Užsiėmimai autistiškiems vaikams – nuo šiol ir Kretingoje

Autizmo spektro, elgesio ir emocijų sutrikimų turinčių vaikų Lietuvoje daugėja. Ir, deja, ne visuose mažesniuose miesteliuose tokius vaikus auginančios šeimos sulaukia pagalbos. Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios klebonas Juozapas Marija Žukauskas rado būdą, kaip padėti  čia gyvenantiems ir ypatingus vaikus auginantiems tėvams. Kartu su VšĮ „Elgesio sprendimai“ kartą per savaitę kviečia kretingiškius atvežti savo vaikus į specialius užsiėmimus, kuriose yra ugdomi ypatingų vaikų socialiniai įgūdžiai. 

Svarbu paminėti ir tai, kad dvasininkas deda daug pastangų, kad autizmo spektro sutrikimus turintiems vaikams būtu pritaikyta ir bažnyčia. Negana to, parapijos klebonas turi ir daugiau planų: netolimoje ateityje Parapijos namų rūsiuose ketina įrengti ir medžio dirbtuves, kuriose sunkiai visuomenėje pritampantys paaugliai galės įgyti tam tikros profesijos amatą.

Kunigas Juozapas Marija pirmą kartą su ypatingais vaikais susidūrė dar dirbdamas Klaipėdoje, kai brolis Benediktas paprašė prisijungti prie būtent uostamiestyje organizuojamų užsiėmimų.  „Pabandžiau, nors tuo metu dar nieko nežinojau apie juos. Vėliau pamačiau jų organizuojamą stovyklą „Rožių planeta“, pamačiau kaip viskas vyksta. Tada man tai tapo labai sava ir artima“, - savo paties istoriją pasakojo dvasininkas.

Paskui, kai buvo perkeltas darbuotis į Kretingos parapiją, klebonas sulaukė pagalbos prašymų iš čia gyvenančių šeimų, auginančių autizmo spektro sutrikimus turinčius vaikus.

„Esu be galo dėkingas VšĮ „Elgesio sprendimai“, įstaigos direktorei Ritai Karvelienei, kurie sutiko atvažiuoti ir pradėti Kretingoje šią veiklą. Džiaugiamės, kad net ir mažesniame miestelyje gauname tokią pačią profesionalią pagalbą, kaip ir didžiuosiuose miestuose“.

R. Karvelienė akcentuoja, kad broliai Pranciškonai jau nuo seno buvo vargstančiųjų globėjai, o Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kunigas, brolis Benediktas buvo pirmasis uostamiestyje, subūręs autistiškas šeimas. Vėliau prie jo prisijungė ir brolis Juozapas Marija Žukauskas.

„Kai brolį Juozapą perkėlė dirbti į Kretingą, pas jį pradėjo eiti šeimos, kurios taip pat augina autizmo ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus. Kreipėmės pagalbos į pranciškonų vadovą brolį Algirdą Malakauskį, kad padėtų jiems. Brolis A. Malakauskis tikrai labai jautriai sureagavo į šį prašymą ir palaimino  mūsų šiandieninę veiklą.

Šiltai priėmęs ir suteikęs mums taip reikalingas patalpas, į kurias  autistiški vaikai galėtų rinktis,  Kretingos vienuolyno namų gvardijonas Andrius Dobrovolskis aprodė jas ir taip pat labai nuoširdžiai pritarė dėl VšĮ „Elgesio sprendimai“ pagalbos autizmo spektro, emocijų bei elgesio sutrikimus turintiems kretingiškiams vaikams.  Todėl be galo dėkojame broliams pranciškonams visos bendruomenės vardu, kad jie taip geranoriškai reaguoja ir ištiesia ranką, padėdami spręsti šią itin jautrią problemą“, - džiaugėsi direktorė.

Savanorė iš Bolivijos

Prie „Elgesio sprendimai“ savanorių neseniai prisijungė ir pranciškonų misionierių sesuo Ines, atvykusi net iš pačios Bolivijos. Tačiau numatytas veiklas Lietuvoje sustabdė prasidėjusi pandemija.

„Tuo metu ji gavo įvairių darbo pasiūlymų Prancūzijoje, ir buvo jau beveik sutikusi ten išvykti. Bet kadangi mums labai trūko savanorių, paprašiau Ines pagalbos, dirbant su autistiškais vaikais Kretingoje. Prie šios mūsų veiklos ji prisijungė su didžiuliu džiaugsmu. Praėjus nepilnam mėnesiui po to, kai ji pradėjo pas mus savanoriauti, jai pasiūlė svajonių darbą, be galo gerą poziciją - tapti Prancūzijos ir Pietų Amerikos ekonome, tvarkyti didžiulius projektus ir t.t. Tačiau ji pasakė: „Ne, aš niekur nevažiuosiu, nes turiu vaikus, kuriuos labai myliu“, - kalbėjo kunigas.

Klebonas Juozapas Marija neslėpė džiaugsmo, kad Kretingoje pavyko sukurti tai, ko kituose miesteliuose nėra – pagalbą autizmo spektro, elgesio ir emocijų sutrikimus turinčius vaikus auginančioms šeimoms. 

Šiuo metu Kretingoje užsiėmimus lanko 6 mažamečiai ir 5 vyresnio amžiaus vaikai. Skirtingo amžiaus grupės sudarytos dėl skirtingų poreikių ir mokymosi, bei raidos etapų. „Mažesni vaikai apskritai turi išmokti reaguoti ir matyti kitą žmogų. Didesnius svarbu mokyti užmegzti pokalbį tarpusavyje. Nes yra ir tokių vaikų, kuriems kalbėti vis dar sunku“, - pastebėjimais, pradėjus dirbti Kretingoje, dalijosi VšĮ „Elgesio sprendimai“ direktorė R. Karvelienė.

„Kol kas užimtumo paslaugas galime suteikti nedideliam ypatingų vaikų skaičiui. Džiaugiamės, kad šeimos, atvedančios savo vaikus, tikrai labai laimingos, ir, matome, kad šių veiklų poreikis yra didžiulis“, - kalbėjo pašnekovė. 

Kretingiškė Asta Lomsargienė, autizmo spektro sutrikimą turinčio berniuko mama sako, kad  šiuos užsiėmimus pradėjo lankyti nuo pat jų atsiradimo miestelyje pradžios.

„Aš, kaip mama, auginantį autistizmo spektro sutrikimą turintį sūnų, esu labai patenkinta. Jo amžiaus vaikų grupelė yra labai nedidelė, tai todėl ir dėmesio jis labai daug gauna. Manau, kad šie užsiėmimai yra be galo vertingi. Matau, kaip mano vaikas keičiasi, jis labai noriai lanko šias veiklas“, - džiaugėsi A. Lomsargienė.

Autizmas berniukui buvo nustatytas sulaukus kiek daugiau nei 2 metukų. „Keletą savaičių praleidome Vilniaus raidos centre. Ten vyko įvairios specialios pamokėlės, kuriose ir pati dalyvaudavau, nuolat stebėjau, kaip specialistai su juo dirba. Nuo to laiko pati labai daug dirbau su juo, nes jau turėjau patirties. Buvau viskuo – ir taikomosios elgesio analizės (ABA) specialistė, ir fizioterapeutė, ir masažistė, ir logopedė... Kuom tik aš nebuvau“, - juokavo pokalbininkė.

Mama nuolat siekė, kad jos sūnus taptų kuo savarankiškesnis ir įgytų kuo daugiau socialinių įgūdžių. „Labai gerai žinojau, kokia linkme einu, visada norėjau, kad jis būtų savarankiškas, mokėtų ir gebėtų atlikti tam tikrus kasdienius darbus, kai nebus šalia manęs. „Elgesio sprendimai“ būtent ta linkme ir dirba. Į tokias pamokėles mano vaikas eina pirmą kartą. Aš net nemoku nusakyti žodžiais, kaip džiaugiuosi, dėl šitų užsiėmimų, atsiradusių Kretingoje. Aišku, tik to, kad artėja vasaros atostogos ir užsiėmimų tuo metu jau nebebus“, - kalbėjo pašnekovė.

A.Lomsargienė skatina tėvelius nebijoti garsiai kalbėti apie savo vaikus, turinčius autizmo, elgesio ir emocijų sutrikimų ar kitokių negalių. „Kuo garsiau ir daugiau apie tai kalbėsime, tuo greičiau būsime išgirsti“, - įsitikinusi pašnekovė.

Planuoja įkurti medžio dirbtuves paaugliams

Tačiau pagalbos sulauks ne tik ypatingų poreikių turintys vaikai, bet ir sunkiai visuomenėje pritampantys paaugliai. Pasitaręs su kitais bažnyčios patarnautojais, kunigas Juozapas Marija nusprendė, kad yra didelis poreikis organizuoti ne tik psichologinę ar kitokią pagalbą, bet ir padėti jauniems žmonėms įsitvirtinti gyvenime.

Ateina nemažai tėvų ir sako, kad turi sunkumų su savo vaikais. Ir tie sunkumai susiję ne tiek su auklėjimu, kiek su jų ateitimi. 15-16 metų paaugliai sako, kad nebenori gyventi, nes nebemato ateities.  Jie mato, kad jiems yra sunku pritapti prie visuomenės.

Taip, galbūt jie yra gabūs ir sugeba išreikšti savo jausmus ir veiksmus, tačiau ateities jie nemato todėl, kad žino, jog baigs vidurinę mokyklą ir kad ir kaip stengsis, jie nepritaps prie jokios profesinės ar aukštosios mokyklos. Nes jiems yra apskritai sunku būti visuomenėje“, - apie skaudžias jaunimo problemas savo parapijoje pasakojo  dvasininkas.

Su Kretingoje gyvenančiais paaugliais bendraujantis VšĮ „Elgesio sprendimai“ psichologas Zacharis pirmasis iškėlė idėją, kad reikia šiems vaikams padėti atrasti vietą, padėti jiems įgyti specialybę. „Būtent bendraudamas su paaugliais, Zacharis sugalvojo, kad būtų gerai, jog atsirastų kokios nors dirbtuvėlės, kuriose jie galėtų ieškoti sau pamato. Tarsi pereiti lyg ir kažkokią profesinę mokyklą, kur jie turėtų galimybę įgyti specialybę ir toliau funkcionuoti kaip žmonės, kad matytų, jog jie gali gyventi toliau, išlaikyti patys save ir kurti šeimas“, - apie dirbtuvėlių idėjos atsiradimą kalbėjo klebonas.

Taip buvo nuspręsta medžio dirbtuvėles įkurti po Parapijos namų pastatu esančiuose rūsiuose. Mat tokios dirbtuvės čia gyvavo ir anksčiau. „Po bažnyčios parapijos pastato apačia yra rūsiai, kurie kažkada ir buvo naudojami būtent kaip medžio dirbtuvės. Tačiau pasibaigus bažnyčios restauracijos darbams, jų nebereikėjo, todėl rūsiai tapo paprasčiausiais sandėliais. Pagalvojome, kad būtent čia ir galėtų vėl atsirasti tos dirbtuvės, kuriose šie vaikai galėtų mokytis amato“, - teigė J. M. Žukauskas.

Dvasininkas jau pasikalbėjo ir su Kretingoje gyvenančiais vyresniais gyventojais, jau seniau įgijusiais tam tikrą amatą, prašydamas jų savanoriškos pagalbos, padėti jaunimui įsitvirtinti, pasidalijant savo turimomis žiniomis. Klebonas Juozapas džiaugėsi, kad žmonės mielai sutiko paauglius pamokyti amato.

Tačiau anot Kretingos parapijos klebono, tai yra tik vienas iš etapų – ateityje bus galimybė vaikams išmokti ir daugiau dalykų, tokių, kaip grafinis dizainas. „Aplink yra žmonių, kurie vaikus galėtų pamokyti šios srities profesijos, nes Kretingoje turime tikrai daug meniškų jaunuolių. Ateityje jie galėtų dirbti, pavyzdžiui, tiek su fotografijomis, tiek prie tam tikrų architektūrinių ar grafinių projektų. Visa tai tam, kad paaugliai, kurie nepritampa prie mūsų visuomenės, vis tik turėtų galimybę turėti darbą, užsidirbti ir toliau gyventi“, - tolimesnių planų idėjomis dalijosi klebonas Juozapas Marija.

Ypatingiems vaikams pritaikys ir bažnyčią

Kretingos klebonas, kartu su „Elgesio sprendimų“ komanda autizmo spektro, emocijų bei elgesio sutrikimus turintiems vaikams pamažu ketina pritaikyti ir bažnyčią.

„Bandome padaryti ją atvirą visiems. Labai dėkoju visiems, kurie dirba su šiais vaikais, nes būtent jie pasidalijo  savo patirtimis, papasakodami, jog kitose šalyse matė, kad bažnyčios yra specialiai pritaikomos autistiškiems vaikams. Štai, ir mūsų Rita Karvelienė pasisiūlė pagelbėti šioje srityje. Mes labai džiaugiamės, kad bažnyčia galės tapti ta vieta, kur tėvai galėtų drąsiai atsvesti tokius vaikus ir tokiu būdu padėtų jiems dalyvauti liturgijoje, kad jie ne tik žinotų kaip elgtis, bet ir jaustųsi saugiai. Labai džiaugiamės, kad visa tai vyksta Kretingoje ir kad mes galime būti to dalimi“, - pasakojo J. M. Žukauskas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder