EIMIN: užsienio lietuviai grįžta į Lietuvą studijuoti, dirbti ir kurti verslo

Vis daugiau užsienyje gyvenančių lietuvių talentų grįžta į Lietuvą kurti savo ateities. Šiemet programoje  „Bring Together Lithuania“, kurios viena iš rėmėjų yra Ekonomikos ir inovacijų ministerija, dalyvavo 22 dalyviai, o iš jų trys persikėlė į Lietuvą. 

Kasmet vis labiau populiarėjančios programos tikslas –  supažindinti talentingą užsienio lietuvių jaunimą su galimybėmis Lietuvoje. 

„Pradėdama darbą ministerijoje išsikėliau tikslą – pritraukti užsienio lietuvių talentų į Lietuvą. Tad trečius metus remiame programą „Bring Together Lithuania“, supažindindami jos dalyvius su pažangia Lietuvos ekonomika, ir šiandien jau matome rezultatus. 

Organizatorių duomenimis, per septynerius metus programoje dalyvavo daugiau kaip 120 lietuvių iš viso pasaulio ir maždaug ketvirtadalis jų persikėlė gyventi ir pasirinko karjerą Lietuvoje“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Šiais metais stažuočių programoje, kuri trunka apie 6 savaites, dalyvavo diasporos jaunimas iš JAV, Kanados, Argentinos, Čekijos ir Jungtinės Karalystės. 

Jie stažavosi lyderiaujančiose Lietuvos įmonėse ir organizacijose – nuo „Nord Security“ iki Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro ir Inovacijų agentūros – ir susipažino su šiuolaikine, inovatyvia Lietuva ir ją kuriančiais lyderiais.

Šiemet į programos veiklas buvo įtrauktos ir paskaitos bei dirbtuvės, tad programos dalyviai taip pat turėjo galimybę pasisemti lyderystės, asmeninio prekės ženklo vystymo, karjeros planavimo, kibernetinės higienos, startuolių kūrimo žinių ir įgūdžių.

„Šie metai programai buvo ypatingi: sulaukėme ne tik rekordinio paraiškų skaičiaus, bet ir stiprių kandidatų iš geriausių pasaulio universitetų, tokių kaip Prinstono universitetas, Parsono dizaino mokykla, Londono karališkasis koledžas ir kitų. Praktikos galimybes dalyviams atvėrė lyderiaujančios Lietuvos įmonės ir organizacijos. 

Didžioji dalis dalyvių po programos ieško tolimesnių galimybių Lietuvoje: nuo studijų universitetuose iki darbo geriausiose Lietuvos įmonėse“, – sako Kamilė Perminė, programos įkūrėja ir vadovė.

Šiemet daugiau nei du trečdaliai dalyvių pasiliko ilgiau Lietuvoje, dalis prasitęsė stažuotes įmonėse. Trys „Bring Together Lithuania“ alumnai nusprendė persikelti gyventi į Lietuvą – dvi dalyvės iš JAV prisijungs prie programos „Kurk Lietuvai“, o Argentinos lietuvis pateikė paraišką ir sulaukė kvietimo studijuoti universitete Lietuvoje. 

Tarp šiais metais Lietuvą pasirinkusių dalyvių – Kimberly Kreiss. Šiemet žymiajame Prinstono universitete (angl. Princeton University) viešojo administravimo magistro (MPA) laipsnį įgijusi lietuviškų šaknų turinti amerikietė iškart po studijų nusprendė dalyvauti programoje „Bring Together Lithuania“. 

Atlikdama praktiką „Investuok Lietuvoje“ ji sužinojo apie kitą programą – „Kurk Lietuvai“. Diasporos atstovė sudalyvavo atrankoje ir sulaukė kvietimo prisijungti, tad nusprendė pasilikti Lietuvoje. 

„Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę dalyvauti programoje „Bring Together Lithuania“ ir stažuotis „Investuok Lietuvoje“. 

Programos metu supratau, kad noriu gyventi Lietuvoje. Mano šeimos ryšys su Lietuva visada buvo ypatingas. Ši programa buvo galimybė pažinti šią savo šeimos istorijos dalį, sustiprinti ryšius su Lietuva, atrasti visus tuos teigiamus pokyčius. 

Tuo pat metu tai buvo galimybė pasidalinti patirtimi su lietuvių diaspora iš JAV, Kanados, Argentinos, Jungtinės Karalystės“, – sako Lietuvą pasirinkusi Prinstono universiteto absolventė K. Kreiss.

Kaip rodo dalyvių apklausos, beveik visi programos dalyviai rimtai apsvarsto galimybę kurti čia savo ateitį, nors iki programos apie tai susimąsto tik keletas iš jų. 

Susipažinęs su pažangia Lietuvos ekonomika, diasporos jaunimas įvertina šalies pranašumus ir atranda plačias galimybes – nuo karjeros pasaulinio garso lietuvių startuoliuose iki itin palankios aplinkos įsteigti ir plėtoti savo verslą.

Pasirinkti Lietuvą įkvepia ir ankstesnių metų programos dalyvių sėkmės istorijos. Viena iš jų – 2018 m. programos dalyvio antreprenerio Tado Kunicko istorija. 

Dalyvaudamas programoje „Bring Together Lithuania“ T. Kunickas užmezgė pažintis ir įgijo žinių, kurios paskatino įsteigti startuolį „TAVO Sleep“. 

„Tai buvo pati šauniausia ir naudingiausia stažuotė, kurioje man teko dalyvauti. Stažuotės metu ne tik įsiliejau į lyderiaujančią įmonę, bet ir turėjau galimybę tiesiogiai bendrauti su jos vadovu ir iš pirmų lūpų sužinoti įmonių valdymo principus. 

Šiuo metu pats vadovauju komandai startuolyje „TAVO Sleep“, kuris kuria inovatyvius technologinius sprendimus miegui. 

Kultūrinė programos dalis taip pat buvo neįtikėtina – nuo istorinių vietų lankymo iki skrydžio oro balionu, kurio metu gali pamatyti nuostabiąją Lietuvos gamtą iš viršaus“, – pasakoja programos alumnas T. Kunickas.

Diasporos talentų pritraukimas yra vienas iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos prioritetų. Pastaruosius ketverius metus iš eilės į Lietuvą sugrįžta daugiau tautiečių, negu išvyksta. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2023 m. į Lietuvą grįžo 17,5 tūkst. piliečių. 

Planuojantys grįžti į Lietuvą ir jau grįžusieji gali sužinoti apie visas galimybes kreipdamiesi į specialų konsultacijų centrą „Grįžtu LT“. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Daugiau informacijos apie programą „Bring Together Lithuania“ galima rasti čia.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder