Ar šiemet kalėdinių dovanų perkame mažiau?

Šalyje nuskambėjo raginimai nepirkti kalėdinių dovanų ir tuos pinigus aukoti ukrainiečiams. Kai kurie Lietuvos žmonės, išgąsdinti ekonominių prognozių, nutarė taupyti ir neišlaidauti šventiniu laikotarpiu. Domėjomės, kaip elgiasi klaipėdiečiai, ar šiemet keičiasi jų kalėdinių dovanų pirkimo tradicijos.

Indrė BUTENIENĖ, trijų dukrų mama

Indrė BUTENIENĖ

Nėra taip, kad užsibrėžiu skirti dovanoms tam tikrą sumą. Viskas vyksta labiau spontaniškai. Deja, mažėja skaičius tų, kuriems galima dovanoti dovanas. Žmonės miršta. Tie materialūs daiktai nėra tiek svarbūs, kaip pabuvimas kartu. O dovanos rūpi tik vaikystėje.

Jaučiu, kad šventėms skirto biudžeto nemažiname, nors infliacija didžiulė, maisto produktai pabrango daugiau kaip 30 proc. Dar pernai už maisto krepšelį kelioms dienoms mokėjai 50, o dabar jau sumoki 80 eurų. Nors išleidžiamos sumos gal ir nemažės, tačiau kiekvienas žmogus neturės per daug vaišių.

Šiemet dovanoms skiriamą sumą dalinsiu per pusę, nes aukosime dalį tiems, kam reikia. Planuoju paaukoti prieglaudai, iš kurios pasiėmėme katinėlį.

Bet vaikai dovanų vis tiek nori, kaip jie bus be jų. Tėvams planuojame padovanoti poilsį kokiame nors kurorte. O sau su vyru nieko nesidovanosime. Kad mums nieko ir nereikia, visko turime, svarbu, kad sveiki ir gyvi.

Nerijus IVANAUSKAS, renginių agentūros „Pramogų burės“ vadovas

Nerijus IVANAUSKAS

Gražios tradicijos turi likti. Visa šeima, vaikai laukia dovanų. Mes išlaikome tradiciją ir keičiamės dovanėlėmis ir su geriausiais draugais. Pagalbą, žinoma, būtina suteikti tam, kam ji reikalinga, bet kartu nereikia pamiršti ir savo artimų žmonių. Manau, kad jiems reikia negailėti, jeigu tik leidžia galimybės. Aš per Kalėdas savo šeimai visiškai atveriu piniginę. Kai jau bus labai blogai, tada ir pataupysime, o šiandien dar galima.

Mūsų vaikai yra augantys ir jau nori labai praktinių dovanėlių, tenka pakrapštyti kišenes. Žmonai dovanoju pagal tai, ką širdis geidžia. Juk kartais esmė - ne pinigai, o dovanos šiltumas. Man skirtos šeimos dovanos būna labai praktiškos. Kadangi pats esu praktiškas žmogus, tai man ir tinka.

Rita GIKARIENĖ, Klaipėdos universiteto dėstytoja, kineziterapeutė

Rita GIKARIENĖ

Planų nesikeisti dovanomis neturime. Visų pirma esu trijų vaikų mama. Tai laukiamiausia jų šventė. Bet pastebėjau, kad mes šiais metais išleidžiame šventėms mažiau pinigėlių.

Mano šių metų tikslas apskritai perkant dovanas žiūrėti, kad tai nebūtų dar vienas papildomas daiktas, dėl kurio bus smagu pirmas dvi dienas, o paskui mėtysis kampe. Kad ir kam ieškome dovanų, žiūriu, kad daiktas būtų reikalingas, naudingas ir suvartojamas. Perkame ir vitaminų sveikatai stiprinti, kvietimus į SPA ir pan.

Šiemet koncentruojuosi ne į pačias dovanas, ne į jų pirkimą. Kai kuriems draugams nusprendėme skirti laiko pabūti kartu, t. y. dovanosime laiką. Kartais per darbus nespėjame susitikti. Su vienais eisime į spektaklį, su kitais - vakarienės.

Vaikai rašo Kalėdų Seneliui gerų darbų sąrašą ir tada prideda norų sąrašą. Žinoma, žiūrime ir į kainą, ne tik į norus, nes kartais jie prasilenkia su realybe. Mažesni labiau emocijas rodydavo, džiaugdavosi, šokinėdavo. Matysime, kaip bus šiemet. Nupirkome vienam vaikui tai, ko jis seniai norėjo, pats taupė, rinko pinigus ir ieškojo, kur pirkti. Mes jam dovanosime teleskopą stebėti mėnuliui. Manau, kad tokia dovana ne kažkoks papildomas žaislas, smagu, kai prašo ne mašinėlės.

Jau beveik visas dovanas turime. Mėgstu iš anksto pasirūpinti, nes kitaip man prieš pat Kalėdas didelis stresas būna. O iš anksto susiplanavęs gali pasitikrinti, kur geriausia kaina, kur kokios akcijos.

Vytautas TETENSKAS, Klaipėdos magistras, profesorius

Vytautas TETENSKAS

Kalėdos yra Kalėdos. Vis tiek gi kažkiek tų dovanų reikia. Negi dabar viską nupjausi ir nebeliks jų. Jos turi būti bent jau minimalios. Nesu už tai, kad visiškai dovanos nebūtų perkamos. Žinoma, tai reikia daryti su protu. Nemanau, kad šiemet mažintume biudžetą dovanoms. Kasmet jas gaunu, pasitaiko ir labai netikėtų, įdomių, kartais būnu nustebintas.

Man šiuo klausimu labai lengva kalbėti, mažiausiai reikia sukti galvą, nes rūpinasi žmona. Aš tik ja pasirūpinu, o ji - visais kitais.

Dažniausiai per Kalėdas susirenka visa šeima. Bet viena dukra gyvena Airijoje, ne visada gali parvažiuoti, bet šiemet atvažiuos, tai švęsime visa šeima. Sūnus čia pat gyvena. Turime 5 anūkus. Visi gal ir neatvyks. Nežinau, kaip bus su anūkėliais. Viena yra dar visai mažytė. Stengsimės, kad būtume visi. O dovanų tai visiems bus, nesvarbu, ar atvažiuos, ar ne. Jeigu ką, kitą kartą atiduosime.

Lina SKRUPSKELIENĖ, Klaipėdos miesto tarybos narė

Lina SKRUPSKELIENĖ

Prie labdaros, aukojimo Ukrainai visada prisidedi, tad tas dalykas gruodį nėra kuo nors išskirtinis. Jeigu rugsėjį pervedi pinigėlių vienai iš organizacijų, kuri rūpinasi Ukrainos reikalais, tai gruodį prisidėsime prie kalėdinių dovanėlių šios šalies vaikams.

Mes šeimos biudžetą visada planuojame ir skaičiuojame, todėl nėra taip, kad netikėtai užklupo Kalėdos. Šiemet gal labiau atkreipėme dėmesį į taupymą, bet biudžetas šventėms bus toks pat. Dovanų klausimas vaikams yra išspręstas šiek tiek anksčiau - jau lapkritį praslinkome pro lentynas. Kadangi pati labai nemėgstu parduotuvių, tai pas mus gruodį paniško bėgimo per jas nėra.

Suaugusiems mes dovanų dažniausiai neperkame, to nesureikšminame. Nebent susigalvojame kokią nors „crazy“ idėją, kuri kainuoja kelis eurus, pavyzdžiui, kokį kibirą padedame, į jį prikrauname kūčiukų, šieno ar dar ko nors. Stengiamės kažką kūrybiškiau pagalvoti. Tokios tradicijos pirkti dovanas suaugusiems ir palikti po eglute pas mus nėra net plačioje giminėje. Kadangi jos nėra itin vertingos, tai ir visas tam skirtas biudžetas nėra gąsdinantis.

Per Kūčias pas mus prie stalo susirenka apie 20 žmonių. Jau daugiau kaip 5 metai visi - ir uošvės, ir močiutės - atsivežame skirtingus patiekalus, kad neišlaidautų viena šeima. Jau žinome, kas ką pagamins. Tai toks gėris. Vienas dalykas - visi kažkiek prisideda, o kitas - skirtingų šeimininkių patiekalų kitokie poskoniai.

Deividas PETROLEVIČIUS, Klaipėdos savivaldybės darbuotojas

Deividas PETROLEVIČIUS

Reikšmingiausią kalėdinę dovaną gavau pernai, kai sužinojau apie žmonos nėštumą. Mes remiame įvairias organizacijas, padedančias ukrainiečiams, o kalėdinės dovanėlės tam neturi jokios įtakos. Apskritai niekada nebuvome linkę labai išlaidauti tokiems dalykams. Vieni kitiems visą laiką randame nedidelių, mielų, tiesiog simbolinių dovanėlių, tam, kad parodytume, jog prisimename vieni kitus, ir tiek.

Prabangių dalykų nedovanojame. Šeimos damoms galima supakuoti ką nors jų grožiui palaikyti. Jeigu ko reikia, visi patys nusiperkame. Šiemet planuojame daryti taip pat. Neketiname mažinti biudžeto ar ko nors keisti, nes tos dovanėlės nesudaro reikšmingos dalies. Nei pats tikiuosi gauti kokią nors įmantrią dovaną, nei aš stengsiuosi kitus nustebinti brangiomis dovanomis. Kalėdinis laikotarpis neturi būti skirtas joms. Reikia parodyti dėmesį artimiesiems ir pabūti drauge.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder