Unikaliu projektu „Švyturys-Utenos alus“ ir „Green Genius“ alui virti įdarbino saulę

Vakar bendrovė „Švyturys-Utenos alus“ bei atsinaujinančios energetikos įmonė „Green Genius“ užbaigė ne vienerius metus trukusį projektą: 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parką, kuris nuo šiol oficialiai teikia žaliąją elektros energiją didžiausiam šalies alaus gamintojui. 

Šis projektas pilnai dekarbonizavo didžiausią Lietuvoje „Utenos“ alaus daryklą ir užtvirtino jos, kaip pirmosios klimatui neutralios alaus daryklos Lietuvoje statusą.  

Didžiausia privati baterija  

Bendrovės hibridiniame saulės parke įrengti kaupikliai, talpinantys iki 6 MWh elektros energijos bei turintys 4 MW galią, šiuo metu yra didžiausi Lietuvoje, naudojami tarp verslo įmonių ar gyventojų. 

Šis parkas veikia pagal pirmą kartą Lietuvos pramonėje pritaikytą tiekimo ir finansavimo modelį Energy-as-a-Service (liet. energija-kaip-paslauga). 

Vienu inovatyviausių sprendimų Europoje pripažintas parkas įrengtas dviejose lokacijose – Utenoje bei Alytaus rajone esančiuose Butrimonyse. Į didžiausią tokį Baltijos šalyse projektą investuota 7,5 mln. Eur.

„Mes turime labai tvirtus įsipareigojimus mažinti poveikį aplinkai ir vadovaujamės aiškia strategija, kaip to pasiekti. Verslo tikslas negali būti tik naudos gavimas sau. 

Svarbu demonstruoti lyderystę tvarumo srityje, prisidėti prie kovos su klimato kaita, užtikrinti sveikesnę aplinką žmonėms ir išsaugoti planetą ateities kartoms“, – pabrėžia „Švyturys-Utenos alaus“ vadovas Rolandas Viršilas.

„Užbaigtas kaupiklių ir saulės elektrinių parkas – dvigubas laimėjimas Lietuvai. Pirmiausia todėl, kad viena didžiausių šalies pramonės įmonių turi užtikrintą stabilų žaliosios energijos tiekimą, kurios vartojimas į aplinką visiškai neišskiria CO2. 

Ne mažiau svarbu ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės stiprinimas, nes elektros energijos kaupikliai yra įjungti į bendrą tinklą ir padės sistemos operatoriams ją balansuoti. 

Tai ypač aktualu dabar, kai Baltijos šalys sinchronizavo savo tinklus su Vakarų Europa““, – sako Ruslanas Sklepovičius, „Green Genius“ direktorius.

Tarp inovatyviausių Europoje  

Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA) šį saulės elektrinių ir kaupiklių sprendimą, pavadintą „InnoSolveGreen“, pripažino vienu inovatyviausių projektų Europoje. 

Tai pirmasis tokio dydžio pramonės dekarbonizacijos projektas Lietuvoje ir Baltijos šalyse.  

2,5 MW galios saulės elektrinė, įrengta Utenoje ant „Utenos“ daryklos pastatų stogų, yra viena didžiausių tokio tipo elektrinių Lietuvoje, kuri veikia kartu su 2 MWh talpos ličio jonų energijos kaupikliais.

Kad patenkintų visą metinį žaliosios energijos poreikį, taip pat buvo įrengtas 5 MW galios nutolęs saulės parkas su 4 MWh energijos kaupikliais Butrimonyse, Alytaus rajone, iš kurio elektra taip pat tiekiama „Švyturio-Utenos alaus“ darykloms.  

Pirmą kartą vienoje sistemoje derinamas tiek nuolatinės (DC), tiek kintamosios srovės (AC) energijos kaupimas, leidžiantis 30 proc. efektyviau išnaudoti elektros tinklų pajėgumus.

R. Viršilas akcentuoja, kad didinant bet kurio verslo tvarumą bene svarbiausia yra mažinti įmonės veikloje susidarančių ir į aplinką patenkančių CO2 dujų kiekį. 

Pastaraisiais dešimtmečiais būtent anglies dioksido emisija vaidino didžiausią vaidmenį spartinant klimato atšilimą ir stiprinant kenksmingą šiltnamio efektą atmosferoje. 

Pramonės sektoriuje susidaro vieni didžiausių CO2 kiekių, tačiau mažinti arba visiškai eliminuoti anglies dioksido emisiją įmanoma naudojant energiją iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, saulės ar vėjo.

Aukšti tvarumo tikslai

Visgi „Švyturio-Utenos alaus“ pavyzdys rodo, kad rūpintis aplinka galima ir nelaukiant, kol tai privers padaryti nuo verslo nepriklausančios aplinkybės. 

Dar 2017 m. „Carlsberg“ įmonių grupė, kuriai priklauso ir „Švyturys-Utenos alus“, pradėjo įgyvendinti ambicingą aplinkosauginę tvarumo programą „Kartu link nulio“. 

Jos tikslas – iki 2030 m. grupės bendrovėms gamybos proceso metu pasiekti nulinę anglies dioksido emisiją į aplinką ir perpus sumažinti sunaudojamo vandens kiekį. 

Iki 2040 m. verslas yra užsibrėžęs visame žaliavų, gamybos, transportavimo ir pardavimo cikle nepalikti jokio pridėtinės anglies dioksido pėdsako.

Ambicingi planai gana greitai virto ir pirmaisiais pasiektais tikslais. Pavyzdžiui, dar 2019 m. pabaigoje Utenoje esanti darykla gavo klimatui neutralios statusą – ji tapo pirmąja alaus darykla Lietuvoje ir viena pirmųjų „Carlsberg“ grupėje, kurioje gamyba vyksta naudojant tik atsinaujinančius energijos šaltinius.

Laikas aplenktas ir 2024-aisiais. Pernai bendrovė pasiekė, kad visoje jos produkcijoje naudojamoje plastikinėje taroje būtų bent 30 proc. perdirbto plastiko. 

Europos Sąjungoje reikalavimas, kad buteliuose būtų ne mažiau kaip 25 proc. perdirbto plastiko, įsigaliojo tik šiemet.

„Šie pasiekimai mums yra reikšmingi. Mes daug investuojame į tvarumą, pasiekti aukštus rezultatus galime ir per įvairias inovacijas, kurios mums padeda taupyti energiją, mažinti susidarančių atliekų kiekius arba panaudoti jas pagal žiedinės ekonomikos principus. 

Stengiamės efektyviai naudoti savo išteklius. Norime ir kitus paskatinti kitus prie kovos su klimato kaitos iššūkiais prisidėti ne žodžiais, o darbais“, – tikina R. Viršilas.

Nuotraukose: (Jungikl4) „Švyturio-Utenos alaus“ vadovas R.Viršilas (kairėje) ir R. Sklepovičius, „Green Genius“ direktorius.

(Parkas 3D)Naujame 5MW galios saulės parke Butrimonyse sumontuota 7500 vnt. modernių dvipusių saulės kolektorių, kurie automatiškai seka saulės judėjimą dangaus skliautu.  

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.