Operos „Neringa“ premjera - festivalyje „Kuršių nerija“

Rugpjūčio 14 d. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje numatyta operos-triptiko „Neringa“ (Jūra, Kopos, Pušys) premjera, be abejonės, taps svarbiausiu rugpjūčio 7 - spalio 2 dienomis vykstančio festivalio „Kuršių nerija“ akcentu.

Operos „Neringa“ libretą parašė Gintarė Dikšienė, muziką sukūrė trys kompozitoriai - Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Loreta Narvilaitė ir Algirdas Martinaitis. Operos idėjos autorius - Robertas Beinaris, režisierius - Vytautas Rumšas, o scenografiją kuria dailininkai Jūratė Bučmytė ir Albertas Krajinskas.

Operą-triptiką su Roberto Beinario vadovaujamu festivalio orkestru „Musica humana“ ruošiasi atlikti Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas) bei ryškūs Lietuvos solistai: Aistė Pilibavičiūtė (sopranas), Kristina Zmailaitė (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Ramūnas Urbietis (baritonas), Romanas Kudriašovas (baritonas) ir Egidijus Dauskurdis (bosas).

„Neatmenamais laikais, kai dar Kuršių nerijos nebuvo, o jos vietoje kyšojo tik salų grandinė, vienoje jų gimė mergina, kurią tėvai pavadino Neringa. Geltonkasė gražuolė išaugo į milžinę. Ji visaip padėdavo žmonėms - gelbėdavo žvejus, jūros nuneštus toli nuo kranto, varydavo žuvis į tinklus. Kartą jūrų dievas Bangpūtys taip įsisiautėjo, kad jūra nenurimo visus metus. Tada žmonės paprašė Neringą apsaugoti juos nuo siautulingų bangų. Neringa ėmė semti į prijuostę smėlį ir pilti jį tarp tų salų. Kur pylė, yra matyti iki šiol - ten aukštesnės kopos pūpso. Taip ji supylė didžiulį pylimą, kuris nuo jūros atskyrė ramų užutėkį. Jame žvejai galėjo gaudyti žuvis nesibaimindami, kad bus nunešti toli jūron“, - legendą apie Neringą primena „Kuršių nerijos“ festivalio meno vadovas Robertas Beinaris.

Pasak R. Beinario, opera-triptikas „Neringa“ - tai vienas ryškiausių akcentų formuojant Lietuvos kultūros sostinės 2021 „Neringa - kultūros sala“ projektą. Istorinė opera apie Kuršių nerijos žemę paliks ryškius pėdsakus Lietuvos kultūroje. Trys skirtingų kompozitorių sukurtos triptiko dalys - „Jūra“, „Kopos“, „Pušys“ - primins, kad pradžioje buvo jūra, tada formavosi kopos, o vėliau, kad kopų neišpustytų, žmonės sodino pušis.

„Labai džiaugiamės, kad šios operos libretą parašė vietinė gyventoja, žinanti visus legendos ir šio krašto istorinius, kultūrinius akcentus, puikiai tekstus eiliuojanti lituanistė Gintarė Dikšienė. Operą režisuoja aktorius Vytautas Rumšas, scenografiją ir kostiumus kuria dailininkai Albertas Krajinskas ir Jūratė Bučmytė, dalyvauja žymūs atlikėjai. Festivalio orkestrą “Musica humana„ papildys Lietuvos ir Latvijos muzikantai. Dalyvaus Klaipėdos choras “Aukuras„, prie pastatymo prisidės vaizdo menininkai, fotografai, šviesų dailininkai, garso režisieriai“, - entuziastingai pasakoja operos sumanytojas R. Beinaris.

Operos libretą rašiusi G. Dikšienė apie jo radimąsi taip pasakoja: „Apie Neringos vardo kilmę ir pačios Kuršių nerijos, kaip milžinės mergelės supiltos smėlio juostos, atsiradimą yra nemažai legendų bei jų interpretacijų. Galbūt labiausiai žinoma versija priskiriama jau autorinei kūrybai: Eduardo Mieželaičio 1968 m. išleista legendos interpretacija - pasaka apie milžinę Neringą, kovojusią su devyngalviu Slibinu ir išgelbėjusia pamario žvejus nuo potvynių, bado bei kitų nelaimių. Būtent pagal šią pasaką, publikuotą ir juodkrantiškės Aldonos Kazlauskaitės-Balsevičienės knygoje “Raganų kalno pasakos„ (“Eglės„ leidykla, 2017 m.), ir buvo sukurtas libretas operai-triptikui “Neringa„. Rašydama libretą, siekdama visapusiškai perteikti šio krašto magiją, prasmę ir išskirtinumą, įterpiau motyvų bei veikėjų ir iš kitų legendos versijų.“

Operos-triptiko „Neringa“ premjera vyks rugpjūčio 14 d., šeštadienį, 20.30 val. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje. Rugpjūčio 13 d., penktadienį, 20.30 val. ten pat yra numatyta ir vieša operos generalinė repeticija. Bilietus į operą ir visus festivalio koncertus galima įsigyti internetu. Likus valandai iki koncerto pradžios, bilietai parduodami koncerto vietoje ir tik į tą koncertą.

***

Pažintinės ekskursijos kurėnu „Kuršis”

Švenčiant Žolinių savaitgalį, Neringos muziejai maloniai kviečia į nemokamas pažintines ekskursijas Kuršių mariomis burine valtimi - kurėnu „Kuršis“: • rugpjūčio 13 d. (penktadienį) 15 val. ir 17 val. • rugpjūčio 14 d. (šeštadienį) 15 val. ir 17 val. Kurėno šiporius Aurelijus Armonavičius skrosdamas marių bangas atskleis ne tik laivo valdymo, bet ir daugybę pamario krašto istorijos užkulisių! Plaukimo kurėnu trukmė apie 1,5 val. Susitikimo vieta: Nidos uostas, priešais restoraną „Nidos prieplauka“, kur prišvartuotas kurėnas „Kuršis“. * Esant nepalankioms oro sąlygoms ekskursija gali neįvykti!

DĖMESIO! Asmenų kiekis (kartu su vaikais) laive yra ribotas, tad būtina išankstinė registracija el. p. [email protected] arba tel. +370 670 85 388, nurodant kiekvieno keliaujančiojo laivu vardą, pavardę ir amžių.

Renginiai vykdomi gavus paramą pagal Žvejybos ir akvakultūros vietos projektų, įgyvendinamų pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014-2020 metų veiksmų programos priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.

 

***

Renginiai

Rugpjūčio 12 d., ketvirtadienį, 16.30 val. XXIII tarptautinio kamerinės muzikos festivalio edukacinė popietė Juodkrantėje, Raganų kalne (prie šokėjų ir muzikantų skulptūrų, ekspozicijos pabaigoje). Edukacinė popietė „Vilniaus klarnetai“: Edvardas Kuleševičius, Vidmantas Riškus, Denisas Nareika (klarnetai), Dainius Verbickas (bosinis klarnetas). Programoje – įvairių epochų kompozitorių muzika. Įėjimas laisvas. Daugiau informacijos - www.filharmonija.lt *** Rugpjūčio 13 d., penktadienį, 16.30 val. XXIII tarptautinio kamerinės muzikos festivalio edukacinė popietė Juodkrantėje, „Vila Flora“ terasoje. Edukacinė popietė su Čiurlionio kvartetu: Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Gleb Pyšniak (violončelė). Programoje – įvairių epochų kompozitorių muzika. Įėjimas laisvas. Daugiau informacijos - www.filharmonija.lt

***

Aktuali informacija

Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba rugpjūčio 12 d. Nidoje, Taikos g., prie Neringos savivaldybės pastato, nuo 13 iki 15 val. patars gyventojams, kaip pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, į ką reikia atkreipti dėmesį, gavus pasiūlymą ar pasirašant sutartį su elektros energijos tiekėju, paaiškins, iš ko susideda elektros kaina, atsakys į kitus klausimus.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos inf.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder