krūtinės. Tai padės mums gerokai padidinti gamybos spartą, nes siekiame įgyvendinti savo ilgalaikį tikslą - gaminti po vieną laivą per dieną, o netrukus nuo surinkimo linijos nuvažiuos antroji "Starship" versija", - sakė "SpaceX" kokybės sistemų inžinerijos vadovė Kate Theis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder