Kovo 11-oji anūkui - tai kova už antrą galą

(11)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKDP) lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis savo neva konservatoriškomis pažiūromis vis labiau glumina visuomenę. Šeštadienį Vilniuje vykusiame Laisvės partijos suvažiavime G.Landsbergis, sveikindamas suvažiavimo dalyvius, prilygino Partnerystės įstatymo svarbą Kovo 11-osios aktui.

Kaip tokius G.Landsbergio palyginimus vertina Kovo 11-osios akto signatarai?

Archyvų nuotr.

Akivaizdu, jog Gabrielius Landsbergis puikiai tinka Laisvės partijai! Eltos nuotr.

Susiruošė į žvalgybą

Tuo metu, kai Gabrieliaus senelis Vytautas Landsbergis kartu su kitais signatarais pasirašinėjo Kovo 11-osios aktą, Gabriukui buvo tik 8 metukai.

Natūralu, kad tokio amžiaus vaikui labiau rūpi žaislinės mašinytės, nei vienas svarbiausių Lietuvai dokumentų.

Tačiau vaikai suauga, subręsta, tampa politikais. Gal tik teoriškai tampa, nes praktiškai nusikalba?

Kad ir kaip būtų, Laisvės partijai, itin besirūpinančiai psichotropinių medžiagų dekriminalizacija, vienos lyties asmenų partneryste, konservatorių vado kalba turėjo itin patikti.

Nes prieš juos apsireiškė bene didesnis liberalas nei jie! Koks siurprizas!

Juolab kai G.Landsbergis pranešė, jog su Liberalų partija eitų į žvalgybą.

Nors politiko biografijoje nėra jokios užuominos, kad būtų atlikęs privalomą karinę tarnybą.

Kažko neįsisąmoninome

Bet visuomenę labiau sutrikdė ne kariškai lyriniai nukrypimai, bet šie G.Landsbergio žodžiai:

„Esminis dalykas man su jūsų atėjimu Seime buvo būtent tai, kad iškelti klausimai yra apie praeitį. Kai mes bandėme priimti Partnerystės įstatymą Seime, aš pasakiau, kad man tai yra Kovo 11-osios dalykas.

Aš manau, kad čia yra fundamentalus dalykas, į kurį mes turime atsakyti - ką mes pasiekėme Kovo 11-ąją? Kas tai yra mums, yra Lietuvai?

Kieno tai yra pergalė? Ką reiškia mums Kovo 11-oji? Man tai yra vergystės pabaigos diena. Mes iš tikrųjų tapome laisvi. Ir mes to neįsisąmoniname."

Ko neįsisąmoninome? Laisvės į vienalytę partnerystę? Kaip bebūtų, niekaip neprisimenu, kad sąjūdiečiai 1989 metais būtų skandavę „Vienalytė partnerystė!", „Laisvė psichotropinėms medžiagoms"!

Štai užaugęs ir konservatorių partiją paveldėjęs G.Landsbergis dabar byloja taip:

„Kai manęs klausia, koks tu konservatorius, jei gini lygybę, aš galiu pasakyti labai drąsiai - aš ginu Kovo 11-ąją. Man tai yra pamatas valstybės, ant kurios mes visi statome kiekvienas po tą mažą plytelę ir lipame į viršų.

Tai yra jūsų pergalė, tai yra, ką jūs atnešėte į debatą. Kai kurie maršai, kurie kalba, kad jie yra sąjūdis - tebūnie, bet tai yra diskusija."

„Vakaro žinios" paklausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarų, ar jiems vienalytės partnerystės įteisinimas irgi primena Kovo 11-ąją? Kaip jie vertina patriarcho Vytauto Landsbergio anūko pasisakymą?

NENUSTEBINO

Kovo 11-osios akto signataras, profesorius Bronislovas Genzelis sakė, kad jo tokie G.Landsbergio pasisakymai nenustebino. Ypač po to, kai visuomeninis transliuotojas tautiškai nusiteikusių piliečių mitingus vadina nacionalistų sambūriais.

Archyvų nuotr.

„Mane daug kas dabar šokiruoja, - prisipažino B.Genzelis. - Gal aš fantazuoju, gal mistifikuoju, bet niekaip negaliu pamiršti Eismunto (LTSR Saugumo komiteto pirmininkas Eduardas Eismuntas - aut.past.) laiško Kriučkovui (TSRS KGB vadovas Vladimiras Kriučkovas (1924-2007) - aut. past.).

Jame rašoma, kiek infiltruoja žmonių į Lietuvos struktūras, kurie veiks kaip įtakos agentai.

Palyginti Kovo 11-osios aktą su vienos lyties partneryste - tikrai pasityčiojimas. Jūs puikiai žinote, kad niekas iš gėjų nesityčiojo, o dabar jie nori valstybei vadovauti. Žmogaus teisės - jau vienintelė valstybės tema.

Tai visiškas Kovo 11-osios akto nuvertinimas. Įrodymas, kad tai grupuotei, kuri dabar valdžioje, Lietuvos nepriklausomybė yra visiškai nereikalinga."

PASIŠLYKŠTĖJO

Kovo 11-osios akto signataras Egidijus Klumbys G.Landsbergio žodžiais pasibaisėjo:

Archyvų nuotr.

15min.lt nuotr.

„Ką jis čia kalba? Iš viso šlykštus pareiškimas. Čia be komentarų. Žmogus visiškai atsiskleidė savo vidiniu „grožiu". Kaip buvo išauklėtas, taip ir kalba.

Senelis galbūt nelabai turėjo laiko prisidėti prie anūko auklėjimo.

Pažemino visus žmones, kurie buvo tų metų įvykiuose, pasityčiojimas žmonių yra visiškas, ką jiems Kovo 11-oji reiškė tuo metu.

Ką jis gali iš tų laikų prisiminti, kai jam tada metelių septyneri ar aštuoneri tebuvo.

Konservatizmas? Oi, jūs pagalvokite, koks čia tos partijos (TS-LKDP) konservatizmas, jei vadinasi dar ir krikščionimis demokratais, o kur ta jų krikščioniškoji demokratija, esanti pavadinime?

G.Landsbergis pažemino ne tik Kovo 11-osios signatarus, nes jie dabar tik tokia Kovo 11-osios išraiška, bet pažemino visus žmones, kurie ėjo į tą Kovo 11-ąją, kurie Baltijos kelyje stovėjo, kurie dalyvavo Sąjūdžio steigime.

Pažemino žmonių siekius, jų nelengvą ėjimą į Kovo 11-ąją, jų riziką, jų pasiaukojimą. O dabar vištgaidžių laikais gyvename. Prisigyvenome."

GAL  APSIRIKO?

Signataras Leonas Milčius stebėjosi, kaip galima įstatymą, šiuo atveju - Partnerystės įstatymą - sulyginti su Kovo 11-osios aktu:

Archyvų nuotr.

„Įstatymas - sau, o aktas - sau. Tai nelyginami dalykai. Kito tokio valstybės teisinio dokumento, koks yra Kovo 11-osios ir Vasario 16-osios aktai, daugiau nėra ir, neduok Dieve, kad daugiau reikėtų.

Lietuvos Respublikos Konstitucija, antras pagal svarbą valstybės dokumentas, jau išplaukia iš Kovo 11-osios akto. Jau nekalbant apie įstatymus, kurie, palyginti su Kovo 11-osios aktu, yra mažesnės svarbos.

Nevertinu paties įstatymo, bet prilyginti jį Kovo 11-osios aktui - tai politinio raštingumo nežinojimas. Gal G.Landsbergis apsiriko? Ne tai norėjo pasakyti? Nesuvokia? Truputį man dėl to gaila.

Minint Sąjūdžio 30-metį, pats girdėjau, kad mums, signatarams, jau buvo Rusijoje lageriai atnaujinti, langai su grotomis sudėti.

Jei rugpjūčio pučas 1991 metais Maskvoje būtų laimėjęs, mes, visi signatarai, būtume lageriuose atsidūrę.

Aš iki šiol pasigendu ir signatarų padėkos Tautai, kuri tada pasitikėjo mumis. Vieni signatarai nebūtų pasiekę Lietuvos nepriklausomybės be Tautos. Statome visokius paminkliukus, o Tautai paminklo nėra. Tada buvome visi kaip broliai ir seserys."

NEPATIKĖJO

Signataras Egidijus BIČKAUSKAS:

Archyvų nuotr.

„Aš girdėjau tokią interpretaciją, bet nesu girdėjęs paties G.Landsbergio pasisakymo. Tikėčiausi, kad žiniasklaida truputį persūdė tai, ką norėjo pasakyti G.Landsbergis...

Man sunku patikėti, kad jis galėjo padaryti tokį palyginimą.

Manau, jis gana patyręs politikas, nors mano ir jo požiūriai, ypač apie užsienio politiką, visai nesutampa, bet laikau jį protingu politiku, kuris nebūtų galėjęs pateikti tokio palyginimo.

Gal jo mintis buvo apie tai, kad Kovo 11-osios turinys leidžia ir tiesiog ragina mus daryti laisvės sprendimus, tarp jų ir tokius sprendimus, apie kuriuos jis kalba.

Ar jie geri, ar blogi - kitas klausimas, bet Kovo 11-osios turinys suteikia galimybes. Tokiame kontekste gal norėjo pasakyti.

Bet prilyginimas Kovo 11-osios su partneryste būtų šventvagiška."

LEFTISTAS!

Signatarė, Signatarų klubo vadovė Birutė Valionytė, išgirdusi, su kuo G.Landsbergis sulygino Kovo 11-osios aktą, pirmiausiai ištarė - košmaras! O paskui patikslino:

Archyvų nuotr.

„Pirmas labai paprastas dalykas - reikia žinoti, kad Kovo 11-osios aktas mums suteikė laisvę laisvai spręsti ir visų mažumų klausimus. Tai pirmas dalykas.

Antras dalykas - Kovo 11-osios aktas yra visos Tautos aktas ir kaip valstybės atkūrimo dokumentas yra šventas mums, negali būti prilyginamas kažkokiam kitam smulkiam klausimui.

Nors jis kai kam ir atrodo labai svarbus.

Bet valstybės egzistavimo lygiu, Tautos egzistavimo lygiu tai tiesiog nelyginami dalykai.

Ir, sakyčiau, gana šventvagiška Partnerystės įstatymo projektą sugretinti su Kovo 11-osios aktu.

Ne Gabrieliui Landsbergiui savintis šitą datą ir ją iki tokio lygio sumenkinti. Jis viską sumenkina, bet čia jau kiti dalykai."

Paklausta, ar G.Landsbergio pasisakymas atspindi konservatorišką ideologiją, B.Valionytė nusijuokė:

„Baikit, baikit! Čia yra šimtaprocentinio leftisto pasisakymas."

Archyvų nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder