apokalipsė

Kiek sekundžių liko iki branduolinės apokalipsės?

(2)

Mokslininkai įvardijo priežastis, kodėl Paskutiniojo Teismo laikrodžio rodyklės priartėjo prie vidurnakčio.

Paskutiniojo Teismo laikrodis pirmą kartą pasirodė ant „Atominės energijos specialistų biuletenio" (The Bulletin of the Atomic Scientists") viršelio 1947 metais, praėjus 2 metams po atominės bombos išradimo. Jų rodyklė sustojo ties 7 minutėmis iki vidurnakčio. Tiek pagal atominės fizikos specialistų, tarp kurių, beje, buvo ir Albertas Einšteinas (Albert Einstein) bei Robertas Openheimeris (Robert Oppenheimer), liko iki galimo branduolinio karo.

Laikui bėgant „laikrodis" tapo pasaulio pažeidžiamumo ir neatsparumo globalinėms katastrofoms - karams, klimato problemoms ir pan. - simboliu. Kasmet ekspertų taryba, į kurią įeina garsiausi ir įtakingiausi pasaulio mokslininkai, Nobelio premijos laureatai, saugumo ekspertai, sprendžia, ar rodykles perstumti, ir į kurią pusę. Per praėjusius 77 metus laikrodžio rodyklės buvo persuktos 25 kartus. Mokslo bendruomenės požiūriu įtampa pasaulyje tai paaštrėdavo, tai nuslūgdavo. Toliausiai nuo branduolinio karo pasaulis buvo 1991-iais, kai nustojo egzistuoti

Sovietų Sąjuinga, tada minučių rodyklė nuo vidurnakčio buvo atitraukta per 17 minučių.

2023 m. rodyklė maksimaliai priartėjo prie „pasaulio pabaigos" laiko - 90 sekundžių. Kaip pagrindinė priežastis buvo įvardytas Rusijos ir Ukrainos karas bei grėsmės, susijusios su klimato krize, technologijų vystymusi ir biologiniais veiksniais kaip koronaviruso pandemija.

Per metus pasaulis smarkiai pasikeitė. 2024 m. sausį visuose žemynuose buvo nerimastingai laukiama naujo ekspertų sprendimo. Bet jie nutarė palikti laikrodžio rodykles ties 90 sekundžių iki „branduolinio vidurnakčio" žyma.

Reikia pasakyti, kad branduolinė grėsmė šiandien nebelaikoma pagrindine, kaip tai buvo didžiųjų valstybių šaltojo karo metais. Vieną pagrindinių grėsmių 8 milijardams Žemės žmonių įvardijo klimatologai: metai gali būti karščiausi per visą istoriją, bent jau per visą orų stebėjimo laikotarpį. Be to, tarp pagrindinių grėsmių minimas šalių nelankstumas tariantis dėl branduolinių ginklų, bauginančiai spartus dirbtinio intelekto vystymasis. Ekspertai mini ir karinius konfliktus Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose.

„Mūsų sprendimo nereikia vertinti kaip požymio, kad tarptautinio saugumo padėtis pagerėjo, - sakoma naujausiame atominės fizikos specialistų pareiškime. - Lyderiai ir viso pasaulio žmonės jį turi vertinti kaip griežtą įspėjimą ir skubiai reaguoti, tarytum šiandien būtų pavojingiausia šiuolaikinės istorijos akimirka. Nes visai gali būti, kad taip ir yra".
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder