Neringa kerpa kultūrinio bendradarbiavimo su Rusija siūlą

Neringos miesto taryba nutarė nutraukti visas Neringos miesto savivaldybės pasirašytas bendradarbiavimo sutartis su Rusijos Federacijos (RF) institucijomis.

Tokiu būdu ne tik nebeįvyks planuoti bendri renginiai su RF Kaliningrado srities kultūros įstaigomis, bet ir nebekuriami nauji projektai, kuriuos iš dalies finansuodavo Europos Sąjunga (ES).

Artimiausioje ateityje turėtų paaiškėti ir tai, ar Rusijos institucijos neteks jau gautos paramos tarptautiniuose projektuose.

Apie kultūrinių saitų su Rusija nutraukimą „Vakarų ekspresui“ papasakojo Neringos vicemeras Narūnas Lendraitis.

Kokias bendradarbiavimo sutartis su Kaliningrado srities institucijomis Neringos savivaldybė ar jai pavaldžios įstaigos turėjo?

Natūralu, kad mūsų Savivaldybė, esanti pasienyje su Kaliningrado sritimi, buvo pasirašiusi įvairias tarpusavio santykių sutartis, kurios iš esmės buvo grįstos bendradarbiavimu kultūros, švietimo, turizmo ir sporto srityse. Turėjome ilgalaikius ryšius su Kaliningrado srities organizacijomis. Sutartys tarp miestų partnerių savivaldybių buvo ir trišalės (kartu su Lenkija), ir keturšalės (kartu su Lenkija, Švedija).

Bendradarbiavimo sutartys pasirašytos su Kaliningrado srities Zelenogradsko rajonu ir valstybine, federaline, biudžetine įstaiga Nacionaliniu parku „Куршская коса“.

Paaiškinkite šių sutarčių praktinę naudą?

Jos - politinio pobūdžio susitarimai tarp bendradarbiaujančių šalių. Pavyzdžiui, anksčiau būdavo bendradarbiavimo per sieną programa, tad rengtos bendros paraiškos, gaunami pinigai ir įgyvendinami projektai.

Sutartys kurdavo prielaidas bendrų projektų paraiškų teikimui, finansavimo pritraukimui, lėšų panaudojimui. Jos sykiu duodavo toną mūsų visam viešajam sektoriui: biudžetinėms kultūros, švietimo įstaigoms.

Pasirašyti dokumentai paklodavo pagrindą konkretiems bendradarbiavimo veiksmams. Jų nebebus. Nei europinių, nei kitaip finansuojamų projektų.

Tarkime, yra europinis projektas, kuris buvo įgyvendinamas su valstybine biudžetine kultūros įstaiga Y. F. Svetlanovo Kaliningrado srities filharmonija. Mes už gautas lėšas sutvarkėme Preilos viešosios bibliotekos pastatą ir vykdėme tam tikras vadinamąsias „minkštąsias“ veiklas. Buvo planuojamas projekto užbaigimo renginys gegužę tiek Rusijos pusėje, tiek Preiloje. Didžiuliai renginiai nebeįvyks.

Akivaizdu, kad dabartinių įvykių kontekste Neringos savivaldybė solidorizuojasi su Ukraina ir nutraukia bet kokį bendradarbiavimą su Rusija.

Yra ir kiti ES finansuojami dvišaliai projektai, kuriuos vykdo Neringos savivaldybės įstaigos, pavyzdžiui, BĮ Neringos muziejai. Konkrečiai - „Kantomannia“. Kalbėjau su minėtos mūsų įstaigos vadove, kuri patikino, kad pasirašytos dvi sutartys su RF institucijomis bus nutrauktos.

Tačiau Vidaus reikalų ministerija dar nėra pateikusi išaiškinimo, vyksta konsultacijos, kaip bus su tokiais projektais. Greičiausiai tos išlaidos, kurias patyrė Lietuvos savivaldybės, bus apmokėtos, o partnerei RF - ne.

Ar daug praras Kuršių nerija nutraukus bet kokius kultūrinius, turizmo ryšius su RF Kaliningrado sritimi?

Turime suvokti, kad dabar yra viskas radikaliai pasikeitę. Neteksime galimybės rengti bendrus europinius projektus ir juos įgyvendinti, bet kitaip pasielgti mes negalime.

O tie ryšiai su Kaliningrado srities organizacijomis per 20 metų buvo gana glaudūs: ir su filharmonija, vykdavo bendri kultūriniai, menininiai projektai.

Su Zelenogradsku vyko bendradarbiavimas kultūros, švietimo, sporto srityse, organizuojami buvo tiek pas mus, tiek pas juos bendri renginiai, vyko meno kolektyvų programų mainai ir kt. Negalima sakyti, kad nevyko bendravimas. Dabar karas Ukrainoje pakeitė viską iš esmės.

Gemius

Raktažodžiai
Sidebar placeholder