Tai, ką patiriame vaikystėje, daro didelę įtaką tiek fizinei, tiek psichinei suaugusiųjų sveikatai. Ataskaitose dažnai daugiausia dėmesio skiriama žalingam nepalankios vaikystės patirties poveikiui, dėl kurio padidėja rizika susirgti depresija ir nerimu, miego sutrikimais, širdies ligomis ir netgi lėtiniu skausmu.
Tačiau tyrimai rodo, kad teigiama vaikystės patirtis gali turėti vienodai ilgalaikę naudą. Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale Pain, rodo, kad tai, kaip jūs reaguojate, kai vaikas ateina pas jus su skausmu, gali pakeisti jo reakciją į šį pojūtį vėliau gyvenime. Vaiko jausmų patvirtinimas tuo metu gali net padėti išvengti lėtinio skausmo.
Kaip atrodo šis pripažinimas?
Pripažinimas reiškia ką nors pasakyti savo žodžiais ir veiksmais, kad jo požiūris yra svarbus, pagrįstas ir teisėtas.
Skausmą kenčiančiam vaikui (arba vaikui, kuris bijo, kad jam skaudės), patvirtinimas gali atrodyti taip:
Aktyvus klausymasis, kuris ugdo vaiko pasitikėjimą jumis
Savo emocijų įvardijimas, kuris gali padėti vaikui atpažinti, ką jis jaučia (pvz., „Atrodo, kad tu esi išsigandęs“)
Įteisinti savo patirtį, kuri ugdo vaiko pasitikėjimą savimi (pvz., „Matau, kad tu išsigandęs – adatos gali būti tikrai baisios“)
Pagirti adaptyvų elgesį, kuris sustiprina vaiko gebėjimą reguliuoti emocijas (pvz., „Esu sužavėtas tavo drąsa šiandien atvykti į kliniką, nors tu ir išsigandai“).
Vaiko įtraukimas į sveikos įveikos strategiją, kuri moko, kad jis gali imtis teigiamų veiksmų savo sveikatai, net kai tai sudėtinga (pvz., „Kodėl mums nepažaidus žaidimo kartu, kad atitrauktume dėmesį?“)
Patvirtinimas nėra tas pats, kas patikinimas, kuris, kaip įrodyta, padidina vaikų skausmą ir kančią net tada, kai skamba teigiamai (pvz., „gali tai įveikti“ arba „laikysiu tavo ranką“). Taip gali būti todėl, kad raminantys teiginiai vaikui sukuria įspūdį, kad suaugusysis taip pat nerimauja.
Kaip patvirtinimas gali užkirsti kelią skausmui ateityje
Gali kilti pagunda atmesti vaiko skundus dėl nedidelių sužalojimų, tokių kaip įbrėžimai, mėlynės ar injekcijos. Kai mes senstame ir patiriame didesnį skausmo lygį, daugelis iš mūsų pradeda nekreipti dėmesio į tai, kas mus užklumpa nedideliu skausmu, ir gali atrodyti protinga bandyti išmokyti vaiką daryti tą patį.
Tačiau, kol jie vis dar mokosi apie skausmą, nuoseklus patvirtinimas stiprina vaiko pasitikėjimą savo vidine patirtimi ir leidžia išbandyti sveikas įveikos strategijas.
„Kai tėvai ar gydytojas patvirtina vaiko patirtį tokiu būdu, kuris atitinka jų išreikštą pažeidžiamumą, tai padeda vaikui jaustis priimtam, užmezga ryšį ir pasitikėjimą, taip pat gali padėti vaikui išsiugdyti svarbius savo emocijų reguliavimo įgūdžius“, – aiškina tyrimo vadovas. autorė Dr. Sarah B. Wallwork, Pietų Australijos universiteto mokslininkė.
Kadangi tai, kaip intensyviai jaučiame skausmą, iš dalies priklauso nuo mūsų praeities patirties, teigiami vaikystės prisiminimai apie skausmo valdymą gali sumažinti skausmo intensyvumą, kurį žmogus iš tikrųjų jaučia suaugusiųjų gyvenime.
Tyrimo autoriai taip pat pabrėžia: „Patvirtinimas skatina pasitikėjimą, kad jų būsima skausmo patirtimi bus tikima ir kad jie gali atskleisti savo skausmo patirtį kitiems ir tikėtis, kad jais tikės ir bus palaikomi“.
Dėl to vaikai, kurių skausmą patvirtina suaugusieji, gali būti labiau linkę kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas, kai jiems to reikia, o tai gali užkirsti kelią lėtinėms ligoms išsivystyti.
„Patvirtinus vaikų skausmo patirtį, – tvirtina daktaras Wallworkas, – jie greičiausiai turės mažiau neigiamai šališkų prisiminimų apie skausmą ir galės lengviau ieškoti pagalbos ateityje.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą