Burbiškio dvare eksponuojama XIX amžiaus madą pristatanti paroda iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje  (Radviliškio r.) nuo birželio 11 dienos eksponuojama paroda „Diena XIX amžiaus dvare: nuo ryto ritualų iki pokylių“.

Tokia tema paroda  pristatoma pirmą kartą.

Parodoje eksponuojami 47 autentiški moteriški, vyriški ir vaikiški aprangos kostiumai, per 270 aksesuarų, dailės kūrinių ir kitų kultūros vertybių  iš mados istoriko, kolekcininko Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos, saugomos Lietuvoje. Visi eksponuojami rūbai, aksesuarai yra sukurti XIX amžiuje.

Parodą papildo Burbiškio dvaro istorijos muziejaus rinkinyje saugomos muziejinės vertybės. Apie gyvenimą XIX a. Lietuvos dvaruose pasakos Stanislovo Moravskio, Gabrielės Giunterytės-Puzinienės, Sofijos Tyzenhauzaitės de Šuazel-Gufjė prisiminimų bei Adomo Mickevičiaus kūrybos fragmentai.

Šių dienų muziejaus lankytojui paroda itin įdomi tuo, kad ir vyrų, o ypač moterų, gyvenimo būdas per pastaruosius 150 metų itin stipriai pasikeitė. Ekspozicija išsamiai atskleidžia, kaip atrodė XIX amžiaus diena nuo ryto ritualų iki vakaro pokylių. Eksponatai pasakoja, kuo puošėsi moterys, vyrai, vaikai, kas buvo madinga dėvėti namuose, o kas svečiuose ar vykstant į teatrą, operą, kaip keitėsi mados, kokios buvo svarbiausios aprangos detalės.

XIX a. 5-ame deš. atsirado krinolinas (crino – arklio ašutas + lino – linas) – sijonui išpūsti skirtas pasijonis. Kita svarbi XIX a. aprangos dalis – korsetas, jo suspaustas juosmuo būdavo lieknutis: svyravo nuo 49 iki 58 cm.

Moterų aprangą papildydavo ir įvairiausi aksesuarai: porte bouquet (gėlių puokštelės, įtvirtintos puošniuose laikikliuose), pokylių knygutės,  brangenybės, diademos, plaukų šukos, segės, karoliai.

Vaikai taip pat turėdavo įvairių drabužių su krinolinu, dėdavosi kepuraites, mūvėdavo pirštinaites. Vyrai puošdavosi išsiuvinėtomis aksomo kepurėmis, vadintomis fesais ar šlikėmis, po liemenėmis segėdavo išsiuvinėtas petnešas. Populiarūs vyrų palydovai – pypkės, tabakinės.

Plačiau apie XIX amžiaus madas, kiek kartų per dieną persirengdavo damos, kodėl buvo populiarus žurfiksas ir dar daugybę kitų įdomių XIX amžiaus mados subtilybių parodos lankytojai sužinos ekskursijose.

Pirmoji ekskursija vyks jau šį šeštadienį, birželio 29 dieną 13 valandą. Ekskursiją ves muziejaus darbuotojai.

Vietų skaičius ribotas, todėl būtina išankstinė registracija tel. +370 422 56110. Lankytojų lauks ne tik išsamus pasakojimas, bet ir XIX amžiaus muzika bei poezija. Kita ekskursija parodoje numatyta liepos 14 dieną.

Paroda „Diena XIX amžiaus dvare: nuo ryto ritualų iki pokylių“ Burbiškio dvaro istorijos muziejuje veiks iki spalio 26 dienos.

A. Vasiljevo kolekcijos – nuolatinis dvaro vasarų svečias. Pernai lankytojai galėjo pamatyti parodą „Gėlės ir mada“, dar anksčiau – „Dvaro pramogos. Vasara dvare“, „Dvaro pramogos. Medžioklė“, „Dvaro elegancija“.

A. Vasiljevo kolekcijos paroda – projekto „Diena XIX a. dvare: paroda su renginių ir edukacijų programa“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder