Rastas kompromisas dėl maisto švaistymo mažinimo: prekybos centrai turės parengti planus, aukoti maistą labdarai

(1)

Darbo grupė nagrinėjusi siūlymą perskirstyti maisto perteklių bei paraginti prekybos centrus siūlyti maistą labdaros organizacijoms, vietoje utilizavimo, rado kompromisą, tvirtina Maisto įstatymo pataisų iniciatorius, Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

Pasak jo, darbo grupė, kurioje dalyvavo ir Aplinkos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijų atstovai, po intensyvių derybų priėjo prie sąlyčio taško ir iniciatyva, susijusi su maisto pertekliaus perskirstymu, turėtų rudens sesijos metu grįžti į Seimą.

„Mane labai nustebino ministerijos, jos dirbo ir labai nuoširdžiai įsitraukė bei parengė iš viso tris įstatymus. Iš vieno išėjo trys įstatymo projektai. Atsirado dar Aplinkos įstatymo pakeitimas, Maisto įstatymo pakeitimas ir Administracinių pažeidimų kodekso pakeitimas“, – Eltai teigė T. Tomilinas.

„Radome kompromisą, buvo gal keturi posėdžiai, pakankamai intensyvūs. Mes atsitraukėme nuo to, kad nėra draudimo parduoti paskutinę dieną prekių – tikrai būtų sudėtinga teisiškai įrodyti.

Bet tuo pačiu yra privaloma sutartis su labdaros organizacijomis, visų prekybos centrų, tai irgi yra didelis laimėjimas, nes tada visi prekybos centrai turės turėti sutartį ir atitinkamai aukojamo maisto mastai turėtų smarkiai padidėti“, – akcentavo jis.

Prekybos centrai turės sukurti planą, kaip mažinti maisto švaistymą ir didinti jo aukojimą

Politikas tikino, kad priėmus numatytus įstatymų pakeitimus, valstybė įpareigos kiekvieną prekybos centrą turėti savo strategiją, kaip bus mažinamas maisto švaistymas ir didinamas jo aukojimas labdaros organizacijoms.

„Valstybė įstatymu uždeda įpareigojimą kiekvienam prekybos centrui turėti savo strategiją, planą, kaip mažins maisto švaistymą su aiškiais skaičiais, kiek yra maisto paaukota pernai, kiek bus paaukota kitais metais, kad būtų aiškus aukojimo ir maisto švaistymo mažinimo planas“, – sakė parlamentaras.

„Planas nėra primetamas, pats prekybos centras jį rašytinį patvirtina. Naudojamės „Kurk Lietuvai“ programos projektu, žiūrėjome kaip kitose šalyse, ekspertai irgi aktyviai dalyvavo darbo grupėje.

Mes pagal Ispanijos ir Lenkijos modelį darome hibridinį variantą, kad atsiranda privaloma sutartis ir planas, baudos už jų neturėjimą su aiškiais skaičiais, kiek maisto atliekų mažinama ir kiek didinama labdara“, – pažymėjo jis.

T. Tomilinas tikino, kad Aplinkos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijų atstovai darbo grupėje veikė aktyviai, o ministrai artimiausiu metu turėtų aprobuoti rezultatą. Anot jo, jeigu darbo grupės rezultatas pažodžiui bus perkeltas į Vyriausybės išvadą, tai bus didelis rezultatas.

„Čia buvo Vyriausybės išvados rengimo plačioji darbo grupė. Dalyvavo abiejų ministerijų viceministrai, Ekonomikos ir inovacijų bei Aplinkos. Labai aktyviai veikė, visuose posėdžiuose dalyvavo viceministrai, ministrų patarėjai.

Ministrai turės aprobuoti rezultatą, su jais kalbėsiu artimiausiu metu ir jeigu šiuo darbo grupės rezultato pagrindu bus pažodžiui perkelta į Vyriausybės išvadą, tai tikrai bus didelis rezultatas“, – akcentavo politikas.

Prekybos centrų pasipriešinimas po paskelbtos EK direktyvos ženkliai sumažėjo

Europos Komisija (EK) liepos pradžioje paskelbė direktyvą, kurioje tarp tikslų numatoma iki 2030 m. 10 proc. sumažinti maisto atliekų gamybos procese, taip pat, iki tų pačių metų numatoma 30 proc. sumažinti tokių atliekų namų ūkiuose ir restoranuose.

T. Tomilinas tvirtino, kad po šios direktyvos paskelbimo ženkliai sumažėjo prekybos centrų pasipriešinimas jo inicijuotiems pokyčiams.

„Laukiame prekybos centrų galutinio žodžio. Nors pasipriešinimas po EK direktyvos ženkliai sumažėjo, yra tam tikri įpareigojimai, Aplinkos ministerija kalba, kad ateityje tikriausiai bus ir privalomi nurodymai sektoriui, kiek mažinti atliekas. Dabar darome tarpinį žingsnį, kad bus privalomi mažinimo planai“, – aiškino Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys.

„Savanoriška savireguliacija visada geriau negu privaloma, jeigu ji atsiranda. Nemačiau didelio pasipriešinimo, bet jie (prekybos centrai – ELTA) paėmė pauzę, kad pasakytų galutinį savo verdiktą, ar sutinka su tuo.

Bet derybos paskutiniame susitikime atrodo kaip einančios kompromiso link“, – pozityviai į situaciją žvelgė politikas.

Pavasario sesijos metu Seimas po pateikimo pritarė T. Tomilino inicijuotoms pataisoms, kuriomis siekiama sumažinti vartoti dar tinkamo maisto švaistymą – paraginti prekybos centrus pirmiausia pasiūlyti maistą labdaros organizacijoms, dalijančioms jį skurstantiesiems, o ne iškart utilizuoti.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pavasarį pristatė iniciatyvą, kuria taip pat siekiama mažinti maisto švaistymą. Siūloma pakeisti Maisto įstatymą ir prekybos maistu tvarką taip sudarant galimybę Lietuvoje pratęsti maisto, paženklinto žymeniu „Geriausias iki...“, minimalų tinkamumo vartoti terminą ir leisti jį pardavinėti ilgiau.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder