Klaipėdoje bus pagerbtas prancūzų karių atminimas

Klaipėdoje ketinama pagerbti prancūzų karių atminimą dviejose miesto vietose – Skulptūrų parke ir universitete. Tai numatoma padaryti Prancūzijos ambasados prašymu.

Šis klausimas šią savaitę aptartas Klaipėdos savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos posėdyje. 

„Būtų įamžinti prancūzmečio laikotarpio, kuris truko po I pasaulinio karo, kai Prancūzija valdė Klaipėdos kraštą ir Prancūzijos-Prūsijos karo, kuris vyko 1870 metais aukoms, prancūzų belaisviams, kurie lyg dalyvavo kasant vadinamąjį Klaipėdos kanalą, atminti“, – sakė Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.  

Vadinamasis prancūzmetis Klaipėdos krašte vyravo nuo 1920 metų vasario 15 dienos, kuomet jį valdė Prancūzijos atstovas. Klaipėdoje tuomet įsikūrė prancūzų kariai. 

Klaipėdos universiteto miestelyje, kuris karo metu buvo kareivinėmis, 1920-1923 metais buvo dislokuotas prancūzų šaulių batalionas. Šį faktą ambasada savo lėšomis nori įamžinti iškabinant atminimo lentą. 

Anot komisijos nario, Klaipėdos universiteto istoriko Vasilijaus Safronovo, liepą universitete buvo bendraujama su  asmenimis, kurie rūpinasi Prancūzijos istorijos įamžinimu. 

„Universitete buvo apkalbėta vieta, kur galėtų atsirasti lentelė – tai pastatas su laikrodžiu ir bokštu, centrinis visame miestelio ansamblyje. Buvo derinamas tekstas, bet galutinė versija nebuvo pateikta“, – sakė V. Safronovas. 

Karių atminimą ketinama įamžinti ir šiuo metu rekonstruojamame Skulptūrų parke, vadinamajame katalikų kvartale, čia pastatant 1,2 metro aukščio kryžius su užrašais.

Pirmasis kryžius skirtas pažymėti 1870 metais Prancūzijos-Prūsijos karo metu žuvusius prancūzų karius, mirusius nelaisvėje ir palaidotus čia esančiose kapinėse. Kitas pažymėtų, kad čia amžino poilsio nugulė keturi minėto bataliono kariai.

Anot V. Juškos, skulptūrų parke jau yra pastatyta kryžių, kurie liudija belgų, lenkų ir prancūzų karių palaidojimą čia esančiose senosiose kapinėse.

Gemius

Sidebar placeholder