Klaipėdoje - šv. Martyno šventė

(3)

Lapkričio 11-14 dienomis uostamiestis švęs šv. Martyno dieną - ne tik Martynų varduves, bet ir paskutinę kalendorinę rudens šventę „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“. Klaipėdoje pakvips meduoliais, restoranai vaišins įvairiais žąsienos patiekalais, o sutemus žibintais nešini ekskursijų dalyviai klausysis miesto istorijų.

Primirštos šv. Martyno tradicijos

Švento Martyno diena iki šiol tradiciškai švenčiama krikščioniškojoje Europoje. Šventė ypač puoselėjama Austrijoje bei Skandinavijos šalyse.

Lietuvoje ji labiausiai buvo švenčiama Mažojoje Lietuvoje, kur buvo juntamas stipriausias vokiškos kultūros palikimas, tačiau bėgant metams švenčiančiųjų skaičius menko ir šiandien ją mini tik pavienės bendruomenės.

„Lietuvoje švenčiame iš užjūrio atkeliavusias šv. Patriko ar Helovino šventes, dažnokai pamiršdami, jog turime ir su savo šalimi, jos kultūra susijusių švenčių. Klaipėda vieną iš jų prisiminė ir nusprendė atgaivinti smagų renginį. Klaipėdoje nuo 2009-ųjų metų šv. Martyno šventę organizuoja vokiečių bendrija. Kartu nutarėme, kad atėjo laikas šią šventę “užauginti„ ir pakviesti joje dalyvauti miestiečius bei miesto svečius“, - teigia Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

Istoriškai šv. Martyno diena švenčiama lapkričio 11-ąją. Iškilmingas, legendomis apie Martyno gyvenimą apipintas minėjimas su vakarinėmis žibintų eitynėmis neša žinią: „Kas pasidalija su kitu, tas laimi.“

Šv. Martynas buvo itin gailestingas karys, kuris rūpinosi likimo nuskriaustais žmonėmis. Po pranašiško sapno jis nusprendė visiškai atsiduoti šiai veiklai ir tapo vienuoliu, kuris vėliau buvo įšventintas į vyskupus.

"Tai bus nuostabus savaitgalis, visus kviečiame atvykti į Klaipėdą ir drauge atgaivinti šią gražią šventę. Vakarinių ekskursijų su žibintais metu skleisime gerumo šviesą ir stebėdami Klaipėdos S. Dacho progimnazijos Teatro studijos šv. Martyno legendos inscenizacijos filmuką (Rež. K. Makauskas), pasinersime į miesto legendas.

Tarpukariu ši šventė savo vaišėmis prilygdavo šv. Kalėdoms, todėl visą savaitgalį net 14 uostamiesčio restoranų ir kavinių specialiai gamins vieno iš šventės simbolių - žąsies - patiekalus. Bus galima paragauti ir Martyno meduolių.

Kuo žąsis susijusi su Martynu, papasakosime ekskursijos metu. O paragauti žąsienos patiekalų - tiesiog privaloma", - sako R. Savickienė.

Nuolaidos viešbučiuose

Šventinį savaitgalį uostamiestis lauks svečių. Lapkričio 11-14 dienomis, šventės „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“ metu, visiems apsistojusiems šventę palaikančiose Klaipėdos apgyvendinimo įstaigose bus suteikta speciali nuolaida. Tam tereikės panaudoti slaptažodį „Martynas21“.

Renginį organizuoja VšĮ Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras, partneriai - Klaipėdos m. savivaldybė, Klaipėdos m. savivaldybės etnokultūros centras.

Šventės „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“ programa

Lapkričio 11 d.

18.00 val. kavinė „10 tiltų“, Turgaus g. 19 

Elektroninės knygos „Mažosios Lietuvos vaikų dainos“ (sudarytoja L. Dargužienė) pristatymas, dalyvauja Klaipėdos etnokultūros centro vaikų folkloro ansambliai „Alkiukai“ (vad. I. Žmijauskienė, E. Šalkauskienė), „Kuršiukai“ (vad. A. Vozgirdas,  G. Kochanskaitė), „Smeltės“ progimnazijos vaikų folkloro ansamblis „Smeltužė“ (vad. R. Milašienė). 

Lapkričio 12 d.

19.00 val. Kavinė „Friedricho smuklė“, Tiltų g. 26 a 

Klaipėdos etnokultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Senoliai“ ( vad. J. Petrauskas,   E. Šalkauskienė) koncertas. 

Lapkričio 13 d. 

13.00‒19.00 val. Galerijoje „TEMA“, Naujoji uosto g. 3

VIENOS DIENOS PARODA ir TURGELIS NR.2 „menas + mada + muzika + maistas“

17.00‒18.00 ir 19.00‒20.00  ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje“. 

Bilieto kaina ‒ 3,00 EUR.

Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

Lapkričio 11‒12 d. nuo 15 val., lapkričio 13‒14 d. visą dieną užsisakykite ir ragaukite žąsienos patiekalų šiuose restoranuose ir kavinėse:

Nesė „Easy lounge“, Turgaus g. 1

„Meridianas“*, Kairioji Danės upės krantinė

Friedricho pasažo „Smuklė“, Tiltų g. 26A

„Gaisrinė“, Žvejų g. 4

„Garažas“, Turgaus g. 35

„Storas katinas“, Žvejų g. 21

„Piccolini“, Sukilėlių g. 6

„10 tiltų kiemas“, Bažnyčių g. 6

„Senoji Hansa“, Kurpių g. 1  

„XII aukštas“, Naujojo Sodo g. 1

„VIVALAVITA“, Naujojo Sodo g. 1

„Max Coffee“, Turgaus g. 11 

„Felsner“**, Turgaus g. 11

„Kurpiai“, Kurpių g. 1

Viešbučiai ir svečių namai taikantys specialias nuolaidas atvykusiems į šventę

4* viešbutis „AMBERTON KLAIPĖDA“

4* viešbutis „NATIONAL“

3* viešbutis „BOHEMA“

3* viešbutis „MORENA“ 

3* viešbutis „NAVALIS“ 

Svečių namai „AISMARĖS“ 

Svečių namai „KUBU“

Renginio organizatorius ‒ VšĮ Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras, partneriai ‒ Klaipėdos m. savivaldybė, Klaipėdos m. savivaldybės etnokultūros centras.

Lapkričio 11-14 dienomis uostamiestis švęs šv. Martyno dieną

SIMBOLIS. Vienas iš šv. Martyno šventės simbolių - kepta žąsis. Salos etnokultūros ir informacijos centro archyvo nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder