Žalingi įpročiai tuština ir miesto kišenę

(1)

Iš Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų pernai teiktos ne tik vadinamosios žemo slenksčio paslaugos, bet ir suteikta nemažai prevencinių priemonių, tarp kurių ir galimybė klaipėdiečiams nemokamai pasiskiepyti pirmąja vakcina nuo erkinio encefalito ar pasitikrinti dėl vėžinių susirgimų.

Vakar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitete minėtos programos ataskaitą pristačiusi Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė minėjo, kad pernai labai populiarios Klaipėdoje buvo onkologinės prevencijos priemonės.

Ypač kai buvo vykdoma krūtų patikra jaunesnio amžiaus moterims, nei numato valstybinė programa.

Tokia pat populiari buvo ir odos vėžio prevencijos programa - visos vietos esą ištirpo per kelias valandas.

„Labai populiarūs buvo ir nemokami skiepai pirmąja vakcina nuo erkinio encefalito. Pernai pavasarį buvo paskiepyti 568 asmenys. Turint lėšų būtų galima šias kelias priemones išplėsti, kad daugiau žmonių jomis galėtų pasinaudoti“, - minėjo R. Perminienė.

Skaičiuojama, kad iš viso praėjusiais metais iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos buvo išleista 332,2 tūkst. eurų.

Iš jų užkrečiamųjų ligų prevencijai ir kontrolei skirta 93,6 tūkst., psichikos sveikatos stiprinimui (smurto, savižudybių prevencija, streso kontrolė) - 43,2 tūkst., vaikų sveikatos gerinimui - 35,4 tūkst.

Nemažai lėšų prireikė žemo slenksčio paslaugų stacionaraus ir mobilaus kabinetų veiklai. Taip tikimasi sumažinti su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu susijusį infekcijų plitimą, perdozavimo ir mirties atvejų riziką.

Klaipėdoje tokias paslaugas teikiančiame stacionariame kabinete per 2023 m. iš viso užregistruoti 3 944 švirkščiamųjų narkotikų vartotojų apsilankymai. Per metus čia išduoti 28 186 švirkštai, 28 088 adatos; surinkti 28 083 panaudoti švirkštai.

Ne ką mažiau įspūdingi ir tokias pat paslaugas teikusio mobilaus punkto skaičiai. Šiame punkte per praėjusius metus klientai apsilankė 2 087 kartus, išdalyta 33 370 švirkštų, surinkta 30 371 vnt. panaudotų švirkštų.

Užkrečiamųjų ligų prevencijai Klaipėdoje buvo vykdomos ir kitos priemonės. Vykdant tuberkuliozės prevencijos programą, atlikta MANTU testų 16 vaikų, rentgenografiškai patikrinti 265 asmenys (nakvynės namų gyventojai, Priklausomybės ligų centro pacientai, asmenys, grįžę iš įkalinimo įstaigų ir nedrausti privalomuoju sveikatos draudimu).

Vykdytas prevencinis darbas ikimokyklinėse ugdymo įstaigose, organizuojant regos profilaktikos užsiėmimus vaikams ir korekcines mankštas mokiniams. Taip pat ugdymo įstaigų patalpose buvo atliktas narkotinių pėdsakų tyrimas.

Be kitų priemonių, „Sveikos šeimos akademijoje“ buvo organizuoti užsiėmimai būsimiems tėvams ir šeimoms, auginančioms mažylius.

Taip pat buvo remiamos bendruomenių vykdytos programos bei priemonės: sveikatinimo projektams skirta 119,4 tūkst., sveikos gyvensenos formavimo priemonėms - 40,6 tūkst. eurų.

Be kitų priemonių, paminėta ir psichologinės anoniminės pagalbos paslaugų teikimas.

Politikui Sauliui Liekiui kilo klausimas, ar ir toliau tarnybos „Vilties linija“ paslaugas apmoka savivaldybė.

„Nors ne kartą buvo kreiptasi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kad būtų skirtas finansavimas „Vilties linijos“ tarnyboms, o ne atskiros savivaldybės jas išlaikytų, bet bergždžiai. Kaip Klaipėdos savivaldybė pradėjo finansuoti „Vilties liniją“, taip ir finansuoja toliau, nors ta paslauga naudojasi visa Lietuva. Iš Klaipėdos savivaldybės lėšų išlaikomi 3 etatai“, - paaiškino R. Perminienė ir priminė, kad „Vilties linija“ gauna lėšų ir vykdydama projektinę veiklą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder