Kretingoje – šiurpą keliantys vaizdai sukaustė gyventojus, nemiega naktimis: „Pagalbos nesulaukiame jokios!“

(1)

Kretingoje ir aplink ją gyventojus sukaustęs nerimas dėl didžiulio vandens kiekio ir potvynių. Nors vandens lygis po truputį atslūgsta, tačiau gyventojai dar negali atsipalaiduoti.

Su naujienų portalu tv3.lt susisiekusi kretingiškė dalinasi žadą atimančiais potvynio vaizdais nuosavo namo kieme. Moteris guodžiasi, kad skundai, adresuoti savivaldybei, jau buvo rašyti 2021 metais, tačiau, anot pašnekovės, jokio atsakymo nebuvo sulaukta.

Kretingos meras ramina – jau yra statomi papildomi siurbliai lietaus surinkimo tinkluose greta esančioje gatvėje.

Diana teigia, kad šiuo metu vandens kiekis iš daugiabučių kiemų yra pumpuojamas, tačiau turintys nuosavus namus nesulaukia pagalbos. 

„Pamario gatvėje, prie „Kretingos vandenų“, skęstame tikrąja to žodžio prasme… Skaičiuojame trečią parą bekylančio vandens kiekį, kol pasieks namo slenkstį, o nebedaug ir liko… Ir pagalbos nesulaukiame jokios!“ – piktinasi kretingiškė.

Vanduo vos neužliejo namų

Gyventojai puolė skambinti savivaldybei ir prašyti pagalbos. Greitu metu prie jų namų atvyko ir Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

„Lietus prasidėjo ir meras atvyko pirmąjį vakarą, kada pradėjo stipriai kilti vanduo pas mus. Tai ir pasiekė jau pamatus. Tai pasižiūrėjęs situaciją, jis pasakė, kad atidarys sklendes ir turėtų truputėlį nuslūgti.

Daugiau jis padėti nieko negali, sako: „Jeigu jūs norite, kreipkitės, galiu atsiųsti kažką tai iškasti kažkokį tai kanalą”. Bet pas mus nėra, kur kasti to kanalo, nes yra kalnas kitoje gatvės pusėje ir tiek“, – pasakoja Diana.

Pašnekovė tvirtina, kad visą naktį stebėjo, jog vanduo nepradėtų bėgti į namus.

„Tai tą vieną naktį išgyvenome, vanduo per, nežinau, per vieną centimetrą nepateko pas mus į kambarius.

Ir nuo tos akimirkos, kada, va, meras pirmąją dieną buvo atvykęs, jis daugiau nebeatvyko. Mes skambinome ir į „Kretingos vandenis“, ir kaimynai skambino į savivaldybę, tačiau pasakė, kad yra kritinė situacija Kretingos rajone, daugiau padėti nieko negali, tai tiesiog reikia laukti, kol lietus aprims“, – teigia moteris.

Šiandien vanduo jau truputį nuslūgęs, tačiau savivaldybė išsiurbti vandens iš kiemų nesutinka.

„Mes gyvename prie pat „Kretingos vandenų“, nežinau, kokie trys šimtai metrų, tai „Kretingos vandenys“ tiesiog sustoja, pasižiūri, na, į vandenį, telkinį, nes jau realiai esame ežeras, ir išvažiuoja tiesiog. Jokio sprendimo būdo. Viskas užlieta: visas žolynas, augalai, pamatai“, – guodžiasi kretingiškė.

Kreipėsi ir anksčiau

Diana pasakoja, kad jau 2021 metais buvo kreiptasi dėl panašių bėdų. 

„Rašiau skundus, prašymus, kad atkreiptų savivaldybė dėmesį, jog darytume kažką“, – teigia moteris.

Ji priduria, kad savivaldybė buvo užsiminusi apie drenažo įrengimą, kai bus suremontuotos šalimais esančios gatvės.

„Tai mes sukandę dantis laukėme, buvo atvažiavę ir savivaldybės darbuotojai, stebėjo tą situaciją ir pasiūlė kaip sprendimo būdą 2021 metais atvežti, pakelti truputėlį gatvės lygį su skalda, išpylė skaldos, tai šiek tiek situacija pagerėjo, tačiau pėstute su paprastais batukais per gatvę nepraeisi, tik su guminiais“, – tvirtina ji.

Kvartalas kuriasi ant sovietinio drenažo

Diana teigia, kad situacija vis tiek nepasikeitė, todėl pernai vėl rašė laiškus ir skundus. Atvykę atsakingi asmenys pamatė, kad laukuose yra paliktas sovietinis drenažas, greičiausiai sugriuvęs, todėl jį reikia keisti.

„Tai kainuoja milijonus pinigų. Tokio finansavimo „Kretingos vandenys” negaus, ir jokio atsakymo man nepateikė. Ir kad gaučiau raštišką žinutę į mano skundą, tai aš taip ir nebegavau, nuo 2022 metų pavasario“, – pažymi pašnekovė.

Ji tvirtina, kad ir patys pirko siurblį ir stengėsi bent kažkiek vandens išpumpuoti, tačiau su mažu siurbliu jie nepajėgūs pasiekti norimo rezultato.

Ekspertas: gali būti rimtos drenažo bėdos

Drenažo ekspertas Marius Vaglis teigia, kad iš matomo vandens kiekio galima pasakyti, kad kartalas kuriasi ant seno, sovietinio buvusio drenažo-melioracijos. 

„Statant namą (atliekant žemės darbus), nutraukiamos, pažeidžiamos esamos, senos drenažo linijos. Tokiu atveju visas atitekantis iki šių sklypų vanduo tyvuliuoja šioje vietoje.

Kad nuo kelių sklypų tiek būtų prikaupta vandens, tai turėtų visi masiškai surenkamą vandenį nuo stogų ir trinkelių išleidinėti į gatvę kaimynams ir pan.

Dar kaip pakomentavo kiti kretingiškiai, iškrito mėnesio kritulių norma, tai gali būti, kad ir drenažinės sistemos bei gruntai nebesusidoroja su vandens kiekiais. Per savaitę daugmaž visur situacija normalizuosis, jei ne, reiškia, jau drenažo bėdos“, – tvirtina M. Vaglis.

„Kretingos vandenys“: drenažo tinklų priežiūra yra sklypo savininko prievolė

„Kretingos vandenų“ direktorė Eglė Alonderienė naujienų portalui tv3.lt paaiškino situaciją.

„Pamario g., Kretingoje, gyvenamieji namai pastatyti  teritorijoje, kurioje lietaus nuotekų tinklų niekuomet nebuvo. Sklypai suformuoti laukuose, pačioje žemiausioje vietoje.

Projektuojant namus, lietaus nuotekų nuvedimo klausimas nebuvo spręstas. UAB „Kretingos vandenys“ prižiūri bendrovei perduotus eksploatuoti lietaus nuotekų tinklus. Drenažo tinklų priežiūra yra savivaldybės arba sklypo savininko (priklausomai nuo drenažo diametro) prievolė“, – teigia E. Andorienė.

Meras: „Kretingos vandenys“ stato papildomus siurblius

Kretingos rajono meras A. Kalnius tv3.lt tvirtina, kad situacija dėl liūčių ir didžiulio vandens kiekio – sudėtinga, tačiau ieškoma sprendimo būdų.

„Situacija tiek Pamario gatvėje, tiek gretimais esančiose rytinės Kretingos dalies gatvėse vis dar sudėtinga. Tai ne vieno ar dviejų namų problema, o visos aplinkinės teritorijos. Ieškome sprendimų, kaip galėtumėme pagelbėti gyventojams.  

Šiuo metu „Kretingos vandenys“ stato papildomus siurblius lietaus surinkimo tinkluose greta esančioje Melioratorių gatvėje. Tikimės, kad šis sprendimas padės greičiau „nutraukti“ susikaupusį vandenį iš šios miesto dalies“, – sako A. Kalnius.

Potvynį sukėlė gausus lietus

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius ketvirtadienį ryte patikino, kad situacija potvynio apsemtame mieste stabilizavosi.

„Situacija Kretingoje: galima konstatuoti, kad naktį situacija Kretingoje stabilizavosi. 6 val. ryto duomenimis, vandens lygis Akmenoje ties

Kretinga siekė kiek daugiau nei 415 cm bei per naktį nukrito apie 7 cm. Vandens lygis Akmenos upės užtvankose taip pat nukrito apie 4 cm“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė meras.

Tiesa, vandens nuotekų tinkluose vis dar yra daug, o gerai užlijus vandens lygis vėl gali drastiškai pakilti.

„Miesto lietaus nuotekų tinklai vis dar pilni vandens, visi siurbliai dirba pilnu pajėgumu. Turimais duomenimis, išskirtinių pagalbos prašymų naktį tarnybos Kretingoje nesulaukė. Toliau situacija priklausys nuo kritulių kiekio“, – teigė A. Kalnius.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad šią savaitę iškritęs gausus lietus sukėlė potvynį Kretingoje ir kai kuriose aplinkinėse vietovėse. Vanduo užliejo gatves, pradėjo veržtis į gyventojų būstus.

Ekstremali situacija nebus skelbiama

Dėl Akmenos upėje iki stichinio lygio pakilusio vandens ekstremali situacija nebus skelbiama, trečiadienį BNS patvirtino Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

Anot jo, po trečiadienio pavakarę įvykusio ekstremalių situacijų operacijų centro susirinkimo nutarta, kad skelbti ekstremalią situaciją nėra pagrindo.

„Situacija yra šiek tiek stabilizavusi, vandens lygis dabar nekyla, žmonių gyvybei ir turtui grėsmė nekyla, todėl ekstremalios situacijos neskelbiame“, – po susirinkimo BNS sakė meras.

Kretingos rajono savivaldybės duomenimis, per dieną vandens lygis Akmenos upėje pakilo keliolika centimetrų ir trečiadienio pavakarę pasiekė stichinį lygį – 420 centimetrų. A. Kalnius sako, kad situacija yra stabili, vandens lygis neturėtų kilti ir iki ryto.

„Tikrai kol kas grėsmės jokios nėra, situacija yra stabili ir manau, kad tokia ir išliks. Kadangi kritulių kiekis, dabar rodo, kad mažės, tai problemos bus visai išvengta“, – teigė A. Kalnius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder