Tuo pat metu rengs idėjų turizmui, jo infrastruktūrai rajone vystyti sąrašą.
Į šią darbo grupę susibūrė poilsio, sveikatinimo, nakvynės, maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, tokių, kaip „Atostogų parkas“, HBH, vandenlenčių parko „313“ Žibininkuose, Japoniško sodo, Baltų mitologijos parko, Kalnių šeimos prie Kašučių ežero sodybos su žirgynu Darbėnų seniūnijoje, „Vienkiemio“ kaimo turizmo sodybos Padvariuose, motelio „Smagratis“ Kretingoje, kitų verslų atstovai.
Į grupės veiklą įsijungė Kretingos turizmo informacijos centras (TIC), Kretingos muziejus, mero patarėjas Albertas Barauskas. Grupei vadovauja Savivaldybės tarybos Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Mindaugas Černeckis.
Grupės atsiradimą inspiravo verslininkų pasipriešinimas Savivaldybės valdžios bandymui rajone įvesti naują vietinę rinkliavą – vadinamąjį pagalvės mokestį.
Pagalvės mokestis yra įrašytas į Savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos programą. Pagalvės mokestį sumanė ir į savo savivaldos rinkimų programą įtraukė politinis komitetas „Už šviesią Kretingą“, kurio lyderis ir yra M. Černeckis.
Mokestis jau buvo įrašytas į Kretingos rajono savivaldybės 2022–2024 metų strateginio veiklos plano projektą. Sukilus verslininkams, Taryba jį iš projekto išbraukė. M. Černeckis, kuris yra vienas šio mokesčio iniciatorių, taip pat pripažino, kad bandymas įvesti pagalvės mokestį buvo skubotas.
Verslo atstovai tąsyk tvirtino esantys nusiteikę suremti pečius su Savivaldybe turizmui vystyti, abiem pusėms bendradarbiaujant, tačiau priešinasi ir priešinsis Savivaldybės norams pasipinigauti įvedant naujas, neaiškios naudos rinkliavas.
„Kiek galios turės šitos mūsų darbo grupės sprendimai, ar mus kas nors išgirs, ar tik be reikalo čia laiką gaišime? – ketvirtadienį klausė didžiausio rajone poilsio ir sveikatinimo centro „Atostogų parkas“ vadovas Ričardas Jovaiša, akcentavęs karčią patirtį. – Nuo 2010 metų mindome šitos Savivaldybės slenkstį, kiek buvo aptarta idėjų, siūlymų, o rezultatas nulinis.“
A. Barauskas ragino pradėti nuo paprastesnių projektų, ieškoti sprendimų, kuriuos būtų galima įgyvendinti šiemet, be didesnių tiek Savivaldybės, tiek verslo finansinių injekcijų.
Turizmo verslui rajone įtakos turi sezoniškumas. „Vienkiemio“ savininkas Algimantas Šoblinskas atviravo, kad šaltuoju metu sodyboje nakvynei apsistoja vos vienas kitas svečias.
Japonišką sodą Mažučių kaime valdantis Šarūnas Kasmauskas dargi pajuokavo, kad džiaugiasi žiemą galėdamas pailsėti po lankytojų antplūdžio sezono metą. Sezoniškumas mažiausiai veikia baseinais, pirtimis, sveikatinimo procedūromis garsėjantį didžiausią rajone šių paslaugų centrą „Atostogų parkas“.
„Atostogų parko“ atstovai R. Jovaiša, Raimundas Vaitiekūnas dalijosi įspūdžiais iš turizmo parodų Olandijoje, Danijoje, Latvijoje. Jų teigimu, Vakarų Europos žmones vis labiau traukia poilsis gamtoje – kelionės dviračių, pėsčiųjų takais, kemperiais.
Kopenhagoje, anot jų, prieš lankytojų susidomėjimą Japonišku sodu, Baltų mitologijos parku net Palanga nublanko.
R. Vaitiekūnas, šiomis dienomis apžiūrėjęs rajono piliakalnius, teigė, kad piliakalniai irgi galėtų sudominti užsieniečius, tačiau trūksta apie juos turistą „užvedančios“ informacijos, prastas privažiavimas, kai kur teritorijos apskleistos šiukšlėmis.
R. Vaitiekūnas apgailestavo dėl pasenusio Kretingos rajoną reprezentuojančio leidinio – 2013 metų katalogėlyje tebėra nurodytos skrydžių iš Palangos į Maskvą, Peterburgą kryptys.
R. Jovaiša, R. Vaitiekūnas siūlė prasidedančiam sezonui išgryninti tikslines į rajoną ilsėtis atvykstančiųjų grupes ir parengti joms siūlomus kelių dienų viešnagės paketus.
Atskirus paketus užsieniečiams iš Vakarų šalių, Latvijos, Lietuvos žmonėms, atostogų ir užsienio parvykstantiems emigrantams. „Atostogų parkas“ gali sudėlioti, ko nori užsienio turistas Kretingoje“, – sakė R. Vaitiekūnas.
„Atostogų parkas“ sėkmingai bendradarbiauja su viena Latvijos turizmo agentūra. Turistai iš Latvijos į Žibininkus atvyksta autobusais, ir kaip pasidžiaugė HBH atstovė Laura Matulevičiūtė, iš „Atostogų parko“ nukanka į HBH, gretimais esantį žirgyną.
R. Jovaiša pastebėjo, kad turistų iš Latvijos viešnagės programoje būna ekskursijos į Nidą, Klaipėdos delfinariumą, tačiau, jo įsitikinimu, pasistengus, jiems siūlomų paslaugų pakete galėtų atsirasti ir daugiau Kretingos lankytinų vietų, renginių.
L. Matulevičiūtė ėmėsi iniciatyvos suregistruoti turistų lankytinus objektus Kretingos rajone, renginius. Kiti darbo grupės dalyviai žadėjo šį sąrašą papildyti susirašinėdami internete. Kretingos TIC yra parengęs rajono turistinį žemėlapį, tačiau, kaip aiškėjo, yra dar ir į TIC akiratį nepakliuvusių objektų.
L. Matulevičiūtės, kitų teigimu, atvykusius, ypač iš svetur, sudominti galėtų ir apleisti buvę kariniai objektai, kaip antai, nuo Antrojo pasaulinio karo likę dzotai – dengti lauko įtvirtinimai.
Susirinkime buvo akcentuota, kad dėl atvykstančių turistų kretingiškiams konkuruoti tenka su Klaipėda, Palanga, Šilute. R. Jovaišos manymu, Kretingos rajono savivaldybė turi galimybę įsirengti išskirtinį – sužiedintą dviračių taką.
„Išvažiavęs iš Palangos į Žibininkus grįžti galėtumei pro Rūdaičius, Vydmantus ar Kretingą, nekartodamas to paties kelio“, – aiškino jis.
Darbo grupėje buvo sutarta parengti perspektyvinių priemonių turizmui rajone skatinti sąrašą. Buvo pasiūlyta sutvarkyti centrinę Kretingos Vytauto gatvę, paverčiant ją pėsčiųjų alėja su kavinėmis ir kt., pastatyti Rotušės aikštėje apžvalgos bokštą, kad giedrą dieną iš paukščio skrydžio matytųsi Palanga, pajūris, atverti pėstiesiems Akmenos upės pakrantes Kretingoje.
Prisimintas buvo ir siekis kurortinės vietovės statuso Žibininkams, akcentuota, kad Kretingos rajono savivaldybė yra parengusi Žibininkų galimybių tapti kurortine vietove studiją, išleidusi tam pinigus.
Svarstyta buvo, ar Kretingai reikia didesnio viešbučio. TIC atstovė Valdonė Žiobakienė patvirtino, kad atvykstantys autobusais teiraujasi nakvynės Kretingoje, tačiau TIC neveda statistikos, kiek tokių vienos nakties nakvynių svečiai geidavo.
Buvo pasvarstymų, kad Kretingos rajono savivaldybė galėtų paskatinti verslą pastatyti viešbutį Kretingoje, sudarydama šiai investicijai lengvatines sąlygas. Kai kurių nuomone, šiandieną viešbučio poreikio Kretingoje nėra.
Dėl būtinybės nedelsiant atnaujinti Kretingos rajono lankytinų vietų ir objektų žemėlapį, sudaryti 2024 metų svarbiausių, įdomiausių renginių kalendorių, parengti poilsio, pažintinius paketus atvykstantiems turistams – abejojančių nebuvo.
Ar sparnai užaugs ir sumanytam svajonių sąrašui – nežinia, nes dauguma tų svajonių brangiai kainuoja, reikalauja nuoseklaus darbo. „Duokite idėjų, mums jų irgi trūksta, tiktai ne į mėnulį“, – verslininkų pajuokaudamas prašė A. Barauskas.
Rašyti komentarą