N. Mačiulis: beveik 60 proc. lietuvių priklauso viduriniajai klasei

Nerijus Mačiulis: situacijos dėl Kaliningrado tranzito ekonominės pasekmės yra visiškai niekinės

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tvirtina, kad situacija su tranzitu į Kaliningradą, kuomet Europos Komisija (EK) taikė skirtingus išaiškinimus dėl to, kaip turi vykti prekių judėjimas, nei vietinei, nei tarptautinei ekonomikai įtakos neturi.

„Nulis, visiškas. Ir Lietuvai, ir tarptautinei prekybai, labai keista, kodėl čia buvo skirta tiek daug dėmesio ir kodėl mes tiek daug laiko skyrėme demonstruoti, kad neturime vieningos pozicijos ir esame susipriešinę“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė N. Mačiulis.

Jis tikina, kad dėl šios situacijos laimėti galėjo tik Rusijos propaganda, o ekonominės pasekmės yra visiškai nepastebimos.

„Kažkas Lietuvoje galbūt susirinko politinių dividendų, bet tai yra politinis žingsnis, bandymas pritaikyti vienašališkai griežtesnes sankcijas, nevisiškai tai suderinus su bendra Europos Sąjungos pozicija, bet ekonominės pasekmės čia yra visiškai niekinės, neverta apie jas kalbėti“, – sakė ekonomistas.

ELTA primena, kad birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį.

Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laikė neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.

Tačiau, nepaisant Rusijos grasinimų, nuo liepos 10 d. įsigaliojo ES sankcijų pakete numatytas draudimas neleisti iš Rusijos per ES teritoriją gabenti cementą, alkoholį ir įvairias prabangos prekes.

Šiuo sprendimu, cementas ir alkoholis taip pat tranzitu per ES teritoriją negalės pasiekti Kaliningrado srities. Kaip aiškino už sprendimą atsakingi valdančiųjų politikai, draudimas buvo grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį.

Rusija į tokius įvestus apribojimus sureagavo reikšdama pasipiktinimą ir net grasinimus Lietuvai. Savo ruožtu EK ir kai kurios ES valstybės išsakė nuomonę, kad tranzitui per Lietuvą europinės sankcijos neturėtų būti taikomos. Diplomatiniuose koridoriuose kalbėta, kad toks sprendimas padės deeskaluoti ir taip įtemptą situaciją regione.

Tačiau Lietuvos Vyriausybė ir toliau laikėsi pozicijos, kad skelbti naujų EK gairių nereikia, nes jos tik dar labiau paskatins Rusijos agresyvų elgesį. Be to, valdantieji tikino, kad dar pavasarį buvo gavę EK išaiškinimą, jog draudimas įvežti sankcionuotas prekes apima ir jų tranzitą per Lietuvą.

Vis tik liepos 13 d. EK paskelbė gaires, pagal kurias leido Rusijai geležinkeliais per ES teritoriją gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningradą, tačiau tranzitas bus galimas tik tokiu atveju, jei šios prekės nebus naudojamos kariniams tikslams.

EK nurodė, kad Rusiją ir Kaliningradą skirianti Lietuva galės blokuoti tik dvejopo naudojimo prekių tranzitą, tačiau dabar Rusija per jos teritoriją galės gabenti kitas sankcionuotas prekes, įskaitant metalą. Nepaisant to, tranzitas automobilių keliais lieka draudžiamas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder