Kaip darbas namuose veikia šeimos santykius

3 sunkumai su kuriais susiduria darbo ieškantis jaunimas ir kaip juos įveikti: ekspertės patarimai

(1)

Naujo darbo paieškos bene kiekvienam yra iššūkis,  o savo pirmojo karjeros tikslus atitinkančio darbo ieškantiems jaunuoliams jis yra dar sunkesnis. 

Su kokiais sunkumais susiduria jauni žmonės karjeros pradžioje bei ką daryti, kad darbo paieška būtų lengvesnės?

Konkurencija dėl darbo vietų – kaip niekada didelė

Nors konkurencija dėl darbo vietų jaučiama įvairiuose sektoriuose ir pareigų lygiuose, ji ypač didelė ieškantiems pirmojo jų karjeros tikslus atitinkančio darbo.

Dėl tokių pozicijų jauni žmonės labai dažnai varžosi ne tik su savo bendraamžiais, bet ir su labiau patyrusiais kandidatais, keičiančiais darbo sritį.

Negana to, darbo paieškos procesą, palyginus su laikotarpiu 10–20 metų atgal, neatpažįstamai pakeitė internetas, o darbo jėgos globalizacija taip pat reiškia, jog dėl kai kurių vietų kandidatai konkuruoja ne tik su vietos, bet ir viso pasaulio talentais.

„Luminor“ banko jaunesnysis programų inžinierius Ernest Zimus dalijasi, kad su didele konkurencija susidūrė dar studijuodamas užsienyje ir ten ieškodamas su profesija susijusio darbo.

„Per dvejus metus darbo paieškų Jungtinėje Karalystėje ir Belgijoje turėjau daugybę darbo pokalbių ir neigiamų atsakymų iš darboviečių.

Pildžiau savo asmeninių projektų portfelį, kelis kartus perdariau savo gyvenimo aprašymą, konsultavausi su universitete dirbančiais specialistais, tačiau rezultatų vis vien nesulaukiau“, – pasakoja E. Zimus.

Anot jauno specialisto, gauti norimą poziciją jam padėjo du dalykai – pasitikėjimas savimi ir savo išsikelto tikslo tobulėti bei dirbti savo srityje laikymasis.

Aukšti reikalavimai darbo patirčiai ir jų neatitinkantys įgūdžiai

Koja kojon su didele konkurencija žengia toms pačioms pozicijoms keliami vis aukštesni reikalavimai ir, dažnu atveju, neišvengiamas jų neatitikimas.

„Luminor“ banko talentų pritraukimo specialistė Eglė Marozaitė paantrina, jog patirties stoka norimoje pozicijoje yra normali, nes derinti studijas ir darbą iš tiesų yra didelis iššūkis.

„Nuo ryto iki vakaro studijuojant dieninėse bakalauro studijose atrasti laiko darbui tam tikroje organizacijoje gali būti labai sunku – tai patyriau ir pati.

Tačiau dažnu atveju tai nesutrukdo darbdaviams kelti aukštus reikalavimus kandidatams.

Todėl jauniems specialistams siūlyčiau, jei tik įmanoma, ieškoti būdų bent minimalios reikiamos patirties įgyti savarankiškai, o realių profesinių galimybių ieškoti organizacijose, kurios didesnę reikšmę teikia minkštosioms savybėms“, – pataria ekspertė.

Didesnis nei anksčiau prioritetas minkštiesiems įgūdžiams

Kitaip nei prieš vieną ar du dešimtmečius, kai pats svarbiausias dalykas ieškant darbo buvo profesinės kvalifikacijos atitikimas, dabar jauni žmonės susiduria su dar vienu reikalavimu, vis dažniau pabrėžiamu darbdavių – minkštieji įgūdžiai, tokie kaip gebėjimas bendrauti, spręsti problemas, dirbti komandoje ar savarankiškai ir daug kitų.

„Kai renkamės kandidatą, ypač į praktikanto poziciją, mums  svarbu žmogaus smalsumas, drąsa klysti, ryžtas išmokti naujų dalykų, kelti klausimus, nepaisant turimų žinių ar patirties bagažo“, – pabrėžia „Luminor“ banko talentų pritraukimo specialistė.

Jai antrina „Luminor“ banko jaunesnysis analitikas Tautgirdas Dudoravičius, pridedantis, kad tikslus ne tik profesinių, bet ir minkštųjų įgūdžių atspindėjimas yra reikalingas tiek kuriant gyvenimo aprašymą, tiek pirmajame darbo pokalbyje.

„Teisingas savęs pateikimas man buvo vienas didžiausių iššūkių ieškant profesinės praktikos. Svarbu ne tik pabrėžti įgūdžius, bet ir neperspausti bei atrasti aukso viduriuką, kuris leidžia potencialiam darbdaviui pažinti mane kaip žmogų ir darbuotoją.

Man labiausiai pasiteisinusi strategija – po kiekvieno darbo pokalbio skirti laiko apgalvojimui, kaip jis praėjo ir kur galėčiau patobulinti save, kad jis būtų dar geresnis“, – pataria T. Dudoravičius.

Keletas patarimų, kad pirmojo darbo paieškos klostytųsi sklandžiau

Pasak E. Marozaitės, vienas dalykas, kurį galėtų ir turėtų daryti kiekvienas būsimas jaunas profesionalas – ugdyti savo žmogiškąsias savybes.

„Net jeigu ir trūksta žinių konkrečioje srityje, su dideliu noru ir disciplina jos yra gana nesunkiai įgyjamos. Tačiau geros žmogiškos savybės ir vertybės, tokios kaip pozityvumas, ryžtas, pasitikėjimas savimi, gebėjimas priimti konstruktyvią kritiką ir ją duoti bei kitos yra stebėtinai retos, o jų reikšmė – didžiulė“, – pabrėžia ekspertė.

T. Dudoravičius prideda, kad savybė, kuri labai pravarti ne tik jauniems žmonėms, bet ir apskritai visą gyvenimą – nuolatinis žinių siekimas.

„Tai yra tas dalykas, kurį reikia puoselėti visą gyvenimą, nes dažnai nutinka, kad pasiekę tam tikrą ribą nustojame domėtis ir tobulėti. Manau, kad tai gali nutikti gavus svajonių darbą karjeros pradžioje, nes tuomet galime nebetekti išorinės motyvacijos tobulėti, todėl ją reikėtų išlaikyti pačiam“, – sako „Luminor“ banko jaunesnysis analitikas.

Dar vienas būdas jauniems žmonėms palengvinti savo profesinio kelio pradžią – ieškoti mentorystės ir praktikos galimybių. Anot E. Zimus, kitų asmenų mentorystė ir patarimai jo karjeros raidai padarė  didelę įtaką.

„Būdamas „Luminor“ banko praktikantu įsisavinau daug įgūdžių, kuriuos ir dabar taikau darbe. Anksčiau uždavinėjau daug klausimų, o dabar ne tik galiu dirbti savarankiškai – kartais net pas mane ateina komandos nariai su turimais klausimais, į kuriuos maloniai atsakau ir padedu“, – sako jis.

Anot E. Marozaitės, viena iš  galimybių įgyti taip reikiamos patirties yra „Luminor“ banko projektas „Illuminate“, kuriame studentai ir absolventai kviečiami atlikti dviejų mėnesių trukmės apmokamą praktiką.

„Praktika truks dešimt savaičių nuo birželio 26 d. iki rugpjūčio 28 d., o atlygis praktikantui sieks 950 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių.

Sėkmingai pabaigus praktiką kai kuriems praktikantams bus suteikiama galimybė banke pasilikti nuolatiniam darbui. Svarbu pažymėti, kad paraiškas galima teikti iki balandžio 12 dienos šioje nuorodoje“, – teigia „Luminor“ ekspertė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder