Turto vertė auga kosminiu greičiu: kas jis – naujas turtingiausias Lietuvos žmogus?

(7)

Ilgą laiką turtingiausiu lietuviu buvęs „Maximos“ savininkas Nerijus Numa jau antrus metus iš eilės nukarūnuotas.

2021-aisiais turtingiausio Lietuvos piliečio titulą matavosi įmonės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila, o šiais metais turtingiausiu Lietuvoje, kaip skelbia leidinys „TOP 500“, jau tapo verslininkas Gediminas Žiemelis. Kas šis asmuo?

Tris turtingiausius Lietuvos žmones sieja įdomi dinamika: jei N. Numa ilgus metus nuosekliai kaupė turtą (2018–2019 m. jo turto vertė buvo netgi sumažėjusi, tačiau vėliau vėl ėmė augti), tai M. Railos turto vertė per šešerius metus išaugo daugiau nei trigubai, o G. Žiemelis per pastaruosius šešerius metus turtėjo tiesiog kosminiu greičiu.

Dar 2016-ųjų pabaigoje šio verslininko bendra turto vertė siekė 40 mln. eurų, G. Žiemelis vos papuolė į turtingiausių Lietuvos žmonių šimtuką, ką jau bekalbėti apie turtingiausiųjų dešimtuką.

Tačiau 2019-aisiais G. Žiemelio versle įvyko lūžis – būtent tais metais verslininko turto vertė išaugo daugiau nei keturis kartus, nuo 140 mln. eurų iki 630 mln. eurų. Ir nesustojo augti – per ateinančius metus G. Žiemelio turtas išaugo iki 1,68 mlrd. eurų.

Per šešerius metus G. Žiemelio turtas išaugo maždaug 42 kartus. Iš kur toks augimo tempas?

Į turtingiausiųjų elitą įskriejo raketa

Galima juokauti, kad G. Žiemelis į turtuolių elitą skrido raketa, ir toks pokštas turėtų savitą potekstę. Mat verslininką išties galima sieti, kad ir tolimai, su kosmosu:

G. Žiemelio įkurta tarptautinė aviacijos paslaugų įmonių grupė „Avia Solutions Group“ (ASG) tapo didžiausia lėktuvų su įgula ir techniniu palaikymu tiekėja ne šiaip Azijoje ar Europoje, bet apskritai visame pasaulyje.

Bendrovė buvo pastebėta Volstrito, ASG biure lankėsi didžiausi pasauliniai bankai ir kvietė teikti viešąjį akcijų pasiūlymą (IPO).

Gera finansinė padėtis ASF leido pirma laiko išpirkti obligacijų už 100 mln. JAV dolerių.

Aviacija – ne vienintelė sritis, kurioje veikia G. Žiemelis. Vilniuje, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, verslininkas plėtoja verslo kvartalą „Aerocity“, kuriame bus daugiau nei 50 tūkst. kv. metrų biurų, viešbučių ir apartamentų darbuotojams.

Nuo 2025-ųjų čia turėtų dirbti ir gyventi daugiau nei 8 tūkst. specialistų, aptarnausiančių ASG veiklą visame pasaulyje.

Turtingiausiam Lietuvos žmogui pelną neša ir dar keletas verslų – G. Žiemeliui taip pat priklauso 57 proc. Baltarusijoje įkurtos vaistų gamintojos „Nativita“, 83 proc. farmacijos, medicininės įrangos tiekimo ir medicinos paslaugų grupės „Pharmansanta Group“ ir 80 proc. prabangių baldų gamintojos „Fitsout“ akcijų.

Net ir ne itin besidomintiems verslu G. Žiemelio vardas pastaruoju metu greičiausiai bus girdėtas – verslininkas neseniai įsigijo Alytaus „Dzūkijos“ krepšinio ekipą, perkrikštijo ją į „Wolves“.

Pastarasis klubas, nauja Lietuvos krepšinio viltis, jau ėmė žibėti krepšinio arenose.

Turtai gero vardo negarantuoja

Paradoksalu – kuo daugiau turtų turi Lietuvoje, tuo daugiau kritikos sulaukia tavo verslas.

N. Numos „Vilniaus prekyba“, ypač „Maxima“, nuolatos sulaukia kritikos dėl užsienyje mokamų mokesčių, parduotuvių darbuotojų atlyginimų, prekių kainų.

M. Railos „Girteka“, kaip ir kitos logistikos kompanijos, buvo kirčiuojama dėl vairuotojų išnaudojimo, jiems neskaidriai mokamų algų.

Ne išimtis ir G. Žiemelis, tik pastarajam verslininkui tenka kitokia kritika – dėl ryšių su kruvinu Kremliaus režimu.

Kritikams kliūna tai, kad G. Žiemelis buvo net oficialios Rusijos delegacijos narys oficialiose Kremliaus pasiuntinių derybose su Kinija, jo verslo partneriai yra „Gazprombank“ ir kitos Rusijos oligarchų bendrovės.

Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, ryšių su šalimi agresore ir jos verslais ėmė baidytis daugelis vakarietiškų verslų, o ryšius su Rusija palaikančios bendrovės nuolat kaltinamos ciniškai besinaudojančios kruvinais pinigais ir remiančios brutalų režimą.

Tokios kritikos pastaruoju metu neatsigina ir G. Žiemelis, kuriam primenama, kad jo bendrovėms teko remontuoti net „Putino virėju“ vadinamo oligarcho Jevgenijaus Prigožino lėktuvą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder