Buvęs ministras G. Surplys apie įtampą santykiuose su Kinija: man nusišvilpt, ką E. Lucasas rašo apie okupaciją

(3)

Buvęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys teigia, kad Lietuvos politikams turi rūpėti ne tai, ką apie įtampą diplomatiniuose santykiuose su Kinija rašo apžvalgininkai, o tai, kaip politikų veiksmai atsiliepia šalies verslui.

„Kalbant apie verslą, atsiprašau Žygi, bet pasakysiu garsiai – man nusišvilpt, ką Edwardas Lucasas rašo apie Lietuvos okupaciją.

Dėl to, kad tie žmonės, kurie ten investavo pinigus, nesvarbu, į Kiniją ar į kitas rinkas, ir atsidūrė tokioje politinės rizikos situacijoje, nes valstybė tas rinkas uždarė, turi visą moralinę teisę reikalauti kompensacijos, kadangi jie yra mokesčių mokėtojai, jie sukuria pridėtinė vertę Lietuvoje“, – LRT „Aktualijų studijos“ radijo laidoje diskutuodamas su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Žygimantu Pavilioniu sakė G. Surplys.

Taip jis reagavo į Ž. Pavilionio teiginius apie tai, kad dabartinę Lietuvos užsienio politiką teigiamai vertina Europos politikos analizės centro (CEPA) viceprezidentas E. Lucasas.

Tai nereiškia, kad mes turime eiti į Šventąjį karą ir užsidaryti nuo visų mums vienaip ar kitaip nors truputėlį neatitinkančių mūsų idealaus mesianistinio požiūrio šalių.

Pasak Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos atstovo, verslininkai, nukentėję dėl Lietuvos diplomatinio ginčo su Kinija, turi teisę gauti kompensacijas.

„Ir tai, kad tu ar aš, ar kiti politikai sako, kad pasikeitė situacija ir dabar bus taip, atsiprašau, bet tai yra nevalidu ir nekredibilu,

kadangi ne mes sugalvojome, kokia turi būti užsienio reikalų politika, mes tiesiog turime būti Lietuvos visuomenės interesų veidrodžiai.

Šioje vietoje aš dar kartą kartoju – Lietuvos visuomenė yra labai subrendusi, ir kai sakoma, kad neva mes turime dabar čia atsiklaupę ant kelių daryti viską, kad tiktai kažkokiam kareivėliui nuo Zapad pratybų netyčia atsiradus Lietuvos pasienyje mus pultų ginti, atsiprašau, mes esame NATO nariai ir mes tai puikiai žinome.

Absoliuti dauguma Lietuvos piliečių puikiai supranta, kas yra uigūrų padėtis, kas yra žmogaus teisės, bet tai nereiškia, kad mes turime eiti į Šventąjį karą ir užsidaryti nuo visų mums vienaip ar kitaip nors truputėlį neatitinkančių mūsų idealaus mesianistinio požiūrio šalių“, – piktinosi buvęs žemės ūkio ministras G. Surplys.

Partneriai Kinijoje nepratęsia sutarčių

Primename, kad Vilniaus ir Pekino santykiai pastaruoju metu ėmė blogėti dėl stiprėjančių Lietuvos ryšių su Taivanu. Kinija Taivaną laiko maištaujančia savo provincija.

Lūžio tašku tapo Vilniaus sprendimas leisti Taivanui šalyje atidaryti jo vardo prekybos atstovybę.

Pekinas dėl to rugpjūtį konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių ir nurodė tą patį padaryti Lietuvai.

Kinija pastaruoju metu taip pat ėmėsi stabdyti krovininius traukinius į Lietuvą, maisto eksporto leidimų išdavimą, sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas.

Kai kurios su Kinija dirbančios Lietuvos įmonės šalies institucijoms pranešė, kad pašlijus šalių santykiams jų partneriai Kinijoje nepratęsia ar nesudaro naujų sutarčių.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder