Dzūkai sveikins Klaipėdą su jubiliejumi

Šis penktadienis (rugpjūčio 12-oji) - paskutinė Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Interaktyvios vasaros skaityklos Karlskronos aikštėje veiklos diena. Biblioteka ją pavers tikrai įsimintina, nes pasikvietė ypatingų svečių. Atvyks kultūrinis desantas iš Dzūkijos, kuris atveš savų dovanų, skirtų Klaipėdos miesto 770-jam jubiliejui.

Dzūkams Klaipėda svarbus ir artimas miestas. Pokario metais daugelis jų paliko gimtąsias vietas ir bėgdami nuo represijų ieškojo uostamiestyje prieglobsčio.

Gal juos ne tik atviliojo viltis, kad čia jų niekas nesuras, bet ir teikė paguodą pušys ir smėlynai, kurių gausu tiek Dzūkijoje, tiek pamaryje?

Ne keli šimtai, o tūkstančiai dzūkų apsigyveno Klaipėdos krašte, įleido šaknis, kūrė ir puoselėjo šį miestą, kuris tapo jų namais.

Imanuelio Kanto viešoji biblioteka, norėdama prisiminti šią „švelnią tremtį“ ir kartu paskatinti susiburti draugėn kraštiečius bei kitus klaipėdiečius, organizuoja išskirtinį renginį „Nuog pieskų prieg pieskų“ (Nuo smėlynų prie smėlynų).

Penktadienį, nuo 12 val. iki 19 val., Karlskronos aikštėje skambės dzūkiška tarmė. Vyks įvairūs renginiai, edukacijos, literatūriniai susitikimai, muzikavimai.

Virtualios realybės žaidime, kurį pristatys Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas, atgims istorinis 1945 metų gruodžio 15 d. Merkinės mūšis, kurio metu Lietuvos partizanai, vadovaujami A. Ramanausko-Vanago, susikovė su gausiomis NKVD pajėgomis.

Aikštėje bus galima apžiūrėti unikalią fotografijų parodą, kurios autorius – Dzūkijos nacionalinio parko atstovas Algimantas Černiauskas.

Parodos autorius apdovanotas šalies bei tarptautinės fotografijos parodų medaliais ir premijomis. Jo darbai eksponuoti Čikagoje, Paryžiuje, Berlyne.

Algimantas gimė Igarkoje, tremtinių šeimoje, yra aktyvus Dzūkijos krašto veikėjas. Savo darbuose propaguoja gamtos apsaugos bei pasididžiavimo savo kraštu idėjas.

Dzūkija - smėlynų kraštas, kuriame nuo seno gyvena linksmi, geraširdžiai, turtais neaptekę žmonės.

Jų kulinarinis paveldas - sveikuoliškas, be angliavandenių gausos. Niekur kitur Lietuvoje neparagausi grikių bobos ("babkos). Tik Dzūkijoje.

Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotoja Rūta Sakalienė ne tik pradžiugins klaipėdiečius dzūkišku folkloru, bet ir keps bei vaišins grikių boba.

Vyks literatūriniai pašnekesiai. Vakarą dzūkiškomis poringėmis paįvairins Juozas Žitkauskas, dainuojamosios poezijos festivalių „Tai - aš“, „Purpurinis vakaras“ organizatorius, eilėraščių dzūkiškai ir lietuviškai autorius.

Literatūrinė popietė negali vykti ir be Dzūkijos žemės išaugintų ir subrandintų Klaipėdos kūrėjų – poetės Daivos Molytės-Lukauskienės, rašytojo Juozo Šikšnelio.

Dienos pabaigoje koncertuos dzūkiškos kultūros puoselėtojas ir „Dzūkodelikos“ kūrėjas Rokas Kašėta.

Patvirtindama Klaipėdos daugiakultūrinę prigimtį ir apjungdama Mažąją Lietuvą ir Dzūkiją koncertuos grupė „Olita Duo“.

Kviečiu Klaipėdos dzūkus bei kitų regionų atstovus šį penktadienį susiburti Karlskronos aikštėje.

Tokie renginiai žadina prisiminimus, nepaisant to, iš kur mes kilę.

Anot J. Žitkausko „Tarmė – tai yra žmogaus prirakinimas prie tam tikros vietos. O jei esi kažkur prirakintas, vadinasi, esi kažkur įleidęs šaknis. Žmogus, prarandantis savo tarmę, pasidaro lyg vėjo pustoma smiltelė. Jis gali būti visur, bet beveik ir niekur“.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder