Ar gali darbdavys versti testuotis dėl COVID-19 kasdien

(3)

Vyriausybei riimant vis naujus sprendimus dėl COVID-19 pandemijos suvaldymo, savo iniciatyvų imasi ir darbdaviai – skirtingai reaguodami į darbuotojų norą arba nenorą skiepytis, dalis jų ima daryti psichologinį spaudimą. Kada darbdaviai gali reikalauti atlikti greitąjį antikūnių testą ir kas už jį turėtų susimokėti, paaiškino Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos (LJAA) valdybos narė, advokatė Ramunė Juškaitė.

Skaitytojos klausimas:

– Ar gali darbdavys reikalauti iš tų darbuotojų, kurie yra nepasiskiepiję, kasdien atlikti greitąjį COVID-19 testą? Kol kas greituosius antigenų testus nemokamai duoda pats darbdavys, tačiau jis informavo, kad nuo rugsėjo 1 dienos teks juos pirkti patiems darbuotojams ir juos atlikti kiekvieną dieną.

Testas kainuos 2,9 Eur, vadinasi, per mėnesį darbuotojas išleis tokią sumą, kad jam nelabai apsimokės ir bedirbti (atlyginimas – 600–700 Eur). Ar teisėtai darbdavys reikalauja kasdien testuotis ir ar turės teisę už testus prašyti susimokėti?

Ar jis gali tokią privalomą tvarką numatyti įmonės vidaus dokumentuose? Ką daryti tokiu atveju darbuotojams?

Atsakė LJAA Valdybos narė, advokatė Ramunė Juškaitė:

– Siekiant suvaldyti COVID-19 ligos vadinamosios delta atmainos plitimą Lietuvoje, nuo liepos 26 d. įsigaliojo papildytas darbų ir veiklos sričių sąrašas, kurių atstovai turi būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas.

Reguliariai tikrintis sveikatą privalo COVID-19 nepersirgę ir nepasiskiepiję tam tikrų sektorių ar veiklos sričių darbuotojai.

Atsisakius ar dėl kitų priežasčių neatlikus privalomo periodinio testavimo, darbuotojas gali būti laikinai nušalintas nuo darbo.

Atsakant į skaitytojos užduotus klausimus, svarbu akcentuoti, kad nuo šiol periodiškai testuotis reikia darbuotojams, dirbantiems krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse, taip pat asmenims, užsiimantiems laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas).

Reikalavimai apėmė ir viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektorius. Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalo viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

Privalomi periodiniai sveikatos patikrinimai turi būti atliekami ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo, atsižvelgiant į užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir karantinas, epidemiologinius ypatumus.

Taigi atsižvelgiant į numatytą periodiškai privalomą sveikatos patikrinimą, darbuotojams, kurie nepasiskiepiję ar nepersirgę COVID-19 virusu, darbdavys neturi teisės reikalauti darbuotojų, atlikti greitąjį (koronaviruso) antigeno testą dažniau (t.y. kasdien) nei tai numatyta 2021 m. liepos 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 559.

Kalbant apie darbdavių privalomai atliekamus greituosius (koronaviruso) antigeno testus, pažymėtina, jog tokie darbdavių veiksmai yra būtinos darbų saugos užtikrinimo priemonės, todėl darbuotojas negali būti įpareigotas pirkti iš darbdavio greitąjį (koronaviruso) antigeno testą ir už tai pats asmeniškai susimokėti.

Tokios pat pozicijos laikosi ir Lietuvos Respublikos Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kuri nurodo, kad testai, pats jų paėmimas yra susiję su darbo sauga, todėl tokios išlaidos atskaitomos iš apmokestinamų pajamų. 

Visos išlaidos ir paslaugos, kurioms priskiriamas ir darbuotojų tikrinimas dėl koronaviruso, priskiriamos leidžiamiems atskaitymams.

Pasikeitus teisės aktams, kurie reglamentuoja situaciją dėl COVID-19 rizikos valdymo, siekiant suvaldyti COVID-19 ligos plitimą šalyje, darbdaviai privalėjo peržiūrėti ir atnaujinti, lokalinius įmonės dokumentus, kurie numato vidaus darbo tvarką ir kt.

Darbuotojai ir kiti atsakingi asmenys su šiomis taisyklėmis turi būti supažindinami pasirašytinai arba elektroninėmis priemonėmis ir privalo laikytis jose nustatytų įpareigojimų bei atlikdami savo darbo funkcijas vadovautis taisyklėse nustatytais principais.

Svarbu pažymėti, jog darbdavio atnaujinti ar naujai priimti lokaliniai įmonės dokumentai (pvz. vidaus tvarkos taisyklės) iš esmės negali prieštarauti teisės aktams (paminėtam Vyriausybės nutarimui ir kt.), kurie reguliuoja COVID-19 rizikos valdymą, todėl konkrečiu atveju, darbdavys negali numatyti privalomos kasdienės ir darbuotojo lėšomis apmokamos testavimosi tvarkos lokaliniuose įmonės dokumentuose bei reikalauti darbuotojų laikytis šios tvarkos.

PASTABA. Atsakymai yra bendro pobūdžio, parengti pagal pateiktą klausimą ir neprilygsta individualiai teisininko konsultacijai.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder