Mindaugas Vilčinskas

Vilčinskai daro viską, kad atgautų vaikus: kokie procesai vyksta šiuo metu

(3)

Jau praėjo daugiau kaip penki mėnesiai, kai tarnybos išvežė tris Vilčinskų mažamečius vaikus iš namų. Žinoma, kad tėvai paskui neteisėtai bandė juos išvežti į užsienį, tačiau buvo sulaikyti ir apkaltinti savo vaikų grobimu. Mindaugas Vilčinskas „Vakaro žinioms" papasakojo, kokie procesai vyksta šiuo metu.

Tėvai prašo panaikinti teismo sprendimą paimti iš jų vaikus, sako, kad įgyvendino visus tarnybų reikalavimus, ir baiminasi, kad vaikai globos įstaigoje prižiūrimi netinkamai.

Daugybė Lietuvos žmonių žiūrėjo tiesiogines interneto transliacijas tą dieną, kai iš Vilčinskų namų tarnybos išsivežė tris mažamečius vaikus. Tuomet tėvai aiškino, kad yra atsisakę Lietuvos Respublikos pilietybių, neturi asmens dokumentų.

Pagrindiniai motyvai, kuriuos teismui pateikė Valstybinė vaiko teisių apsaugos tarnyba, prašydama leisti vaikus paimti iš šeimos, buvo tai, kad „vaikų tėvai sistemingai vengia kontakto su ugdymo įstaigų personalu, pagalba šeimai teikiančiais specialistais, vaikams nesudaromos sąlygos socializuotis, o vaikų tėvai naudoja tėvų valdžią priešingai vaikų interesams, nebendradarbiauja, neturi galiojančių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, neadekvačiai vertina esamą šeimoje situaciją ir teigia nepripažįstantys Lietuvos Respublikos ir joje galiojančių teisės aktų."

Kaip matyti iš teismo nutarties, kurią gavo „Vakaro žinios", teismas, priimdamas sprendimą, nurodė, kad „vaiko paėmimas iš šiuo metu jam nesaugios ir nepriimtinos aplinkos yra tik prevencinė priemonė ir nesukelia negrįžtamų padarinių, t.y. situacijai pasikeitus vaikai nedelsiant grąžinami į šeimą.

Vaiko paėmimas iš tėvų nėra bausmė tėvams, siekis paneigti jų valdžią vaikams, nutraukti jų tarpusavio ryšį, priešingai, tai yra pagalba, kuri teikiama siekiant vieno bendro tikslo - atkurti šeimos ryšius, juos sustiprinti, padėti tėvams išsiugdyti tinkamus vaiko auginimo ir auklėjimo, šeimos bendravimo įgūdžius."

Šiandien M. Vilčinskas sako, kad su žmona įgyvendino visus tarnybų reikalavimus, tačiau vaikų grąžinti jiems vis tiek neketinama:

Organizatorių nuotr.

„Kiekvieną dieną susitinkame su vaikais. Vienas vaikas jau buvo operuotas. Spalio 19 d. nuvykus į „Pastogę" pasimatyti su vaikais, sūnus iš karto pasiskundė, kad jis buvo stipriai sumuštas į pilvą.

Po to laiko vaiką pradėjo kankinti pilvo skausmai. Galimai tai turėjo įtakos tam, kad spalio 24 d. jam buvo operuotas plyšęs apendicitas, jis buvo paguldytas į reanimaciją. Gydytojas sakė, kad aptiko daug pūlinių.

Tuo metu kaip tik jam buvo plaučių uždegimas, didelė temperatūra. Parašiau pareiškimą dėl galimo smurto, bet policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Nors vaikas apie tai pasakojo jau ne pirmą kartą.

Sprendžiant iš to, ką pasakoja vaikai, „Pastogėje" jie patiria psichologinį smurtą. Jiems sakoma, kad namo jie negrįš, draudžiama sakyti, kad myli tėtį ir mamą. Įstaigos direktorė mums liepė ištrinti vaizdo medžiagą, kurią esu patalpinęs internete, nes sako, kad „tai nebe mūsų vaikai".

Vaikams duodamas maistas, šildytas mikrobangų krosnelėje, ko mūsų namuose nebūdavo.

Naujausia žinia - man vėl ribojamos teisės matytis su vaikais. Penktadienį, kai buvau pas vaikus, man išeinant, vaikai norėjo užlipti ant suoliuko, kad galėtų pamojuoti man išvažiuojant automobiliu.

Taip visada darydavome. Bet darbuotoja uždraudė, įstūmė vaikus į vidų. Vaikai ėmė verkti, nesuprasdami, kodėl jiems neleidžiama atsisveikinti su tėčiu.

Aš darbuotoją išvadinau gestapu, ji parašė tarnybinį pranešimą. Kito susitikimo metu sužinojau, kad man su vaikais draudžiama eiti į lauką, nes aš netinkamai elgiuosi. Galiausiai buvau išprašytas, su vaikais atsisveikinti net nebuvo leista.

Ten nuolat bandoma išprovokuoti kokias nors konfliktines situacijas.

Jie mums atsisako pateikti informaciją, kokie medicininiai tyrimai padaryti vaikams, nes neturime teisės to žinoti.

Kai žmona ligoninėje slaugė sūnų, ji nebuvo patvirtinta kaip slaugantis asmuo, nes oficialiai ji nėra teisėta vaiko atstovė. Dėl to žmona negalėjo pateikti pateisinamos priežasties, kodėl nebuvo darbe, turėjo tą laiką atidirbti."

- Priimant sprendimą dėl leidimo paimti vaikus iš šeimos, teismui buvo akcentuota, kad neturite asmens dokumentų. Ar jau turite juos?

- Taip, įsidarbinome, pasus išsiėmėme. Padarėme viską, ką mums sakė. Bet visa tai jau turbūt pamiršta. Dabar jie ir toliau siekia iš mūsų atimti tėvų teises.

Šią savaitę buvome susitikę su vaiko teisių atstovais iš Vilniaus. Kelias valandas kalbėjomės ir iš jų išgirdome, kad bendraujant su mumis susidaro kitoks įspūdis nei apie mus buvo pateikta, kad matyti, jog mums vaikai tikrai rūpi. Susitarėme, kad turi būti įvertinta šeimos padėtis.

Kaip supratau, jie linkę sugrąžinti vaikus, bet turime praeiti visas procedūras.

Pateikėme teismui skundą, vadovaujantis tuo, kad 2020 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas byloje konstatavo, jog teismo leidimas paimti vaiką iš tėvų yra tarnybos atlikto veiksmo - vaiko paėmimo - patvirtinimas, o ne leidimas atlikti veiksmą.

Todėl jis negali būti išduotas vaikams vis dar esant tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą globoje.

Tad buvo padaryta procesinių pažeidimų.

Taip pat pateikėme teismui įrodymus, kad ne dėl savo kaltės negalėjome dalyvauti teismo posėdyje. Teismas priėmė sprendimą išklausęs tik vieną pusę.

Mus atstovavo advokatė, kuri nebuvo mūsų mačiusi, neturėjo jokio mūsų įgaliojimo, tokiu būdu teismas įvyko mums už akių.

Nagrinėjimas vyks gruodžio mėnesį, nors lapkričio pabaigoje jau numatytas posėdis dėl mūsų tėvų valdžios apribojimo.

- Prašėte stabdyti šį procesą?

- Žinant visas aplinkybes, šis prašymas gali būti atsiimtas, bet vaiko teisių tarnyba to nedaro. Mes sutikome su jų siūlomomis paslaugomis, ėjome į kompromisą.

Bet vis tiek teigiama, kad aš naudoju psichologinį smurtą prieš savo vaikus ir dabar su jais susitikdamas.

Nors aš prašiau, kad būtų iškviesti nepriklausomi specialistai įvertinti vaikų būklę, bet man buvo atsakyta, kad tai neatitinka geriausių vaiko interesų.

Beje, teismas nurodė vaikus iš šeimos paimti skubos tvarka, nors nematau jokių faktinių įrodymų tokiai būtinybei. Pateikėme įrodymus, kad tą dieną specialistų paliepimu abu su žmona buvome pristatyti į gydymo įstaigą kaip neadekvatūs asmenys.

Nors, kaip matyti iš medicininių išrašų, tokios diagnozės nebuvo nustatytos.

Yra pažymos, kad vaikai buvo registruoti gydymo įstaigose, buvo sveiki, o dabar jau ir operacijos, psichologinis smurtas. Vienas vaikas jau pasakė, kad nebenori taip toliau gyventi, bet niekam neįdomu.

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą su klausimais, ar tarnyba gavo informaciją apie galimai Vilčinskų vaikų patirtą smurtą globos įstaigoje.

Tarnyba patvirtino, kad atveju domėjosi. „Dėl minimų vaikų esame gavę informaciją iš policijos dėl galimo smurto globos įstaigoje.

Reaguojant į šią informaciją vykome į įstaigą, kalbėjomės su vaikais, rinkome objektyvią informaciją ir vertinome situaciją.

Šiuo konkrečiu atveju pranešimas apie galimą smurtą prieš vaikus nepasitvirtino", - nurodė tarnyba.

Taip pat pasiteiravome, kodėl tėvams įgyvendinant vaiko teisių specialistų nurodymus, teismo vis dar prašoma iš Vilčinskų atimti tėvų teises.

„Šiuo metu vaiko teisių gynėjai bei kiti specialistai bendrauja su šeima, jiems jau kurį laiką buvo siūloma pagalba, o neseniai tėvai ir patys dėl jos kreipėsi.

Tad jeigu bus pastebimas šeimoje vykstantis teigiamas pokytis ir toliau dedamos pastangos keisti situaciją, vaiko teisių gynėjai gali kreiptis dėl bylos nagrinėjimo stabdymo arba nukėlimo.

O ilgalaikėje perspektyvoje, šeimoje įvykus realiems teigiamiems pokyčiams, byla galėtų būti iš viso nutraukta. Tad tolimesnė bylos dėl tėvų teisių ribojimo eiga priklausys nuo to, ar šeimoje vyks teigiami pokyčiai.

Primename, kad net ir tuo atveju, jeigu pokyčiai šeimoje nevyktų taip greitai, kaip norėtųsi ir būtų priimtas teismo sprendimas riboti tėvų teises, šie ribojimai gali būti panaikinti, jeigu tėvai keičia savo elgesį ir bendravimą teigiama linkme, gali toliau atsakingai rūpintis vaikais ir užtikrinti visus jų poreikius", - nurodė tarnybos atstovė Alina Žilinaitė.

Pasak jos, jeigu tėvams būtų apribota valdžia, vaikams būtų skiriamas nuolatinis globėjas, kuris, be kita ko, turi užtikrinti ir vaiko teisę matytis su tėvais, informuoti vaiko tėvus ar artimus giminaičius, jeigu jie to pageidauja, apie vaiko vystymąsi, sveikatą, mokymąsi ir kitais svarbiais klausimais.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder