Žydų gelbėjimo diena

Vilniaus universitete bus minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena

(1)

Vilniaus universitete (VU) penktadienį bus minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena.

Kaip pranešė švietimo įstaiga, antrą kartą VU Simono Daukanto kiemelyje aukščiausi valstybės vadovai, politikai, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus atstovai, žydų bendruomenės nariai, gelbėtojų giminaičiai, tautinių bendrijų ir dvasininkijos atstovai, VU bendruomenės nariai ir visuomenės atstovai skaitys žydų gyvybes gelbėjusių asmenų pavardes.

„Beveik 2000 skaitomų žydų gelbėtojų pavardžių liudija drąsius dažniausiai niekuo iš kitų neišsiskiriančių žmonių darbus nacių okupacijos metais. Šie žmonės net ir sunkiausiomis aplinkybėmis, rizikuodami savo ir artimųjų laisve ar net gyvybe, gelbėjo kitus ir išliko orūs bei ištikimi savo vertybėms“, – skelbiama pranešime. 

Renginys prasidės teatralizuotu šokiu „Susitikimai“, žodį tars ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, VU rektorius Rimvydas Petrauskas, VU Istorijos fakulteto mokslininkė Akvilė Naudžiūnienė ir išgelbėtoji Danutė Pomerancaitė.

Lietuvos žydų gelbėtojų pavardžių skaitymą pradės šeimos, kuri išgelbėjo D. Pomerancaitę, atstovai. Norintiems prisidėti prie gelbėtojų pavardžių skaitymo bus sudaryta galimybė skaityti gyvos eilės principu.

Lietuvos žydų gelbėtojų diena į Lietuvos valstybės atmintinų dienų kalendorių buvo įrašyta prisimenant VU bibliotekininkę Oną Šimaitę, kuriai 1966 metų kovo 15 dieną buvo suteiktas garbingas Pasaulio tautų teisuolės vardas.

Anot Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės, jei ne šie didvyriai, Holokausto aukų galėjo būti kur kas daugiau nei 96 procentai arba 230 tūkstančių nužudytų žydų kilmės Lietuvos piliečių. 

„Laikas negailestingas, kasmet gelbėtojų ir išgelbėtųjų lieka vis mažiau, tačiau prisiminimai apie jų išgyvenimus išnykti negali. Džiaukimės, kad vaikai kol kas gali istorijos mokytis ne vien iš vadovėlių, bet ir klausydamiesi autentiškų liudytojų pasakojimų. Darysime viską, kad tie pasakojimai būtų perduodami ne tik mūsų vaikams bei anūkams, bet ir ateities kartoms“, - sako F. Kukliansky, kurios šeimą nuo mirties taip pat išgelbėjo drąsūs žmonės.

Kiekvienas apsilankęs Žydų kultūros ir informacijos centre galės asmeniškai pagerbti vieną iš 924 Lietuvos žydų gelbėtojų įrašant vardą tam tikslui sukurtoje savotiškoje Pasaulio tautų teisuolių alėjoje.

Centre bus eksponuojama Izralyje, Yad Vashem, sukurta paroda apie žydų gelbėtojus. Galima bus aplankyti „Malinos“ (slėptuvės gete) ekspoziciją ir peržiūrėti siužetą apie Lietuvos žydų gelbėtojus.

Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė pagal nustatytą grafiką ves  neformalią istorijos pamoką apie žydų gelbėtojus Vilniaus mokiniams, kurie po užsiėmimo galės pasirinkti ir įrašyti žydų gelbėtojų vardus tam sukurtoje Pasaulio tautų teisuolių alėjoje.

Mokiniai ir visuomenė bus supažindinta su žydų gelbėtojams pagerbti skirtu ženklu.  

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder