Įsismarkavęs šventinis maratonas lietuviams kelia stresą: „paleiskite“ jį Lietuvos kurortuose
Gera žinia – įtemptas laikotarpis praeis, o norintieji naujus metus pasitikti kupini jėgų turi apsčiai pasirinkimų keliaudami Lietuvoje.
Geriausia gyventi „čia ir dabar“
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ psichologė G. Mikulienė dalijasi, kad skirtingi visame pasaulyje atlikti tyrimai rodo šventinio laikotarpio sąsają su išaugusiu streso lygiu.
Prasidėjęs šventinis maratonas lietuviams – ne išimtis. Siekiant lengviau dorotis su įtampa bei šį mėnesį „išbūti“ lengviau, psichologė pateikia kelis patarimus.
„Aplink vyraujantį chaosą geriausiai suvaldyti padeda kasdienė rutina. Ji leidžia susikurti tam tikrą struktūrą dienoje, prie jos galime sugrįžti, jei norime pajausti stabilumą.
Itin svarbus ir gebėjimas gyventi „čia ir dabar“. Labai dažnai mėgstame nuklysti į praeitį ar žvelgti pernelyg toli į ateitį, o tai gali kelti papildomą nerimą“, – dalijasi G. Mikulienė.
Susitelkti į dabarties akimirkas gali padėti meditacija ir prioritetų susidėliojimas. Specialistės teigimu, savo prioritetus peržiūrėti turėtume ne tik kalbėdami apie įvairias veiklas, bet ir apie ryšius su kitais žmonėmis.
„Visų svarbiausia – prisiminti, kad sunkumas yra laikinas. Tad ir tas skubėjimo kupinas šventinis laikotarpis pasibaigs.
Praėjus šventėms ir įžengus į naujuosius metus, svarbu užsilikusių nuoskaudų nesinešti su savimi ir padaryti pertrauką nuo darbų bei reikalų, pajausti lėtesnį tempą, pažvelgti į viską šviežia galva.
Idealiausia, jei po įtempto stresinio laikotarpio pavyksta turėti atostogas – po kiekvieno tokio laikotarpio reikia atsigavimo“, – pabrėžia psichologė.
Jėgas atgauti kviečia Lietuvoje
Poilsio ir kokybiško laiko sau svarbą išskiria ir Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ įvaizdžio projektų vadovė Laura Žičkutė primindama, kad mūsų šalis mums suteikia itin daug galimybių bent trumpam atitrūkti nuo rūpesčių.
„Mūsų kraštas yra įspūdingas tuo, kad čia galime ne tik kurti, realizuoti save įvairiose srityse, didžiuotis nuolat augančiais bei tobulėjančiais miestais, bet ir tuo, kad jame turime galimybę mėgautis nepaprasto grožio gamta ir jos teikiama ramybe.
Švęsdami savo šalies išskirtinumus sukūrėme kampaniją, kviečiančią kiekvieną Lietuvos gyventoją naujus metus pradėti atsigavusiu kūnu ir mintimis pasimėgavus poilsiu šalies kurortuose“, – komentuoja L. Žičkutė.
Atsitraukti nuo rūpesčių bei naujai pažvelgti į artėjančių naujųjų metų veiklas siūloma atrandant ir kitas Lietuvos vietas.
Juk kartais pakanka pakeisti savo kasdienę aplinką, kad mūsų smegenys ir kūnas pailsėtų, o organizmas pradėtų gaminti daugiau laimės hormono.
„Nesvarbu, ar savo poilsiui labiau mėgstate kurorto ramybę, buvimą gamtoje ar muziejuje, skanaudami įvairų maistą ar lankydami gyvūnus – skirtingų patirčių Lietuvoje apstu.
Kiekvienas neištyrinėtas kampelis – galimybė atrasti save iš naujo.
Taigi kelionės Lietuvoje gali tapti puikiu būdu paleisti sukauptą stresą bei sugrįžti į save“, – prideda „Keliauk Lietuvoje“ Turizmo rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Dovilė Seliukė.
Ragina pamiršti „tobulumo standartus“
Nors prieššventiniams reikalams turime visą mėnesį, visų veiklų, rūpesčių ir atsakomybių sutalpinimas į jį tampa iššūkiu. G. Mikulienė pataria šiuo laikotarpiu nesileisti paveikiamiems aplinkos diktuojamų standartų.
„Aplinka ir socialinės medijos diktuoja, kaip turime atrodyti, kaip turi atrodyti mūsų namai, kalėdinės dovanos.
Tačiau ne visais atvejais kiekvieno mūsų gyvenimo aplinkybės leidžia turėti tuos dalykus, kuriuos turėti yra „norma“ – dėl to jaučiame stresą, gali būti jaučiamas netgi fizinis sunkumas, pavargimo jausmas“, – komentuoja specialistė.
Didelį nerimą lietuviams kelia ir tai, kad, jų nuomone, viskas prasidėjo per anksti, lietuviai dar nėra iki galo pasiruošę susidurti su šventiniu laikotarpiu.
Staiga šalies gyventojus „užklupusios“ šventės kelia norą atsitraukti nuo įsisukusio šurmulio. Anot jos, tokia žmogaus reakcija yra normali – kiekvienas mūsų geriausiai jaučiamės tuomet, kai galime kontroliuoti situaciją.
G. Mikulienė primena, kad iššūkiai ir problemos turi galios tiek, kiek mes jos suteikiame. Šventinis stresas ir nerimas neturi būti mus apibrėžiantis bruožas – esame kur kas daugiau nei laikinas diskomfortas.
Tad šventinį laikotarpį specialistė pataria pasitikti mėgaujantis kasdienėmis akimirkomis su sau artimais žmonėmis ir daugiau dėmesio sutelkti į tai, kas asmeniškai yra svarbu.
„Keliauk Lietuvoje“ kvietimą „paleisti“ šventinį stresą Lietuvos kurortuose rasite interneto puslapyje https://www.lithuania.travel/lt/spatostogos-lietuvoje.
Rašyti komentarą